Спеціальні потреби

Чому Росії вигідний нейтральний статус України


Чи потрібен Україні нейтральний статус? Відповідь шукали експерти з проблем міжнародної безпеки, які зібралися за круглим столом, організованим фондом «Демократичні ініціативи».

Нейтралітет – троянський кінь, підкинутий Україні з Півночі. Оболонка приваблива, проте вміст згубний. Як стверджують експерти з міжнародної безпеки, якби Україна за нинішніх умов проголосила нейтральний статус, наслідки були б катастрофічними.

Країна, що має на своїй території іноземні військові бази, не може бути визнана нейтральною. Згідно з міжнародним правом, у разі військового конфлікту така країна автоматично вважатиметься воюючою стороною, – пояснює представник Дніпропетровського філіалу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак:

«Наявність на території України російських військових баз абсолютно виключає на сьогоднішній день можливість нейтралітету. І більше того, якщо говорити, що Україна позаблокова країна де-факто, але це позаблокова країна, яка не має права на нейтралітет у разі війни. Тобто Україна це позаблокова країна з великою перспективою залучення до війни на стороні Росії».

Позаблоковість несе Україні ризики не тільки в разі надзвичайних воєнних станів. Невходження до жодного з блоків загрожує існуванню держави, яка сьогодні опинилася на межі двох світів, євроатлантичного і євразійського, вважає експерт з міжнародної безпеки Євген Жеребецький:

«Якщо вона кудись не примкне, то її неодмінно розірвуть на дві половини. Цей нейтралітет, який пропагують нам відомо звідки, – це троянський кінь. І ніхто з боку російських політиків, політологів та засобів масової інформації особливо й не приховує цього. Вони кажуть, що основна біда в Україні від бандерівців і Західної України. Жириновський так просто і каже: розірвати навпіл і віддати це Європі, а це приєднати до російської території. Ось що таке нейтралітет з геополітичної точки зору».

Коли йдеться про переваги нейтрального статусу, в Україні завжди згадують Швейцарію. Проте як кажуть експерти, аналогія некоректна. Швейцарія, на відміну від України, має демократичне безпечне оточення. При цьому на оборону витрачає 5% від ВВП, на противагу Україні з її менш ніж 2%. А тому якби за нинішніх умов Україна проголосила нейтралітет, її радше слід було б порівнювати з іншими країнами нейтрального статусу, такими як Туркменістан або Лаос.

Кому вигідний нейтралітет України? На думку експертів, свідомо пропагувати нейтральний статус можуть лише представники «п`ятої колони», які керуються національними інтересами не власної, а сусідньої держави. Представник Міністерства оборони Петро Канана зазначає:

«Нейтральний статус не відповідає національним інтересам України. І тому ті, хто закликають до нейтрального статусу, або вони не розуміють, що творять, або їм дуже добре заплатили».

З ним погоджується експерт Національного інституту проблем міжнародної безпеки Галина Яворська:

«Нейтральний статус, на мій погляд, вигідний тим, кому вигідна корупція в Україні, бо участь у НАТО це долучення до системи контролю, це стандарти демократичні».

Експерти нагадують також про заяву, яку зробив днями перший Президент України Леонід Кравчук. Під час Інтернет-конференції в Києві він визнав, що певний час був прихильником позаблокового статусу України, однак зазначив: «Тепер я переконався, що це ілюзія, що Україна повинна мати захист власних корінних інтересів. Такий захист можна отримати сьогодні тільки від НАТО. Інших структур, які могли б захистити Україну, сьогодні не існує».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG