Ющенку більше не страшний імпічмент. Конституційний Суд забракував закон про тимчасові слідчі комісії, який суттєво спрощував процедуру імпічменту президента. Про своє рішення, прийняте 10 вересня, судді повідомили у вівторок. Їхній вердикт – закон не відповідає Конституції в цілому. Причина – не дотримані юридичні формальності: під опублікованим законом нема підпису Голови Верховної Ради і стоїть не та дата.
Як пояснюється в тексті рішення, документ мав бути датований 15-им січня – днем першого ухвалення, а не 3-ім березня, коли цей законопроект, заветований президентом, повторно розглядався у парламенті.
«Відсутність під текстом закону, прийнятого за результатами повторного розгляду, належної дати та підпису голови Верховної Ради України є порушенням процедури набрання ним чинності і підставою для визнання закону неконституційним повністю», -- заявив, зачитуючи рішення, голова КС Андрій Стрижак.
При цьому Стрижак додав: оскільки закон не відповідає Конституції в цілому, то відпадає потреба аналізувати його зміст.
Така пильна увага служителів Феміди до формального боку справи не сподобалась опонентам Віктора Ющенка. Главу держави навіть запідозрили у змові з тлумачами Конституції. Таку думку висловив перший заступник голови Верховної Ради, член Партії регіонів Олександр Лавринович. Як він заявив в інтерв`ю агенції УНІАН, президент «вступив у змову з суддями КС», оскільки «панічно боїться» закону про слідчі комісії. За словами Лавриновича, Конституційний Суд «має оцінювати правові норми на відповідність Конституції, а не номери і дати». «Номери і дати ставляться в канцелярії», -- додав обурений регіонал.
На тому, що закон забракований не через свою суть, а через реквізити, наголошує також представник Верховної Ради в Конституційному Суді Анатолій Селіванов. А відтак, на його думку, Рада ще зможе повернутися до закону про імпічмент.
Натомість спікер парламенту Володимир Литвин нагадав: рішення Конституційного Суду остаточні та оскарженню не підлягають.
«Рішення КС можна оскаржити лише в небесній канцелярії. Вони підлягають виконанню», -- сказав Литвин, коментуючи оприлюднений сьогодні вердикт.
А тим часом президент України у понеділок 14 вересня подав до Конституційного Суду нове конституційне подання. Віктор Ющенко, як і обіцяв, оскаржив новий закон про вибори президента. Глава держави просить суддів визнати такими, що не відповідають Конституції, низку положень цього закону. У виборчих правилах гри, нещодавно встановлених Верховною Радою, Ющенко побачив порушення конституційних прав та свобод громадян.
У тому, що нові правила гри оскаржуються під час самої гри, -- адже через місяць, 19 жовтня стартує виборча кампанія в Україні, -- однодумці президента не бачать аж надто великої проблеми. На думку міністра юстиції Миколи Оніщука, виборчого процесу це не зупинить. «З мого погляду, таке конституційне подання не створить перешкод виборчому процесу», -- заявив Оніщук на прес-конференції у вівторок.
Нагадаємо: новий виборчий закон був ухвалений Верховною Радою наприкінці липня. Президент скритикував закон як недемократичний і 18 серпня повернув його в парламент з президентським вето. Втім, уже 21 серпня Рада, зібравшись на позачергове засідання, подолала вето президента, і 9 вересня нова редакція виборчого закону була оприлюднена за підписом голови Верховної Ради Володимира Литвина. Своєю чергою, президент Ющенко пообіцяв оскаржити закон у Конституційному Суді.