Спеціальні потреби

СБУ розсекретить  докази релігійного геноциду в СРСР


Служба безпеки обіцяє розсекретити нові документи про злочини комуністичного режиму в Україні – свідоме знищення комуністами Української греко-католицької церкви. Про це в інтерв`ю «Німецькій хвилі» сказав заступник начальника державного архіву СБУ Сергій Кокін.

Як він повідомив, в українських архівах зберігається понад 1000 документів, які доводять причетність вищого керівництва СРСР до ліквідації УГКЦ. Більшість цих документів очікують на розсекречення, -- заявив архівіст.

В інтерв`ю представник Держархіву прокоментував, зокрема, сенсаційний документ, оприлюднений нещодавно австрійською католицькою інформагенцією Kathpress. Ідеться про лист Хрущова Сталіну, в якому тодішній керівник Компартії України звітує в Кремль, як сказано в листі, «про виконану роботу з метою знищення уніатської церкви та про перехід уніатського духовенства до православної церкви».

«Цей лист з великою вірогідністю є автентичним», -- заявив заступник начальника держархіву СБУ. Як зауважив дослідник, довести правдивість документа допоможе другий чи третій примірник цього листа, який може зберігатися в колишньому партійному архіві ЦК КПУ. «Зрозуміло, що перший примірник пішов у Москву, а другий залишився тут», -- зазначив Кокін.

Крім того, представник СБУ повідомив: історики, які працюють зараз в архівах відомства, знаходять нові й нові свідчення свідомого нищення комуністичною Москвою Української греко-католицької церкви. На сьогодні вже розсекречено 240 документів, у яких співробітники КДБ СРСР звітували про те, як стежили за священиками, допитували їх і катували, а відтак складали доповіді для Микити Хрущова «про боротьбу з уніатами».

Представник держархіву СБУ переконаний: історичну правду про репресовану «уніатську» церкву необхідно відновити. Він також наголосив: знищення національної церкви є ознакою геноциду. «Виникає питання -- чому було ліквідовано саме українську греко-католицьку церкву, коли залишалися ще інші конфесії», -- зауважив архівіст.

А тим часом для самої Української греко-католицької церкви нові докази причетності керівництва СРСР до її переслідувань сенсацією не стали. Про це заявив, коментуючи щойно оприлюднений лист Хрущова до Сталіна, секретар синоду єпископів УГКЦ Богдан (Дзюрах). За його словами, «адже усім і так відомо, хто виніс смертний вирок УГКЦ, в яких кабінетах зароджувалися плани і координувалися дії, скеровані на її цілковите знищення».

При цьому, однак, владика Богдан додав: хоча знайдений лист не сенсація, проте він важливий у справі відновлення правди. «Для одних він стане ще одним доказом добре знаних речей. Для інших буде одкровенням, свіжим подихом істини», -- заявив представник УГКЦ, чий коментар з`явився на офіційному сайті церкви.

Нагадаємо: Українська Греко-католицька церква в СРСР перестала існувати після Львівського собору 1946 року. Цей «псевдособор» був скликаний за планом КДБ СРСР з ліквідації «уніатської» церкви в Україні. Його скликанню передував масовий терор НКВС щодо греко-католицького духовенства та ієрархів. А на соборі українські греко-католики буцімто висловили бажання ліквідувати свою церкву, порвати з Ватиканом і возз`єднатися з Російською православною церквою.

Відтак УГКЦ на довгі роки пішла у підпілля, а всі її храми були передані Російській православній церкві в Україні.

Львівський «псевдособор» був визнаний неканонічним, а його наслідки подолані тільки з розпадом СРСР та набуттям Україною державної незалежності.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG