Спеціальні потреби

Україна і Росія врешті відновили газові переговори


Українські і російські урядовці вперше з початку нового року сіли за стіл переговорів. Керівники газових компаній двох країн Олексій Міллер і Олег Дубина протягом доби зустрілися двічі. Спочатку – пізно вночі в Москві. Вдруге – у Брюсселі. Сторони змагалися.

Єдиний на цей час результат перемовин – сторони попередньо погодилися на присутність незалежних спостерігачів на станціях, що перекачують паливо до країн ЄС. Вони мають гарантувати безпечніст транзиту. «Газпром» погодився відновити постачання газу через Україну, якщо та пустить на свої газорозподільчі станції європейських експертів. Таку обіцянку дав керівник російської монополії. Однак, коли газ повернеться до Європи він не наважився спрогнозувати.

У ЄС перші контакти України і Росії сприйняли із стриманим оптимізмом, назвавши зустрічі Олега Дубини і Олексія Міллера «гарним сигналом». Там і далі наполягають на незмінності позиції – Україна і Росія мають негайно домовитися і відновити транзит. Європейська комісія пропонує розділити питання встановлення ціни на газ для України і його транзит до ЄС. Це може бути невигідно Україні. Експерти зауважуть, що собівартість транзиту залежить від вартості газу. Відтак – ці питання мають бути пов'язані.

Другу добу українська ГТС не отримує паливо із РФ. Україна відповідно вже другу добу не транзитує російський газ до Європи. Дефіцит газу відчули й українські споживачі. З четверга «Нафтогаз» обмежив на половину постачання палива промисловим підприємствам – найбільшим споживачам газу. Обмеження обіцяють зняти за декілька днів – синоптики прогнозують на кінець тижня послаблення морозів. Відтак, впаде потреба в газі у підприємств теплоенергетики.

XS
SM
MD
LG