Спеціальні потреби

НБУ може достроково повернути кредити МВФ, благо торговельний баланс дозволяє - 2003-08-29


Український уряд висловив намір достроково повернути всі кредити, отримані від Міжнародного валютного фонду. Про це сьогодні заявив голова Національного банку України Сергій Тігіпко. За розрахунками НБУ, до кінця року виплати можуть скласти майже два мільярди доларів. Нацбанк заявляє, що виплата цієї суми не вплине на стабільність цін на внутрішньому ринку та курс гривні.

Український уряд вважає доцільним достроково повернути всі кредити, отримані від Міжнародного валютного фонду, а також відсотки за їх використання. Про це у п’ятницю заявив голова Національного банку України Сергій Тігіпко. За його словами, до кінця нинішнього року український уряд поверне МВФ 1 мільярд 800 мільйонів доларів. Це рішення вже узгоджене з керівництвом фонду.

Міжнародний валютний фонд давав Україні кредити під 2,9% для підтримки валютних резервів НБУ. Нацбанк розміщував ці кошти під значно нижчій відсоток. Тігіпко вважає, що необхідності у грошах МВФ для підтримки резервів вже немає. Торговельний баланс країни позитивний і стрімко зростає. А чисті резерви НБУ сягнули рекордного рівня – 5 мільярдів доларів. Лише за останні два місяці Нацбанк купив майже один мільярд доларів для їх поповнення. Завдяки достроковому поверненню кредитів, НБУ сподівається зекономити 40 мільйонів доларів.

Втім, Сергій Тігіпко визнає, що у рішення виплатити кредити були й політичні мотиви – а саме наступні президентські вибори.

С.Тігіпко: „Вибори ніколи не додавали впевненості інвесторам і не сприяли тому, щоб вони йшли на ринок і економіка працювала гарно. І тому ви можете розцінювати такий крок Національного Банку як крок до покращення стабільності, як крок до того, щоб додатково заявити інвесторам, що в Україні все гаразд. Приходьте на Україну, працюйте на Україні.”

Сергій Тігіпко не вбачає у рішенні виплатити таку значну суму небезпеки для економіки та загрози для стабільності гривні та коливання цін.

Експерт Фонду Разумкова Олександр Барановський схвалює рішення НБУ достроково виплатити кредити МВФ. Однак він висловлює сумнів у прямому економічному ефекті від такого кроку.

О.Барановський: „Економія звичайно буде. Але говорити, що це буде відчутна економія для України, я б не став. Ця акція спричинить підвищення іміджу України як позичальника на світових ринках.”

НБУ не планує згортати співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Нацбанк розраховує отримати новий кредит від МВФ за програмою стенд-бай на 730 мільйонів доларів. Ці гроші надійдуть в Україну лише в разі гострої потреби або кризи.

Для того, щоб отримати цей кредит, експерти МВФ радять українському уряду розв’язати два питання. По-перше, повернути експортерам борги із ПДВ. По друге, скасувати пільги зі сплати податку на додану вартість.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG