Спеціальні потреби

Як Вашингтон перезавантажить свої відносини з Москвою?


Хоча президент Барак Обама ще не подав подробиць своєї політики щодо Росії, Кремль уже повідомляє, що отримує позитивні ознаки від його адміністрації про перспективи «перезавантаження» відносин між Москвою і Вашингтоном. Однак російські громадські активісти занепокоєні тим, що Обама може вести прагматичну політику, яка сприятиме взаємним інтересам, але не принципам демократії в їх країні.

У травні президент Обама заявив міністрові закордонних справ Сергію Лаврову, який відвідував США, що Сполучені Штати і Росія мають чудову нагоду заново розпочати взаємні відносини в багатьох питаннях:

«Від ядерних озброєнь до поширення ядерної зброї, ситуації в Афганістані і Пакистані, як ставитись до Ірану, як врегулювати питання Близького Сходу, через комерційні зв’язки між обома країнами до того, як розв’язати фінансову кризу, яка так негативно вплинула на економіки всіх країн світу».

На це міністр Лавров відповів прихильно:

«Я думаю, що ми співпрацюємо дуже прагматично, по-діловому, на основі спільних інтересів, коли наші позиції збігаються, і на основі пошани один до одного в тих випадках, коли ми не погоджуємося, намагаючись звузити ці відмінності на користь наших країн та міжнародної стабільності».

Однією із справ, яка відповідає спільним інтересам, є скорочення ядерних арсеналів. Американський і російський президенти мають отримати звіти про поступ на переговорах про нову угоду, що має замінити Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО).

Поступ щодо СНО може довести до тіснішої співпраці в інших питаннях, каже Віктор Кременюк з московського Інституту США-Канада:

«Я думаю, що Обама робить правильно, що на перше місце він тепер ставить питання стратегічних наступальних озброєнь, договір СТАРТ – 2. І це питання, якщо його вдасться вирішити, може відкрити перспективу вирішення й решти питань».

Міліція в Росії часто застосовує силу для розгону опозиційних протестів, що викликає сумніви про те, як Кремль веде справи з інакодумцями і правами людини. Російські громадські активісти кажуть, що це питання повинно бути на найвищому рівні порядку денного переговорів президента Обами, але побоюються, що цього не станеться.

У березні президент Медведєв мав зустріч в Кремлі з колишніми американськими сенаторами Чарльзом Гейґелом і Ґері Гартом, які є членами двопартійної Комісії з питань політики США щодо Росії. Хоча комісія закликає Обаму порушити питання прав людини, вона також рекомендує шанувати суверенітет, історію і традиції Росії.

Ігор Клямкін з московського фонду «Ліберальна місія» заявив Голосу Америки, що комісія, можливо, повторює риторику службовців Кремля, не звертаючи уваги на приховане значення їх слів:

«Вони мають на увазі, що демократія для Росії – чужа, що демократія і правова держава - чужі, що цінності й традиції – це самодержавна й авторитарна влада. Використовуючи ці самі слова, вони, тим самим, признаються в тому, що вони згідні з такою Росією».

Віктор Кременюк згоден з тим, що його країна мусить демократизуватися, якщо хоче модернізувати свою економіку. Однак додає, що тиск ззовні може виявитись контрпродуктивним:

«Ідеї демократизації в Росії великого резонансу не викликали. Ні пересічні люди, ні люди при владі цією ідеєю не пройнялися. Тому, якщо в цих умовах пробувати вимагати від Росії, щоб вона дотримувалась конкретних правил, це вигладатиме як елементарне втручання в її внутрішні справи».

У звіті Комісії з питань політики США щодо Росії говориться, що війна Москви з Грузією та її тиск на Україну викликають занепокоєння, але застерігається від розпалювання політичної боротьби в регіоні, яка може мати небажані наслідки.

Ігор Клямкін каже, що авторитарна Росія зацікавлена в тому, щоб Україна була нестабільною, щоб таким чином продемонструвати, що демократична система не спрацьовує:

«Я думаю, що така лінія, якщо її брати в цілому, сприяє збереженню такого режиму в Росії, який у принципі не відповідає її національним інтересам, якщо під національними інтересами розуміти розвиток, розуміти модернізацію, під модернізацією розуміти рух до демократії і правової держави».

Під час президентської кампанії у США тодішній кандидат Барак Обама заявив, що Сполучені Штати не повинні відмовлятися від чинення тиску на те, щоб в Росії було більше демократії і прозорості. Наскільки сильний тиск він чинитиме як президент – стане ясним, коли він відвідає Росію наступного місяця.

Відео - найголовніше

Імунітет "трійки" у розслідуванні злочинів агресії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG