Спеціальні потреби

Індонезія із надією очікує виступу Обами в Каїрі


Президент Барак Обама виступить у Каїрі зі зверненням до мусульманського світу. Особливо великі сподівання на це в Індонезії, де переважають мусульмани, і де частково пройшло дитинство американського президента.

Президент Обама вирішив виголосити свою промову у Каїрі, після відвідин Саудівської Аравії, а не в Індонезії, як сподівались цього деякі індонезійці.

Індонезія вбачає в обранні Обами президентом США шанс для піднесення свого міжнародного статусу, через пов’язаність цього архіпелагу з дитинством американського президента. Він провів там три роки разом із матір’ю та вітчимом.

Упродовж минулого десятиліття зв’язки Індонезії з Вашингтоном значно потеплішали після років відчуження, за часів урядування можновладного президента Сугарто. Державний секретар Гілларі Клінтон, відвідавши нещодавно цю країну похвалила її досягнення: створення стабільної демократії завдяки чому досягнуто рекордних економічних успіхів, усупереч глобальній фінансовій кризі.

Ректор Університету Аль Азгар у Джакарті Ір Зугаї дещо розчарований тим, що президент Обама не відвідує Індонезію першою, як він сподівався на це лише кілька місяців тому:

«Ми унікальні. Ми багатонаціональна громада, але в нас відсутня культура насильства. Індонезія унікальна тим, що це найбільша демократична країна базована на ісламських цінностях. Це заперечує уяву про несумісність ісламу з демократією. Вони сумісні».

В Університеті Аль Азгар - молитовний час. Але взагалі - це приклад поміркованої версії ісламу. Десь половина студенток цього вузу непокриває хустинами, за мусульманським звичаєм, голів; а стиль їх одягу натхненний, в основному, американським телебаченням.

Дев’ятнадцятилітній студент економіки Ріва Фардані каже, що він дуже зацікавлений у промові Барака Обами:

«В мене дуже добре враження від американського президента, але я потребую доказів, що відкрита політика пана Обами щодо ісламу – щира».

Ректор Джакартського державного ісламського університету Коммарадін Гайдаят поділяє цю думку:

«Америка повинна доказати світові, що вона є поборником рівноправності і демократії. Якщо американська суспільство не охоче сприймає інших – то воно насправді підриває свій фундамент, пропагуючи світові демократію».

Індонезія однак не цілком захищена від екстремізму, що процвітає в деяких інших країнах. Вона була жертвою внутрішнього тероризму, але зуміла викорінити його шляхом арештів і переслідувань причетних до цього людей. Хоч більшість індонезійців – помірковані мусульмани, дедалі голосніше заявляє про себе мусульманська твердокурсна меншина, яка здобуває політичні впливи в країні.

Президент Товариства поміркованих мусульман Зугарі Місраві очікує, що промова президента Обами згладить ненависть, яка підживлює екстремізм, особливо, на палестинських територіях:

«Фактично, мені байдуже палестинське питання, але радикальні групи звертають увагу саме на нього. Якщо адміністрація президента Обами не зможе знайти доброї розв’язки для Палестини – то, я думаю, що радикальні угруповання далі виникатимуть в майбутньому, бо палестинське питання є суттю їхнього руху».

Хоч Індонезія далека від Близького Сходу, але питання палестинської держави важливе для тамтешніх мусульман. Багато індонезійців плекають великі сподівання на те, що президентові Обамі все-таки вдасться його розв’язати.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG