Спеціальні потреби

Другий транш від МВФ не надходить з вини Тимошенко?


«Другий транш, який ми мали отримати чотири дні тому, ми не отримали», – констатував Віктор Ющенко, виступаючи в п’ятницю в Києві на зборах Асоціації міст та громад України. Як він додав, це сталося через відмову уряду виконати умови Міжнародного валютного фонду та внести зміни до держбюджету на 2009-ий рік.

Ющенко закликав уряд переглянути бюджет і всі макроекономічні показники, а також розробити загальнонаціональний план виходу з кризи. Інакше – застеріг він – на співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями доведеться поставити хрест:

«До нас ніхто не прийде, ніхто не йде до країни, в якої немає програми з міжнародними фінансовими організаціями. Це перший сигнал: або йти в країну, або там червона карточка».

Ющенко також заявив, що спад ВВП в Україні минулого місяця становив понад 15% і що «Україна з такими тенденціями вже потрапляє в режим стагнації». Гнівні інвективи вочевидь адресувалися прем’єр-міністрові, яка сиділа у президії зборів поруч з главою держави.

У тому, що для поновлення співпраці з МВФ необхідно виправити бюджет, впевнений також Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Як повідомив спікер журналістам у п’ятницю, дефіцит бюджету сягнув 50 мільярдів гривень. Щоб його зменшити до прийнятних масштабів, треба знайти додатково 20 мільярдів гривень, – вважає Литвин. За його словами, «тоді можливе відновлення діалогу з Міжнародним валютним фондом».

Натомість очільниця уряду непохитна у своєму небажанні міняти державний кошторис. Внесення поправок можливе лише у травні, – про це Тимошенко заявила, виступаючи на тих-таки зборах Асоціації міст та громад. При цьому існування проблеми як такої очільниця уряду визнає. Як вона повідомила, розрив ціни на газ для бюджетних організацій та реальної ціни на імпортоване блакитне паливо перевищує півмільярда гривень. І пообіцяла вже за два тижні збалансувати фінанси «Нафтогазу України», «залатавши» бодай цю бюджетну дірку.

А тим часом українська національна валюта знову почала падати. У п’ятницю на міжбанку 1 долар купували вже по 8 з половиною гривень. Поки що НБУ стримує гривню від різкого обвалу з допомогою доларових інтервенцій. Проте, як прогнозують експерти, якщо новий транш від МВФ не надійде, Нацбанкові рано чи пізно доведеться «відпускати» курс.

Нагадаємо: восени минулого року Україна домовилася з Міжнародним валютним фондом про надання кредиту в понад 16 мільярдів доларів для підтримання платіжного балансу. Перший транш у розмірі 4,5 мільярда доларів надійшов у листопаді 2008-го року.

Натомість питання про другий транш в 1,8 мільярда доларів так і не було вирішено, а місія МВФ, що перебувала в Києві на початку лютого, поїхала з України ні з чим. Експертів Фонду, зокрема, не задовольнив тривідсотковий дефіцит державного бюджету (всупереч 1%, як того вимагали умови надання кредиту).

Експерти МВФ невдовзі мають знову повернутись в Україну. Що ж до долі другого траншу, то наразі ж в українському Представництві МВФ «Голосу Америки» прокоментувати це питання відмовились.

XS
SM
MD
LG