Спеціальні потреби

Актуально

13.09.02  -  Ультиматум БУША ООН; Іракський гамбіт ШРЕДЕРА; Америка відзначає День Пам’яті; Чи легко буде усунути Кучму? Червона загроза в Україні. - 2002-09-14

Провідні газети світу коментують «іракський» виступ президента Буша в ООН. Редакційна Крісчен сайєнс монітор пише, що президент погрозив ООН взяти під сумнів її легітимнисть, якщо вона не вдасться до швидких дій проти воєнних програм Іраку. Буш кинув рукавичку ООН у четвер, відзначає газета, говорячи: «Дійте на фоні викликів, які кидає Гуссейн світовому співтовариству, бо самотня війна США з Іраком буде викликом ООН.» Історія по боці президента, відзначає Крісчен сайєнс монітор, нагадуючи про колапс Ліги націй, яка не спромоглася стримати фашизм Муссоліні в Італії.

А Файненшл таймс, коментуючи у редакційній «іракський» виступ Буша, відзначає, що він вперше наголосив в ньому не лише на силових акціях проти Багдаду, але й на широкому спектрі дипломатичних заходів. Останні, на думку Файненшл таймс, можуть поширити підтримку зміни режиму в Іраку за межі нинишньої коаліції США та Великобританії. Редакційна Нью йорк таймс додає, що, згода співпрацювати наразі з Радою Безпеки ООН, привертає увагу світу до небезпеки режиму в Багдаді і запрошує критиків до дій, а не до закликів Білого Дому виявляти обачливість на фоні викликів Гуссейна світовій безпеці.

Холодним душем для заціпенілої іракської делегації в ООН, пише редакційна Вашингтон таймс, виявився ультиматум Буша її хазяїну: припинити репресії проти цивільного населення, або опинитися перед загрозою війни. Буш запропонував ООН роль не судді, або трибуналу щодо Іраку, а союзника у поваленні режиму Саддама, говорить редакційна Вашинґтон Таймс. Редакційна Вашингтон пост, втім, відзначає, що виступ Буша не пояснив, чому є нагальною зміна режіму в Багдаді, коли битва з Аль-кайдою ще на дворі, Афганістан нестабійльний, а Близький схід--вибухонебезпечний, і європейські союзники непевні, як Буш виконуватиме обіцянку запровадити демократизацію в Іраку.

Один з таких, пише редакційна Вол стріт джорнел, канцлер Німеччини Шредер, розіграв іракський гамбіт у себе вдома, вставши в опозицію до можливих військових США, у надії виграти перевибори вдома на хвилі несприйняття американської політики щодо Іраку більшістю німців. Але редакційна уважає, що своєю заявою Шредер підважив фундаментальні підвалини німецько-американських стосунків, і тим самим занапастив власну виборчу стратегію.

Весь світ спостерігав за відзначенням роковини терористичних нападів на США. Американські газети відгукнулися на цю подію низкою редакційних статей. Газета Огайо Плейн Ділер пише, що за гіркою іронією долі, вона трапилася на одинадцятий день дев’ятого місяця, а дев’ять-одинадцять--це телефон невідкладної допомоги у країні. Чарльзтон Пост і Кур’єр зі штату Південна Кароліна пишуть, що американці все ще пам’ятають минулорічний гнів і те, що завдання війни з тероризмом ще не виконані. До «закінчення праці» в цьому сенсі закликає і редакційна Детройт Ньюс, наголошуючи на небезпеці ісламського тероризму, на загрозі нехтування безпекою в аеропортах, прозорості кордонів, нехлюйстві уряду у захисті власних громадян.

З українських подій---чи легко буде усунути Кучму від влади, запитує Директор американської недержавної фундації Дім Свободи, Адріян Каратницький, у газеті Вол стріт джорнел-Європа. Ні, уважає аналітик. По-перше, Кучма має величезні повноваження за Конституцією; по-друге, він міцно тримає під контролем місцевих олігархів, у тому числі і депутатів з їх числа; по-третє, він контролює більшість ЗМІ. Кучма----хитрий політик, пише Каратницький, який грає на протиріччях у стані опозиції. Однак магнати з таборів Кучми та Ющенка, говорить Каратницький, вже почали залашту́нкові переговори щодо гарантій імунітету в післякучмівську еру, сподіваючись, що Ющенко може бути тим, з ким варто домовлятися.

«Стережіться червоних!»---закликає редакційна англомовної газети Київ-пост, коментуючи обережність, з якою блок Ющенка ставиться до закликів трьох інших опозиційних груп---комуністів, соціалістів та тимошенківців. Обіцянки комуністів демократизувати українське суспільство, уважає газета, сумнівні, бо надходять від тих, хто цього ніколи не робив при владі. Партія все ще зберігає ядро затятих ленінців, а партійні ідеологи віддані найгіршим рисам системи, яка мільйонами винищувала українців, і кому наразі вони обіцяють демократію і процвітання. Тимошенко зкомпроментувала себе, пише Київ-пост, безсоромними обіймами з Симоненком. Марш під червоними знаменами заплямував би і репутацію Ющенка, і відкинення цієї перспективи допомогло б йому у ймовірній битві за президентське крісло з Тимошенко.

І на закінченя випуску---українець з Канади Євген Герасимів пише листа до газети Вашінгтон пост, коментуючи статтю Енн Ніво про звірства росіян в Чечні, про яку ми повідомляли у попередніх оглядах. Герасимів пише, що такими ж методами головорізи НКВС/КДБ винищували українських вояків за незалежність у сорокові-п’ятдесяті роки.

Всі новини дня

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Черговий масований повітряний удар Росії по Одесі пошкодив порт, зернову інфраструктуру, готель

Наслідки ракетного удару Росії по Одесі 25 вересня 2023 року. (Фото: Сили оборони Півдня України/Поширено через REUTERS)
Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ
Бріджит Брінк

В результаті масованого повітряного удару Росії по Одесі вночі 25 вересня загинуло двоє людей, а також було пошкоджено портову і зернову інфраструктуру та зруйновано морський вокзал і готель. Це був найбільший повітряний напад Росії на Одесу, відколи Україна почала використовувати новий гуманітарний коридор для транспортування зерна Чорним морем.

За повідомленнями українського командування Сил оборони Півдня, росіяни випустили по Одесі 19 безпілотників “Шахед”, 12 ракет типу “Калібр” та 2 надзвукові ракети типу “Онікс”. Попри те, що всі безпілотники та 11 “Калібрів” було збито силами оборони, решта ракет спричинила значні руйнування.

Наталія Гуменюк, речник південного військового командування України, заявила, що Росія, очевидно, "намагається перевірити щільність протиповітряної оборони".

“Вони розуміють, що портова інфраструктура є пріоритетною для нашого регіону, і що вона надійно захищена. Але тому атака, яка сталася сьогодні вночі, була як масовою, так і комбінованою”, - цитує Гуменюк агентство AFP.

Своєю чергою посолка США в Україні Бріджит Брінк написала на своїй сторінці у мережі X: “Одеса, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вчора ввечері зазнала чергових ракетних та безпілотних атак з боку Росії, в результаті яких загинуло двоє людей і багатьох було поранено. Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ”.

Атака 25 вересня відбулася на тлі того, що Україна випробовує новий гуманітарний коридор повз береги України, Румунії та Болгарії на шляху до Босфору для транспортування свого збіжжя Чорним морем.

Минулого тижня коридором було успішно відправлено торгове судно з вантажем зерна. Також, як повідомляв Голос Америки, за кілька днів до цього балкери "Resilient Africa" і "Aroyat" стали першими кораблями, які використали тимчасовий коридор для входу в українські порти Чорного моря від часу виходу Росії з Чорноморської зернової угоди у липні цього року.

В матеріалі використані джерела AFP.

Більше

XS
SM
MD
LG