Спеціальні потреби

Актуально

21.03.03  -  Інфекція-вбивця гуляє по планеті, або про нетипову пневмонію, проти якої ще немає ліків. - 2003-03-21

Вперше таємничу хворобу, яка нагадувала гостру пневмонію, помітили у Південно-східній Азії в лютому. Відтоді вона поширилася по планеті. Згідно з повідомленнями, її симптоми мають понад сімсот осіб у Швейцарії, Італії, Великобританії, Ізраїлі, Китаї, Канаді, Гонконгу, США, Словенії, Німеччині, Австралії та низці інших країн. Число інфікованих «легеневою чумою», офіційна назва якої у перекладі з англійської звучить як «Важкий гострий респіраторний синдром», або САРС, продовжує швидко зростати. Кількість смертельних випадків вже наближається до двох десятків; лікарі занепокоєні можливістю глобальної епідемії, на кшталт інфлюенци початку минулого століття, яка забрала життя у двадцяти мільйонів людей. Так уважають представники ВООЗу. Організація вдалася до надзвичайного заходу--оголосила всесвітній стан тривоги. Власті багатьох країн рекомендують громадянам утриматися від подорожей до країн східно-азійського регіону, що, звичайно, не викликає ентузіазму у авіакомпаній, і без того напів-зруйнованих цінами на бензин та зменшенням кількості мандрівників.

А перший спалах хвороби, напевно, стався минулого листопада у південному Китаї, де зненацька захворіли триста осіб. Китайці відомі тим, що приховують хвороби--з політичних, або інших міркувань, аж доки ситуація не стає нестерпною. Так було і зараз, коли вони звернулися за допомогою до ВООЗ лише десятого березня. Так таємне стало явним.

Симптоми цієї нетипової пневмонії первісно схожі на звичайну перестуду: у хворого висока температура, слабість, болі у м’язах, кашель, жорстке дихання. Однак захворювання швидко прогресує, не відповідаючи на антибіотики, і переходить у двостороннє запалення легенів. Попередні результати показують, що вірус передається не повітряно-крапельним шляхом, а при безпосередньому контакті з хворим. Причому його агресивність настільки висока, що в одній лікарні Гонконгу новим різновидом пневмонії захворіла частина медперсоналу. А збудником епідемії, напевно, є нова група мікробів. Раніше вони не виявляли агресивності щодо організму людини. До цього висновку епідеміологи дійшли, аналізуючи сотні тестів крові хворих, і не знаходячи там традиційних вірусів і бактерій, що викликають запалення легенів. Потім дослідники з Гонконгу, Німеччини та Сингапуру виділили вірус, який відноситься до сімейства так званих параміксовірусів, куди входять віруси кіру, свинки, та собачої чумки. Однак, як уважає директор програми інфекційних хвороб ВООЗ, Дейвід Геймен, наразі ще передчасно сурмити перемогу і називати це проривом:

«Наразі існують лише перші ключі до розгадки причин хвороби. Вони полегшать діагностування і допоможуть розпочати дослідження з метою кращого зрозуміння її підступного характеру, адже відомо, що САРС зустрічається і у тих, хто не виявляє симптомів, тобто робить цих людей рознощиками інфекції без їхнього відома.»

Наразі ВООЗ надсилає міжнародну групу експертів до Китаю. Вони перевірять базу даних, зібрану урядом від минулого листопада. Наразі виглядає, уважає Дейв Геймен, що це--не грип, а вірусна інфекція, яка здебільшого передається повітряним шляхом. Необхідно бути у досить тісному контакті, щоб заразитися САРСом, додає він.

У цієї хвороби є ще один аспект. а саме: політичний. Світ виявився погано підготованим до спалаху нової епідемії. На це звертали увагу на своєму засіданні експерти Національної академії наук США. Говорить член експертної групи, Рут Беркельман з Атланти:

«Останній спалах важкого респіраторного синдрому є яскравою ілюстрацією потреби у системі глобального спостереження за інфекційними хворобами, у системі раннього попередження, та у системі ранньої діагностики.»

На думку Бертельман і колег, здатність США простежувати та швидко реагувати на інфекційні захворювання серйозно підупала за роки нехтування нею. Системи епідеміологічного контролю США розпорошені та застарілі, а епідеміологам по всій країні бракує суттєвих навичок діагностування та лікування. Висновок невтішний: незважаючи на розмови про необхідність бути готовими на випадок біотероризму, треба терміново поліпшувати здатність епідеміологічного захисту населення. Вашингтон, на думку експертів Академії Наук США, мусить координувати зусилля епідеміологів у всьому світі, використовуючи канали співпраці ВООЗ з приватним сектором. Говорить Маргарет Гамбург, есперт з проблем біо-захисту:

«Здатність інфекцій дестабілізувати населення, економіки, і уряди швидко стає неприємною реальністю життя. Як продемонстрував САРС, національні кордони не можуть протидіяти цій дестабілізації.»

Наразі доводиться констатувати, що у лікарів немає відповіді на запитання про причини САРСу, його збудники, невідомо, чим лікувати респіраторний синдром, і чи взагалі це можливо. А там, де нема відповідей, виникають і нові запитання: чи не йдеться наразі про щось подібне до СНІДу?

Всі новини дня

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

Президент Словаччини Зузана Чапутова на зустрічі з головою партії Smer-SD Робертом Фіцо, щоб передати йому політичний мандат на початок переговорів щодо формування нового уряду країни, 2 жовтня 2023 року. (Фото: VLADIMIR SIMICEK / AFP)
За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.
Карін Жан-П'єр

МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.

МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.

“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.

“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.

МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.

Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.

Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.

Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.

“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.

Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.

“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.

На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.

Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.

Більше

XS
SM
MD
LG