Спеціальні потреби

Актуально

Як Вашингтон перезавантажить свої відносини з Москвою?

Хоча президент Барак Обама ще не подав подробиць своєї політики щодо Росії, Кремль уже повідомляє, що отримує позитивні ознаки від його адміністрації про перспективи «перезавантаження» відносин між Москвою і Вашингтоном. Однак російські громадські активісти занепокоєні тим, що Обама може вести прагматичну політику, яка сприятиме взаємним інтересам, але не принципам демократії в їх країні.

У травні президент Обама заявив міністрові закордонних справ Сергію Лаврову, який відвідував США, що Сполучені Штати і Росія мають чудову нагоду заново розпочати взаємні відносини в багатьох питаннях:

«Від ядерних озброєнь до поширення ядерної зброї, ситуації в Афганістані і Пакистані, як ставитись до Ірану, як врегулювати питання Близького Сходу, через комерційні зв’язки між обома країнами до того, як розв’язати фінансову кризу, яка так негативно вплинула на економіки всіх країн світу».

На це міністр Лавров відповів прихильно:

«Я думаю, що ми співпрацюємо дуже прагматично, по-діловому, на основі спільних інтересів, коли наші позиції збігаються, і на основі пошани один до одного в тих випадках, коли ми не погоджуємося, намагаючись звузити ці відмінності на користь наших країн та міжнародної стабільності».

Однією із справ, яка відповідає спільним інтересам, є скорочення ядерних арсеналів. Американський і російський президенти мають отримати звіти про поступ на переговорах про нову угоду, що має замінити Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО).

Поступ щодо СНО може довести до тіснішої співпраці в інших питаннях, каже Віктор Кременюк з московського Інституту США-Канада:

«Я думаю, що Обама робить правильно, що на перше місце він тепер ставить питання стратегічних наступальних озброєнь, договір СТАРТ – 2. І це питання, якщо його вдасться вирішити, може відкрити перспективу вирішення й решти питань».

Міліція в Росії часто застосовує силу для розгону опозиційних протестів, що викликає сумніви про те, як Кремль веде справи з інакодумцями і правами людини. Російські громадські активісти кажуть, що це питання повинно бути на найвищому рівні порядку денного переговорів президента Обами, але побоюються, що цього не станеться.

У березні президент Медведєв мав зустріч в Кремлі з колишніми американськими сенаторами Чарльзом Гейґелом і Ґері Гартом, які є членами двопартійної Комісії з питань політики США щодо Росії. Хоча комісія закликає Обаму порушити питання прав людини, вона також рекомендує шанувати суверенітет, історію і традиції Росії.

Ігор Клямкін з московського фонду «Ліберальна місія» заявив Голосу Америки, що комісія, можливо, повторює риторику службовців Кремля, не звертаючи уваги на приховане значення їх слів:

«Вони мають на увазі, що демократія для Росії – чужа, що демократія і правова держава - чужі, що цінності й традиції – це самодержавна й авторитарна влада. Використовуючи ці самі слова, вони, тим самим, признаються в тому, що вони згідні з такою Росією».

Віктор Кременюк згоден з тим, що його країна мусить демократизуватися, якщо хоче модернізувати свою економіку. Однак додає, що тиск ззовні може виявитись контрпродуктивним:

«Ідеї демократизації в Росії великого резонансу не викликали. Ні пересічні люди, ні люди при владі цією ідеєю не пройнялися. Тому, якщо в цих умовах пробувати вимагати від Росії, щоб вона дотримувалась конкретних правил, це вигладатиме як елементарне втручання в її внутрішні справи».

У звіті Комісії з питань політики США щодо Росії говориться, що війна Москви з Грузією та її тиск на Україну викликають занепокоєння, але застерігається від розпалювання політичної боротьби в регіоні, яка може мати небажані наслідки.

Ігор Клямкін каже, що авторитарна Росія зацікавлена в тому, щоб Україна була нестабільною, щоб таким чином продемонструвати, що демократична система не спрацьовує:

«Я думаю, що така лінія, якщо її брати в цілому, сприяє збереженню такого режиму в Росії, який у принципі не відповідає її національним інтересам, якщо під національними інтересами розуміти розвиток, розуміти модернізацію, під модернізацією розуміти рух до демократії і правової держави».

Під час президентської кампанії у США тодішній кандидат Барак Обама заявив, що Сполучені Штати не повинні відмовлятися від чинення тиску на те, щоб в Росії було більше демократії і прозорості. Наскільки сильний тиск він чинитиме як президент – стане ясним, коли він відвідає Росію наступного місяця.

Всі новини дня

Європа і США кажуть, що Путін «не дочекається» припинення допомоги Україні

Жозеп Борель у Свято-Преображенському соборі в Одесі пошкодженому російським бомбардуванням. 30 вересня 2023 р.

Представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.

Якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється.
Карін Жан-Пєр

Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві, з яким досі нема авіасполучення, і де нерідко лунають сирени повітряної тривоги.

Катрін Колонна, очільниця міністерства закордонних справ Франції, окремо наголосила, що це один з сигналів «для Росії, щоб вони не розраховували на нашу втому».

«Наша рішучість у підтримці боротьби за свободу і незалежність України тверда і триватиме далі», - заявив верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель.

Борель також скористався нагодою, щоб оголосити новий план допомоги Україні на наступний рік на суму до 5 мільярдів євро ($5,26 млрд.) з Європейської мирного фонду.

Окрім програм ЄС Україна також отримує пряму допомогу від європейських держав на двосторонньому рівні, і за підрахунками Кільського інституту світової економіки загалом Європа тепер випередила США за обсягами заявленої допомоги Україні.

Міжнародна допомога Україні
Міжнародна допомога Україні

Серед найбільших пакетів двосторонньої допомоги Україні стала чотирирічна програма Німеччини на суму €10,5 мільярда, а також п’ятирічна програма Норвегії (яка не член ЄС) на €6,6 мільярда.

Але Сполучені Штати залишаються найбільшим і найважливішим донором військової допомоги Україні.

У Вашингтоні заявляють про збереження підтримки України попри побоювання про подальшу долю американської допомоги Україні на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США.

«За Україною стоїть потужна міжнародна коаліція. І якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється. Він помиляється. І у нас незабаром буде новий пакет допомоги Україні, що покаже нашу подальшу підтримку відважного народу України. І це наш сигнал. Якщо він, тобто пан Путін, вважає, що переживе нас, то ми вважаємо, що він неправий», - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

Більше

XS
SM
MD
LG