Спеціальні потреби

В Японії пройшов перший день саміту Великої вісімки


Саміт лідерів країн Великої вісімки в Японії в понеділок подолав третину свого шляху. Перший день, з трьох запланованих, учасники саміту присвятили ближчому знайомству один з одним, і багато говорили про Африку. Представники шести африканських країн були присутніми у цей день майже на всіх нарадах Великої вісімки.

Серед двосторонніх нарад була зустріч Джорджа Буша, який за шість місяців залишить президентську посаду і Дмитра Медведєва, для якого цей самміт – перший у якості президента Росії.

В понеділок на саміті домінували африканські питання. Очікується, що результатом спільних нарад стане підписання нового плану надання допомоги країнам Африки у боротьбі з зубожінням, СНІДом та малярією. Крім того Велика вісімка підтвердила свої зобов’язання, прийняті на саміті 2005-го року, про збільшення щорічної допомоги Африці до 50-ти мільярдів доларів до 2010-го року. Втім, за підрахунками деяких організацій, Велика вісімка надала всього три мільярди доларів допомоги з того часу і далека від виконання своєї обіцянки.

Активно провели перший день саміту численні демонстранти. Центральною частиною своїх протестів, вони обрали тему глобального потепління. Ця тема обговорюватиметься на зустрічі в середу. Тут основна суперечка розгортається між Сполученими Штатами, Індією та Китаєм, які не можуть вирішити, хто перший мусить взяти на себе зобов’язання по скороченню шкідливих викидів в атмосферу.

«Я прекрасно розумію, що якщо Індія та Китай не приєднаються до цих зобов’язань, нам не вирішити цієї проблеми» - сказав президент США Джордж Буш.

Велика вісімка планує розглянути цілу низку важливих питань: глобальне потепління, світову економіку, СНІД, проблеми в Африці, але експерти не очікують якихось кардинальних рішень. Натомість японські оглядачі більше гадають, хто ж стане наступником Буша за пів року. Один із оглядачів телеканалу NHK Каорі Ііда висловив такий погляд:

«Я не скажу, що всі втомилися від президента Буша, але вісім років – це досить довго. Я думаю, що всі хочуть бачити якісь зміни. І тому багато людей хотіли би бачити наступним президентом Барака Обаму».

Тим часом Джордж Буш провів двосторонню зустріч з новим президентом Росії Дмитром Медведєвим. Буш цього разу утримався від необачних коментарів, які він зробив після першої зустрічі з Володимиром Путіним 7 років тому. Тоді він сказав, що подивився Путіну в очі і побачив душу. Цього разу Буш був стриманішим:

«Ви знаєте, я не збираюся тут сидіти і займатися психоаналізом цього чоловіка. Я можу сказати, що він поводиться впевнено, і я бачу, коли він щось мені говорить, він справді має це на увазі».

Перший вечір саміту завершився в густому тумані, забезпечивши японським танцюристам чудові спец ефекти. Можливо туман є досить символічною характеристикою цьогорічного саміту, який розглядає багато важливих питань, але не очікує прийняття чітких резолюцій по жодному з них.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG