Спеціальні потреби

Кому і чим загрожує ймовірна  коаліція БЮТ і регіоналів


Коаліція між Партією регіонів і БЮТ фактично сформована. Принаймні так вважає Президент України. Причому на переконання Віктора Ющенка, поява цієї коаліції несе велику загрозу українській демократії.

Справа зроблена. На думку Президента України, Янукович і Тимошенко уже вдарили по руках, і про те, що нова коаліція народилася, оголосять днями. При цьому створенню нової більшості в парламенті глава держави аж ніяк не радіє. Загроза демократії – таких наслідків очікує Віктор Ющенко від поєднання «сердешних» із «біло-блакитними». Президент, зокрема, підозрює майбутню коаліцію у намірах «переписати» Конституцію в такий спосіб, щоб президентські вибори відбувалися не всенародно, а в стінах Верховної Ради. Ревізія не пройде, – запевнив Ющенко:

«Я переконаний, це речі, які руйнують українську демократію, не відповідають нашим прагненням, це Україну відкине в сфері стабільності на багато років. Тому я як президент цього не допущу. Я категорично заявляю, що такого роду задумані і підготовлені спроби ревізії Конституції «під персону» в Україні не пройдуть».

Про те, чого чекати від «вибухової суміші» з БЮТ і Партії регіонів, з тривогою розмірковують і політологи. Чи справді цей неприродний союз, який до того ж матиме в парламенті конституційну більшість у 300 голосів, здатен зруйнувати демократію в Україні? Загрози немає, – заперечують експерти, які є прихильниками нової «прокремлівської коаліції», як її називають у Ющенка. Загроза є, – стверджують політологи, що представляють, умовно кажучи, «помаранчеву» ідеологію. Однак і ті, й інші сходяться на тому, що в обійми одне одному Партію регіонів і БЮТ підштовхнув ніхто інший, як сам президент.

Директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський зазначає:

«З приводу того, чи вона несе в собі загрозу демократії, то я сказав би так, що нічого не можна виключити. Але оскільки ми досить добре знаємо величезну кількість протиріч між тими двома складовими такої коаліції, високий рівень недовіри людей в цій коаліції до партнерів, то уявити собі, що може бути створений єдиний кулак, який побудує вертикаль влади «під себе», абсолютно неможливо.

Тому я думаю, що якраз загрози демократії тут не існує. Тут скоріше є загроза неефективності – саме тому, що у них немає такої потужної спільної програми. От така загроза – неефективності – вона є, звичайно. Але сьогоднішня українська ситуація не така, що ми можемо обирати між добрим і поганим. Сьогодні Україна фактично стає перед вибором між поганим і дуже поганим. Значить, сьогодні ситуація створення такої коаліції (яку я прогнозував ще більше року тому, що це єдиний шанс уникнути політичної кризи) це створення такої «поганої» коаліції. І я дуже сподіваюсь, що вона все-таки буде створена».

А директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олесій Гарань у створенні нової коаліції бачить вину самого президента:

«Мені особисто повернення регіоналів до влади, скажемо так, не зовсім приємне. Я дійсно бачу тут загрози. Загрози насамперед у таких дражливих питаннях, як зовнішня політика і, скажімо, енергетика. Але разом з тим ми бачимо, що зараз в умовах, коли відновлення демократичної коаліції виглядає неможливим насамперед через позицію президента, то очевидно, що хоч якусь коаліцію створювати треба. Тому що країна зараз перебуває в стані анархії.

Звичайно, присутність ПР у владі ставить багато запитань. Але це запитання не тільки до БЮТу. Це запитання і до президента, і до всієї нашої помаранчевої еліти, яка, власне, допустила можливість другого повернення «Регіонів» до влади.

Негнучка позиція президента підштовхує БЮТ до коаліції з ПР. І це якраз загрозливо для самого президента. Але, на жаль, така позиція домінувала протягом останнього часу. І своїми власними руками ця позиція президентської сторони створює загрози самому президенту, на жаль».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG