Спеціальні потреби

Як трагічні події впливають на психіку людей?
У той час, як гаїтяни намагаються оговтатися від руйнівного землетрусу, одним з найважчих проектів для них буде – відбудувати інфраструктуру, яка б включала належну санітарію, чисту воду та харчі для тих, хто втратив практично все. Втім, психічний стан багатьох тисяч жителів цієї країни також залишатиметься проблемою ще протягом довгого часу після того, як міжнародні організації з допомоги залишать Гаїті. Психіатри кажуть, що жертви землетрусу та їх родичі сповна відчують наслідки трагедії не тепер, а через кілька місяців. І саме тоді, а не зараз, розпочнеться справжня робота лікарів-психіатрів.

Для гаїтян це жахлива трагедія. Психіатри кажуть, що людська реакція на зразок шоку, горя і навіть злості, є нормальною після таких катастрофічних подій. Але потім можуть проявитися й інші емоції, як то втрата сенсу життя, що є найважливішою справою в кожної людини.

Говорить доктор Лоренцо Норріс з лікарні Університету Джорджа Вашингтона:

«Ваш мозок не може заспокоїтися, поки не знайде надійне середовище, поки не буде знати, коли і звідки наступного разу прийде їжа, або якщо хтось інший про це не потурбується».

Норріс переконаний, що більшість гаїтян оговтаються від травми. Втім, деякі потребуватимуть лікування. Приблизно вісім-десять відсотків людей переживатимуть посттравматичний стрес. Причому люди з найважчим ступенем захворювання, найімовірніше, вже мали проблеми з психікою чи переживали втрату в минулому. Він каже:

«Дехто не зможе взяти себе в руки і рухатися далі навіть попри те, що вони дуже постараються».

Психічні проблеми можуть виникнути навіть у тих, хто першим прибув на місце катастрофи, щоби допомагати. Це рятувальники, поліція, лікарі та навіть журналісти, які розповідали про це світові:

«Це ті, хто стояв на передовій. Ті, хто дісталися туди першими, розбирали завали і діставали з-під них дітей. Ми, психіатри, повинні бути певними, що про їх психічний стан є кому потурбуватися».

Ліки, які знижують біль і допомагають заснути, можуть допомогти людям вижити і призвичаїтися. Але процес відновлення, кажуть психіатри, починається з простої людської стійкості, яка дає надію на краще майбутнє.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG