Актуально
Стан відносин між США і Росією за президентства Обами
У перший рік перебування Барака Обами на посаді президента Сполучених Штатів, його адміністрація надумала перезавантажити стосунки США з Росією, які стали ще більш напруженими за період правління Джорджа Буша.
У березні минулого року державний секретар США Гілларі Клінтон зробила міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову невеличкий подарунок. Він символізував бажання адміністрації Обами перезавантажити стосунки з Росією. Це була звичайна кнопка, на якій мало бути написане слово «перезавантаження», перекладене російською мовою.
«Ми довго думали, щоб підібрати правильне слово російською. Ми справилися?» – запитала пані Клінтон.
Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров
відповів:
«Ні, не зовсім. Тут мало б писати «перезавантаження», а написано – «перевантаження».
Та попри неправильний переклад, російський незалежний політичний аналітик Олександр Коновалов схвально ставиться до покращення стосунків між двома державами. За його словами адміністрація Буша, як виглядало, ігнорувала Росію через її відносно невелику економіку і дедалі старіючий ядерний арсенал:
«Головна відмінність адміністрації Обами полягає в тому, що вона провела правильніший, ніж адміністрація Буша, математичний розрахунок. Насправді вплив Росії в світі є набагато більшим. Америці потрібна Росія, так само як і Росії потрібна Америка».
Коновалов говорить, що обидві країни можуть спільно боротися з тероризмом, торгівлею наркотиками, проблемами в Афганістані, атомною програмою Ірану тощо. У липні президент Обама відвідав Москву і підписав з Росією попередню угоду про зменшення на третину двох найбільших у світі арсеналів ядерної зброї. Президент Обама сказав:
«Ми вдалися до важливих кроків у напрямку посилення атомної безпеки, як також запобігання поширенню ядерної зброї. І ми почали зі скорочення власних арсеналів».
Обидві країни працюють над заміною стратегічної угоди про скорочення збройних арсеналів, термін дії якої закінчився у грудні. Білий дім і Кремль говорять, що вже зовсім скоро можуть досягти згоди у цьому питанні. Росія також схвально відгукнулася про рішення Обами не встановлювати системи ПРО у Європі у тому вигляді, в якому це пропонувала адміністрація Буша. І, як відповідь, офіційна Москва навіть дозволила НАТО використовувати свою територію для перевезення поставок солдатам коаліції в Афганістані. Та попри все це російський президент минулого місяця заявив, що його країна розроблятиме нові ракетні технології, чим відразу ж розчарував Вашингтон.
Президент Російської Федерації Медведєв так пояснив свою політику:
«Незважаючи на те, що ми укладемо і підпишемо угоду, ми все одно будемо вирішувати питання розвитку наших стратегічних наступальних сил. Без них ми не зможемо захистити свою країну».
Олександр Коновалов каже, що американсько-російські стосунки значно поліпшилися протягом останніх п’яти років. Втім, вони все ще залишають бажати кращого:
«Попереду нас чекає ще навіть довший шлях, ніж ми пройшли за останній рік. І найголовніше, що зараз потрібно обом країнам, це перейти на цілком новий рівень довірливих стосунків».
Збудником цієї недовіри в багатьох випадках є держави колишнього Радянського Союзу. Адміністрація Обами не визнає вимог Росії щодо спеціальних привілеїв у тих країнах, а офіційна Москва опирається будь-яким намірам НАТО розширити свою присутність у таких державах, як Грузія і Україна.
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум