Спеціальні потреби

Актуально

В Росії по-різному ставляться до ревізіонізму історії
Першого вересня минуло 70 років з початку Другої світової війни. Водночас в Росії розгортається ініційована урядом - втім доволі контроверсійна - кампанія, мета якої - представити єдину версію історії, що стосується ролі СРСР в подіях, які призвели до спалаху війни.

Кремль навіть створив президентську комісію для протидії, як сказано, виявам історичного ревізіонізму, що, на думку Кремля, шкодить російському іміджу. Це, в свою чергу, непокоїть критиків, які вбачають в цьому повернення до радянських методів інтелектуального контролю.

Першого вересня російський прем’єр Володимир Путін зустрівся з лідерами країн, що в часи Другої світової війни були союзниками і ворогами СРСР, в Ґданську на відзначення сімдесятих роковин початку війни.

Попри злагоду на цій церемонії те, як всі ці країни оцінюють роль Радянського Союзу у війні, є джерелом незгоди в сьогоднішній Росії.

Деякі колишні радянські республіки і країни Східної Європи вказують, що роки радянського домінування були схожими з нацистською окупацією. Для них звільнення настало лише з розпадом Радянського Союзу.

В травні президент Медведєв оголосив про створення спеціальної президентської комісії для протидії спробам «фальсифікувати», за його висловом, історію. Він також запропонував ввести закон, за яким такі дії вважались би злочином і карались би ув’язненням строком до п’яти років.


Незалежний опозиційний політик Володимир Рижков вважає, що така ініціатива може допровадити до заборони усякої критики Йосипа Сталіна:

«Я вважаю, що конкретним завданням цієї комісії є протидіяти тим в Росії і поза її межами, які критикують Сталіна і сталінський Радянський Союз за той дивний період війни, коли Сталін був фактичним союзником нацистської Німеччини».

Одним з пунктів незгоди є секретний пакт Молотова-Ріббентропа, за яким східна Європа ділилась між СРСР і Німеччиною.

Російські історики нещодавно опублікували збірку розсекречених розвідувальних звітів в старанні захистити роль Сталіна.

Олександр Дюков – директор фонду «Історична пам’ять» та редактор і співукладач цієї книги:

«Неможливо відділити Сталіна від спогадів про Другу світову війну. Він не є найприємнішою постаттю, але відділити його неможливо. І попри свої злочини він зробив багато для нашої країни, на чому вона і далі основується, що допомогло нам в цій війні, врятувало країну і народ».

Втім багато радянських архівів лишаються засекреченими і недоступними для вивчення в школах. Вчителька історії Олена Сілкіна вважає, що доки усі обмеження не будуть зняті, Росія, як і колишні радянські республіки і східні екс-сателіти – матимуть труднощі з минулим:

«Прийняти, визнати свої помилки і заплатити за них, нічого не приховуючи, – це акт національного героїзму. Цього явно не було зроблено щодо сталінської доби, як і радянської епохи і революції 1917 року, оскільки не всі архіви доступні, не всі документи відкриті, і все це і надалі лишається живим і болючим.

Росія також висловила незгоду з прийнятою в липні резолюцією Парламентської Асамблеї ОБСЄ, в якій мовиться про страждання європейських держав впродовж двадцятого століття, нанесені їм двома тоталітарними режимами – нацизмом і сталінізмом.

Олександр Дюков називає ще ряд заперечень:

«Резолюція ОБСЄ містить також заклик до країн-членів утриматись від проведення заходів з прославлення сталінського режиму. Для Росії це означає скасування параду перемоги. Ця резолюція означає заборону на нашу пам’ять, пам’ять про нашу перемогу у війні, перемогу над нацизмом. Зрозуміло, що Росія ніколи не погодиться на це».

А за трактуванням Рижкова, неспроможність Росії просто засудити радянські злочини і перегорнути сторінку пов’язані з її уявленням про себе як про великодержаву, що було ключовим результатом радянської перемоги над Німеччиною.

«Йдеться не тільки про історію, а про сьогодення Росії і її спроби узаконити поточний авторитарний режим як єдиний вибір і єдиний шлях для могутньої Росії, яку б поважали у світі».

Дев’ятого травня цього року – як і щороку після закінчення Другої світової війни – на Красній площі відбувся парад. Як і завжди, метою було не тільки відзначити перемогу, але й продемонструвати воєнну міць. Наступного року – у шістдесят п’яту річницю перемоги – урочистості ймовірно будуть ще пишнішими.


Всі новини дня

«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

На цьому зображенні показано момент попадання ракети в штаб російського Чорного флоту в Севастополі, п’ятниця, 22 вересня 2023 року. (Кримський Telegram-канал через AP)
Українські сили спеціального призначення заявили, що «уточнюють інформацію» з приводу загибелі командувача Чорноморським флотом Росії адмірала Віктора Соколова після того, як на російському державному телебаченні показали відео з його участю.
«Як відомо, внаслідок ракетного удару по штабу Чорноморського флоту РФ було знищено 34 офіцери. Наявні джерела стверджують, що серед загиблих командувач ЧР РФ. Багато кого досі так і не вдалося ідентифікувати через розрізненість фрагментів тіл, – мовиться у повідомленні сил спеціального призначення у Facebook. – Оскільки росіяни терміново були вимушені публікувати відповідь з начебто живим Соколовим - наші підрозділи уточнюють інформацію».
У вівторок російське телебачення показало кадри наради військових та міністра оборони Сергія Шойгу, у якій дистанційно брав участь адмірал Соколов.
Коли було знято відео, невідомо.

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».

В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.

«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.

На брифінгу у Білому домі речниця адміністрації сказала у вівторок, що їй відомо про відео, опубліковане в Росії, але ще зарано щось коментувати.
«Ми бачили звіти і, звичайно, ми знаємо про відео. Зараз мені просто нема чого підтверджувати», – відповіла Карін Жан-П'єр у відповідь на запитання журналістів.
Колишній радник Пентагону, співзасновник організації Silverado Policy Accelerator Дмітрі Альперович каже, що
розвідки США та Великобританії не підтвердили твердження українських спецслужб про вбивство Соколова. На його думку, вони мали б мати засоби електронного стеження, що «підтверджує вбивство такого високопоставленого офіцера».
При цьому він додає, що незалежно від того, чи Соколов загинув при українському ударі по штабу ЧФ РФ, розмова про нього відвертає увагу від українського успіху.
Як повідомляв Голос Америки раніше, британська розвідка вважає, що, що серія ударів, яких українські сили завдали по окупованому Севастополю, значно зменшить можливості російського флоту блокувати українські порти і патрулювати ширшу акваторію Чорного моря.

Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Pentagon Hodges

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.

Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.

“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.

Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.

“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.

Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.

Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.

Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео

Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео

Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.

"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Журналіст фотографує місце масового поховання після звільнення Бучі від російських військ, 3 квітня 2022. AP Photo/Rodrigo Abd

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.

Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".

Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.

"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.

За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".

Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.

Більше

XS
SM
MD
LG