Спеціальні потреби

Заява МЗС: виправдання перед закордонними партнерами чи справжній стан речей? - 2003-09-24


Україна має намір обмежити свою участь у Єдиному економічному просторі участю в зоні вільної торгівлі. Таку заяву зробив у вівторок заступник міністра закордонних справ України Олександр Моцик. За його словами, така можливість існує завдяки внесенню за вимогою України в документи про створення ЄЕП принципу різношвидкісної та різнорівневої інтеграції.

О.Моцик: „Коли мова йшла про переговори стосовно формування ЄЕП ми ставили першочерговим і основним завданням створення зони вільної торгівлі без обмежень і вилучень, яка б дозволила нам реалізувати той економічний потенціал в рамках „четвірки”, який на сьогодні є.”

Дипломат відзначив, що принцип різношвидкісної і різнорівневої інтеграції дозволяє Україні брати участь у формуванні ЄЕП у межах і формах, які відповідають Конституції України та її стратегічному курсу. Участь України у формуванні ЄЕП, за словами Моцика, проходитиме на підставах, які відповідатимуть процесу приєднання України до Світової організації торгівлі.

Речник МЗС також підтвердив, що президент Леонід Кучма прийняв відставку посла України в Румунії Антона Бутейка. Останній зрікся посади через „принципову незгоду” з участю України у формуванні Єдиного економічного простору. Олександр Моцик сказав, що це перший подібний випадок в історії української дипломатії.

Заява українського МЗС зроблені на фоні критичних висловлювань, які звучать як в Україні так і за її межами. Лідер партії „Реформи і порядок” Віктор Пинзеник назвав угоду про ЄЕП економічо не вігідною для України. На його думку, з тексту угоди випливає, що Україна надає Росії доступ до транзиту енергоносіїв за українськими цінами. Натомість взамін не отримує жодних гарантій доступу до російських енергоносіїв за внутрішніми цінами в Росії.

Єдиний момент в Угоді, з яким можна працювати, вважає Пинзеник, це договір про створення зони вільної торгівлі. Проте, каже народний депутат, для її створення достатньо виконувати двосторонню угоду з Росією про зону вільної торгівлі, підписану в 1993 році.

Побільшало критиків у ЄЕП і за кордоном. Перший заступник директора-розпорядника Міжнародного Валютного Фонду Енн Крігер вважає, що членство України в єдиному економічному просторі "може викликати ускладнення" у процесі приєднання України до Світової організації торгівлі. Про це вона сказала під час робочої зустрічі з міністром економіки Валерієм Хорошковським.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG