Спеціальні потреби

Більшість провідних українських політологів піддали різкій критиці ідею ухвалити закон про вибори на пропорційній основі із прохідним бар'єром один відсоток. - 2004-01-29


Обговорення теми про посилення ролі політичних партій в Україні ініціював національний інститут стратегічних досліджень. Його голова, багаторічний радник Президента Анатолій Гальчинський каже, що ця тема буде вагомою частиною наступного звернення Леоніда Кучми до парламенту та народу України. До обговорення запросили провідних українських політологів. Всі вони визнають, партійна система в Україні сформована, однак до європейських зразків вельми далека. І не в останню чергу завдяки зусиллям влади. Президент Леонід Кучма, який нині ратує за парламентську республіку, яка неможлива без сльних партій, кілька разів ветував закон про Кабінет міністрів та пропорційний виборчий закон, каже політолг Олександр Дергачов. Потім Кучма ініціював реформу, яка ніби то покликана посилити роль парламенту та парламентських партій. В той же час прихильники президента пропонують знизити виборчий бар'єр до одного відсотка. Відтак для перемоги партії буде потрібно заручитися підтримкою трьохсот тисяч українців, це десь два мажоритарні округи. Наслідки від такого новововедення політолги називаю катстрофічними.

Олексій Гарань, школа Політичної аналітики. «Я хотів би підтримати тих колег, практично всіх колег, які сказали про катастрофічний сценарій для України та українського парламентаризму, якщо буде прийнятий одновідсотковий бар'єр. Я думаю, що зниження ба'єру безумовно призведе до нестабільності парламенту, один відсоток це катастрофа. Це парламент, який буде дуже легко контрольваний. Прозорість не підвищиться, а тінізація тільки посилиться».

Прихильник політичної реформи Володимир Малинкович категорично проти норми про один відсоток, він каже, що тоді місця в парламенті фактично купуватимуться олігархами та наближеними до влади політиками.

Володимир Малинкович: «Цей один відсоток дозволяє прорватися у парламент, а потім впливати на формування уряду самим рішучим чином партіям одноденкам, партіям, сформованим на дивані, сформованим в інтересах людей, в яких є гроші та політичний вплив».

На думку політолога Віктора Небоженка, якщо виборчий бар'єр буде знижений, то ідея посилення партій виглядатиме абсурдом, оскільки це сприятиме подрібненню партій. Шанс перемогти отримають одіозні лідери, які зараз є у складі партій, а тоді можуть організувати власні структури. Так само складно буде сформувати уряд та парламентську коаліцію, якщо вибори виграють півтора десятка структур.

Ледь не єдиним, хто підтримує одновідсотковий бар'єр на круглому столі був Михайло Погребинський. Він каже, це не його ідея, однак нічого проти немає, якщо це допоможе просуванню політичної реформи.

Михайло Погребинський: «Аргументів, чому це так погано я не почув. Ваші всі міркування про відповідальний уряд – його не буде ще десять років. Я дивуюсь, коли кажуть, що це буде катастрофа, якщо буде один відсоток. А зараз дуже чудово, адміністративний ресурс діє. І все залишиться як зараз. Що краще – один відсоток, чи адміністративний ресурс, як зараз. Але проблема в тому - буде реформа, або залишиться все як зараз ще на десять років».

Вже з наступного тижня дискусуії щодо введення одновідсоткового бар'єру, замість чотирьох відсотків, перейдуть у практичну площину у парламентській залі. Очевидно, ця тема буде гаряче дискутуватися депутатами. Закон про вибори передуватиме остаточному внесенню змін до Конституції. Але один відсоток невигідний комуністам, які обіцяли підтримати зімни до Коснтитуції. Тож експерти не виключають, що цей закон стане останнім цвяхом у труну політичної реформи.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG