Спеціальні потреби

Пікет біля обласного апеляційного суду - 2003-07-25


Близько двохсот активістів організації „Громадський контроль”, правозахисної організації „Рутенія”, прийшли 24 липня до будинку Одеського обласного апеляційного суду. Вони спільно провели пікетування з вимогою припинення „свавілля судової влади” в Одесі.

Серед учасників пікетування , організатором якого став „Громадський контроль”, було поширено документ, у якому висловлено точку зору місцевих правозахисників на ситуацію з порушенням елементарних прав людини судовою гілкою влади.

Організатори та учасники пікетування, поміж іншого, вимагають від Верховної Ради: „доповнити Закон України „Про судочинство” надавши можливість увійти до кваліфікаційної комісії суддів представникам від громадських організацій. Винести на розгляд парламенту України питання – про відновлення виборності судової влади, про ефективний механізм відкликання суддів та притягнення їх до відповідальності за рішення і дії, які грубо порушують права людини. Забезпечити незалежність суддів, фінансування безпосередньо з державного бюджету.”

Від Голови Одеського обласного апеляційного суду Анатолія Луняченка організатори та учасники пікету вимагають: „створити комісію з розслідування неправомірних рішень, постанов суддів, що підтверджуються скаргами на їхні дії”.

Є тут і вимога включити до складу згаданої комісії представників організації „Громадський контроль”, зробити все необхідне для притягнення до відповідальності суддів Одеси та області які вчинили неодноразові порушення законів і прав громадян.

”Громадські організації повинні мати можливість здійснювати контроль за дотриманням правосуддя в країні. Кожен випадок порушення має бути гласним, судова система має бути очищена від тих хто псує її авторитет” – наголошено у документі, який цього ж дня передали особисто Голові Одеського обласного апеляційного суду Анатолію Луняченку.

За словами Президента благодійного правозахисного фонду „Рутенія”, заступника Голови Партії правозахисту України Алли Користовської, яка була серед учасників пікету:

„„Громадський Контроль” справедливо порушив питання. Правозахисний фонд „Рутенія” і Партія правозахисту України підтримала заклик до влади про виборність суддів. Так як є нині – тривати не може. Судова влада має бути виборною, бо ті матеріали, які має і правозахисний фонд „Рутенія” від одеситів – свідчать про повальне беззаконня. Необхідно змінювати судову владу, а вже після цього можливі зміни на краще. Є багато суддів які прохають навести лад, бо вони чесні люди. Ми підтримуємо цей захід у повній мірі”. Голова Одеської обласної організації Всеукраїнської Партії правозахисту України Микола Розувайкін так само підтримав вимоги учасників пікету.

„Нині ми спостерігаємо активізацію організованої злочинності, корупції, судових сваволь. Така акція має великий резонанс. Слід звернути увагу обласного керівництва, Президента держави, що якщо не буде зроблено належних заходів, акції протестів людей будуть щоденними, можуть перерости у далеко не мирні. Слід підкреслити таку обставину, що в Одеському слідчому ізоляторі утримується багато людей, які невинні. Справи їхні тривалий час не розглядаються...” – зазначив Микола Розувайкін.

Голова обласної організації „Громадський контроль” Олег Яковенко в інтерв’ю Голосу Америки зазначив, що вважає метою акції прагнення привернути увагу громадськості до проблем у судовій владі:

„Дуже багато порушень. Під час організації зустрічей з Головою Координаційного комітету з питань боротьби з оргзлочинністю пані Колінько – в Одесі 90 відсотків мешканців міста скаржилися на порушення з боку судової влади. Дуже багато порушень було виявлено”.

До речі, чимало зауважень мали учасники акції протесту і до Голови Вищої Ради юстиції Сергія Ківалова. Цього дня представники пікетуючих – Олег Якименко та Зоя Ковальова мали зустріч з Головою обласного апеляційного суду Анатолієм Луняченком.

Пан Луняченко зазначивши, що діалог слід було починати не з проведення пікету, все ж визнав, що недоліків у роботі судів є багато.

„Ми ці проблеми бачимо і робимо все можливе щоби їх було менше. Є проблеми організації розгляду справ, порушенням оперативності розгляду, є проблеми певної застарілості. Яскравий приклад це справа злочинної групи Мар”янчука, яка розглядається вже не один рік.”

Розмова була тривалою.

Анатолію Луняченко нагадали кілька конкретних резонансних справ, які розглядалися або розглядаються у судах. Нагадали і про справу Громадянина Польської республіки, активіста правозахисного фонду „Рутенія” Олександра Орлова.

Пан Луняченко пообіцяв проконтролювати розгляд справи Орлова, бо, за його словами, багато питань у ній всі таки існує. Правозахисники міста переконані, що виправдати Олександра Орлова заважає прагнення силових структур Одеси дискредитувати його за активну громадську діяльність, резонансні публікації у засобах масової інформації.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG