Спеціальні потреби

Українська євроінтеграційна політика: потрібні зрушення? - 2003-07-07


Експерти обговорювали сьогодні економічні наслідки української євроінтеграційної політики. Більшість фахівців вважає, що її реалізація принесе українській економіці відчутні дивіденди. Вони закликають не політизувати тему інтеграційних процесів а порахувати їх економічні наслідки. Між тим останні опитування свідчать про підтримку більшістю громадян європейського курсу України.

Президент центру ринкових реформ Володимир Лановий впевнений, що інтеграція до ЄС принесе українській економіці відчутні дивіденди. Він каже, що із запровадженням прийнятих в Європі норм, бізнес позбавиться від ситуації невизначеності та непублічності прийняття рішень.

Підприємці отримають доступ до кредитів, та ринків збуту продукції. Покращиться інвестиційний клімат. Лановий звертає увагу, що переорієнтація української економіки на Європу вже відбувається:

“За три останні роки найбільш динамічно зростають обсяги постачання товарів в європейському напрямку. Більшість експорту припадає на Європу. Ми маємо тенденції стрімкого зростання торгівлі з Європою. По-друге, не зовсім зорієнтована ситуація в якому напрямку відбуватимуться більш динамічні інтеграційні процеси.”

На думку колишнього віце-прем’єра, заяви керівництва України про доцільність створення Єдиного економічного простору із Росією, Білорусією та Казахстаном свідчать про непослідовність політики.

Голова парламентського комітету з євроінтеграції Борис Тарасюк вважає, що проект створення єдиного економічного простору є виключно політичним. На думку, екс-міністра закордонних справ, російське керівництво змусило президента КУЧМУ підтримати створення ЄЕП в розпал кольчужного скандалу.

Лідер блоку „Наша Україна” Віктор Ющенко закликає не політизувати тему інтеграційних процесів а порахувати їх економічні наслідки. Він переконаний в економічній доцільності орієнтації на країни Євросоюзу. Західні ринки платоспроможніші. Тому українським виробникам на них працювати вигідніше.

В нинішній ситуації Ющенко пропонує вступати до Євросоюзу поетапно. Першим кроком, на його думку, стане приєднання до світової організації торгівлі. Потім необхідно укласти угоди про вільну торгівлю із найбільшими країнами – членам ЄС. Останнім кроком буде набуття членства в економічному союзі. Відносини із Росією він пропонує будувати на рівноправних засадах партнерства.

Втім, багато експертів погоджуються, що вибір між східним та західним напрямками інтеграції залежить не стільки від матеріальної вигоди. Адже порахувати, в якому стані буде економіка в Європі через 20 років практично не можливо. Для України вибір означатиме курс розвитку не тільки економіки, а й всього суспільства. До речі останні опитування показують, що вступ України до ЄС підтримує все більше людей. За даними одного із соціологічних досліджень, прихильниками євроінтеграції є майже 55 відсотків громадян.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG