Спеціальні потреби

Українські неурядові організації бояться помсти з боку влади. - 2003-12-19


Неурядові організації, фінансовані із західних фондів – паростки громадянського суспільства чи «агенти впливу імперіалізму»? Інформацію для роздумів на цю тему дає аналітичний звіт «Громадянське суспільство в Україні», підготовлений на замовлення Світового банку.

10 років тому в Україні було 600 неурядових організацій, зараз їх близько сорока тисяч. Вони впроваджують освітні прграми і борються з СНІДом, надають правові консультації і досліджують громадську думку, здійснюють екологічний контроль і захищають права жінок. Основні джерела їх фінансування: 52% - внески українських бізнесменів; 44 % - іноземні гранти.

Ці дані – частина аналітичного звіту, підготовленого за результатами загальнонаціонального опитування недержавних організацій України. Як каже один з авторів звіту Ілько Кучерів з Фонду «Демократичні ініціативи», дослідження показує, який великий шлях пройшло громадянське суспільство в Україні за останнє десятиріччя. Неурядовий сектор дедалі впливовіший, і саме з цим, на думку Кучеріва, пов'язано намагання дискредитувати його напередодні виборчої кампанії.

Ілько Кучерів: «Я говорю про заяву Петра Симоненка про те, що треба боротися з грантоєдами, які є агентами впливу імперіалізму і є такими шпигунськими кублами, які працюють проти держави Україна. І також створена парламентська комісія, яка буде цим займатися. Я особисто вважаю, що це дуже позитивно, що це відбувається, тому що це дає можливість на рівні парламенту обговорити такі питання, як навіщо існують громадські організації, чи вони справді агенти впливу імперіалізму, чи вони є вартовими демократії, як це вважають в усьому цивілізованому світі».

Якщо слідувати логіці «грантоїдства», тоді найбільшим грантоїдом слід визнати українську державу, - говорить інший автор аналітичного звіту «Громадянське суспільство в Україні», відомий соціолог Ірина Бекешкіна.

Ірина Бекешкіна: «Як відомо, найбільшим отримувачем міжнародної допомоги є власне держава, є уряд, і громадський сектор ну десь приблизно відсотків 10 від цієї загальної державної допомоги. То у мене питання: якщо цією допомогою користується уряд, міністерства, то це є правильне, це слугує на благо Україні, це не грантоїдство».

Фонд «Демократичні ініціативи», який очолює Ірина Бекешкіна, разом з іншими авторитетними громадськими організаціями входить до Коаліції «Новий вибір 2004», яка основним своїм завданням визначила моніторинг чесних виборів в Україні. Якщо взялися за неурядові організації, значить, збираються махлювати на виборах, - каже пані Ірина.

Ірина Бекешкіна: «Сценарій остаточний ще не обраний, але можливий сценарій з махінацій з виборами. Власне, чомусь ніхто не каже, що першопричиною подій у Грузії була фальсикації виборів у Грузії, дуже брутальна, і ця фальсифікація була доведена за рахунок екзит-полу. Тобто що, власне, там фінансував Сорос, інші організації – фінансували екзит пол, який чітко показав, наскільки були сфальсифіковані вибори».

Щодо можливих наслідків розпочатої кампанії «полювання на відьом», то соціолог висловлює далеко менший оптимізм, ніж її колега Ілько Кучерів.

Ірина Бекешкіна: «Ми взагалі чекаємо якихось поганих речей після західного Різдва, коли власне західний світ буде святкувати. Цілком можливі хлопці в масках».

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG