Спеціальні потреби

Москва і Київ вже називають різні ціни на газ


Російський газ для України у першому кварталі цього року коштуватиме 360 доларів за тисячу кубометрів. Про це повідомив у вівторок у Москві голова Газпрому Олексій Міллер. Як додав очільник газового холдингу, це і є та пільгова ціна з урахуванням 20% знижки, про яку домовились російський та український прем`єри. Базова ж ціна газу для України становитиме 450 доларів за тисячу кубів. Причому як пригрозив Міллер, у разі виникнення проблем з розрахунками Газпром зажадає від України стовідсоткової передоплати на місяць наперед.

Зовсім інші цифри, натомість, озвучила після повернення з Москви український прем`єр. Як заявила Юлія Тимошенко у вівторок у Києві, нинішнього року Україна платитиме за російський газ 228,8 долара за тисячу кубів, причому ціна впродовж кварталів залишатиметься незмінною. За словами прем`єрки, така ціна вигідна для України, -- адже сусідня Польща, наприклад, купує російський газ дорожче.

Яким чином узгоджується ціна в 228 доларів, яку називає Тимошенко, з ціною в 360 доларів, яку оприлюднив Міллер?

Відповідаючи на це запитання на прес-конференції, український прем`єр пояснила: і та, й інша ціна відповідає дійсності. Контракт із Газпромом справді передбачає щоквартальну зміну ціни на газ, яка обраховуватиметься за формулою. Що ж до українських споживачів, то Уряд має намір допомогти їм у зв`язку з економічною кризою. Як пообіцяла Тимошенко, усі українські підприємства отримуватимуть блакитне паливо за незмінною середньорічною ціною, яка становитиме саме названі нею 228,8 долара за тисячу кубів. Адже за її словами, зараз у І кварталі, коли газ найдорожчий, купувати його Україні немає потреби:

«Сховища для цього є, і ми недаремно накопичували в них газ», -- лукаво зауважила Тимошенко.

А тим часом як очільниця уряду називає досягнуті газові домовленості успіхом, у Президента не приховують розчарування ціною, яку вона привезла з Москви.

Глава секретаріату Президента Віктор Балога закинув прем`єрці непрозорість ухвалених рішень та запідозрив у корупції. Своє невдоволення тим, що замість конкретної вартості газу названо лише приблизний ціновий коридор, Балога висловив метафорою. «Уряд спочатку купив завеликі черевики, а вже потім думатиме, як ходити у більшому на кілька розмірів взутті», -- заявив очільник секретаріату, слова якого цитує прес-служба Президента.

За невиконання президентських директив прем`єрку насварив і перший заступник голови секретаріату Олександр Шлапак. Залишену без змін ціну транзиту він назвав провалом, а базову ціну на газ у 450 доларів – «абсолютно неправильною». Утім, на його думку, є й добра новина:

«Тішить одне. По-перше, нема посередника, а по-друге, підписані формули, тобто ніхто вже не буде пояснювати, чому ціна 179,5 чи 183,1. І будь-який студент зможе обрахувати, які ціни на газ будуть у той чи інший період часу», -- заявив Шлапак.

Як повідомлялося, 19 січня «Газпром» і «Нафтогаз» підписали 10-річний контракт на постачання газу в Україну. За умовами контракту, ціна російського газу обраховується за формулою; ціна українського транзиту залишається незмінною. Досягнуто також домовленості про прямі відносини між російським Газпромом і Нафтогазом України та припинення діяльності на газовому ринку посередника в особі РосУкрЕнерго.


Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG