Актуально
Aдміністративний ресурс також може розповсюдитися і на церкви? - 2003-09-26
Християнські церкви України висловлюють занепокоєння новою редакцією Закону “Про свободу совісті та релігійні організації”. На їхню думку, пропоновані зміни обмежать релігійні свободи та призведуть до загострення державно-церковних відносин.
Нова редакція Закону “Про свободу совісті та релігійні організації” розширює контролюючі функції Державного комітету в справах релігій і вилучає заборону церкві займатись політичною діяльністю. На думку керівників майже всіх найбільших християнських церков України, тим самим робиться спроба узалежнити релігійні організації від владних структур і використати церкву, під час майбутніх президентських виборів, у політичній боротьбі.
„Може з’явитися така проблема, як певне змушення релігійних організацій до підтримки або не підтримки тих чи інших кандидатів, висловлення свого офіційного ставлення до них і так далі” - говорить речник Української православної церкви Київського патріархату ігумен Євстратій.
Своє занепокоєння пропонованими змінами до закону висловили, в листах до вищого керівництва держави, предстоятелі УПЦ Київського патріархату, Української греко-католицької і Римо-католицької церкви в Україні, глави церков баптистів, адвентистів та євангельських церков. Їх побоювання поділяють національно-демократичні сили в українському парламенті. Як каже голова парламентського Комітету з питань культури і духовності Лесь Танюк, таких широких повноважень, як пропоновані новим законом, державний орган у справах релігій не мав навіть за радянських часів. Як каже він, вкупі з дозволом релігійним організаціям брати участь у діяльності політичних партій, надавати їм фінансову підтримку, вести агітацію і виборчу кампанію ці нові норми свідчать про намір влади втягнути церкву у вир політичних баталій:
„Є все-таки сьогодні спроби загнуздати церкву…” - каже Лесь Танюк. Його комітет разом з двома іншими парламентськими комітетами – з прав людини та з питань європейської інтеграції – щойно звернулися до голови Верховної Ради з рекомендацією відкликати цей законопроект. Розроблений Урядом, законопроект, окрім згаданих нововведень, передбачає певні додаткові права і переваги одній церкві проти всіх інших. Новацію ревно підтримує в українському парламенті фракція комуністів. А серед конфесій чи не єдиною прихильницею є Українська православна церква Московського патріархату, про претензії на особливий статус якої, власне, і йдеться.
Як твердять незалежні експерти – готуються суттєві обмеження релігійних свобод порівняно з нині діючим Законом “Про свободу совісті та релігійні організації”, який був прийнятий у 1991 році і визнаний міжнародними експертами одним з найдемократичніших правових документів у цій сфері. Директор Інституту релігійної свободи Олександр Заєць нагадує про спільне звернення ієрархів церков напередодні акцій опозиції “Повстань, Україно!” або про підписання керівниками церков ще 99 року послання на підтримку провладної “Злагоди”. За його словами, в разі прийняття нової редакції закону про свободу совісті такі добровільно-примусові акції церков стануть, із винятку, правилом:
„ Я думаю, що є хтось, хто, можливо, прораховує те, щоб використовувати високий рівень довіри церкви у своїх політичних цілях. І в цьому я вбачаю небезпеку.”
Опоненти пропонованих змін застерігають, що прийняття нової редакції закону всупереч волі більшості церков може призвести до загострення державно-церковних відносин в Україні, і пропонують, перш ніж братися до внесення будь-яких змін у діючий закон, відпрацювати базові концептуальні засади взаємин держави і церкви.
Всі новини дня
- Голос Америки
Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео
У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.
- Голос Америки
Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.
Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.
- Голос Америки
Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.
Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.
"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.
На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".
"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.
Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.
"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.
- Голос Америки
Черговий масований повітряний удар Росії по Одесі пошкодив порт, зернову інфраструктуру, готель

Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світБріджит Брінк
В результаті масованого повітряного удару Росії по Одесі вночі 25 вересня загинуло двоє людей, а також було пошкоджено портову і зернову інфраструктуру та зруйновано морський вокзал і готель. Це був найбільший повітряний напад Росії на Одесу, відколи Україна почала використовувати новий гуманітарний коридор для транспортування зерна Чорним морем.
За повідомленнями українського командування Сил оборони Півдня, росіяни випустили по Одесі 19 безпілотників “Шахед”, 12 ракет типу “Калібр” та 2 надзвукові ракети типу “Онікс”. Попри те, що всі безпілотники та 11 “Калібрів” було збито силами оборони, решта ракет спричинила значні руйнування.
Наталія Гуменюк, речник південного військового командування України, заявила, що Росія, очевидно, "намагається перевірити щільність протиповітряної оборони".
“Вони розуміють, що портова інфраструктура є пріоритетною для нашого регіону, і що вона надійно захищена. Але тому атака, яка сталася сьогодні вночі, була як масовою, так і комбінованою”, - цитує Гуменюк агентство AFP.
Своєю чергою посолка США в Україні Бріджит Брінк написала на своїй сторінці у мережі X: “Одеса, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вчора ввечері зазнала чергових ракетних та безпілотних атак з боку Росії, в результаті яких загинуло двоє людей і багатьох було поранено. Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ”.
Атака 25 вересня відбулася на тлі того, що Україна випробовує новий гуманітарний коридор повз береги України, Румунії та Болгарії на шляху до Босфору для транспортування свого збіжжя Чорним морем.
Минулого тижня коридором було успішно відправлено торгове судно з вантажем зерна. Також, як повідомляв Голос Америки, за кілька днів до цього балкери "Resilient Africa" і "Aroyat" стали першими кораблями, які використали тимчасовий коридор для входу в українські порти Чорного моря від часу виходу Росії з Чорноморської зернової угоди у липні цього року.
В матеріалі використані джерела AFP.
Форум