Спеціальні потреби

Опитування свідчать про процвітання корупції в Україні


В Україні високий рівень терпимості громадян до корупції. Про це заявляють експерти проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції «Гідна Україна». Проект, фінансований Аґентством США з міжнародного розвитку, презентував результати останнього соціологічного опитування, а також базу даних, у якій зібрано всі дослідження стану корупції в Україні за останні 10 років.

«На митницях у корупційні відносини залучені всі, проте різною мірою. Інспектори – це лише виконавці; адже надавати неофіційні послуги без відома вищих посадовців було б неможливо». Це цитата з висновків соціологічного дослідження, в якому підприємці ділилися з вченими своїм корупційним досвідом. А ось ще один витяг із життєвих спостережень бізнесовців, які займаються експортом-імпортом і мають багатий досвід перетину вітчизняного кордону. «Якщо виникає корупційне вимагання, то компанії зазвичай оцінюють, чи доцільним є неофіційний платіж, і що в результаті буде дешевшим для компанії. Деякі компанії підтримують добрі стосунки з митницею через привітання їх на свята».

Цифри, графіки, діаграми – це корупція в Україні очима соціологів. Київський міжнародний інститут соціології, на замовлення проекту «Гідна Україна», провів базове національне дослідження корупції у чотирьох галузях: на митниці, у земельних відносинах, в судах і в освіті. Висновок невтішний: корупція в Україні процвітає. 77% громадян кажуть, що стикалися з тим чи іншим її проявом. Проте найсумніше – твердять експерти – що українці хоч і нарікають на корупцію, ладні з нею миритися:

«І чим Україна, на жаль, відрізняється від інших країн Східної Європи – українці не вірять у дії влади. Панує дуже негативне ставлення до антикорупційних заходів, які вживає уряд», – каже директор проекту «Гідна Україна» Юхані Гроссман.

Високий рівень виправдання корупції так само непокоїть експерта проекту Світлану Горну:

«52% громадян виправдовують корупцію. І це означає, що кожна друга особа вірить в те, що корупцію можна виправдати, якщо вона прискорює процедури, якщо можна щось швидко зробити, подолати, перейти».

А тим часом як запевняють експерти проекту «Гідна Україна», корупція не є неминучим злом, і уряд досі має шанси виконати зобов`язання її подолати. На тій же митниці сьогодні запроваджують прийняту в усій Європі Єдину митну декларацію та нову комп`ютеризовану систему транзиту вантажів. За даними опитування, експортно-імпортні компанії покладають на ці новації великі надії: понад 70% професійних перевізників кажуть, що це приборкає корупцію. Інша серйозна реформа відбувається на наших очах в освіті: очікують, що зовнішнє тестування має зменшити кількість хабарів на випускних та вступних іспитах.

На думку дослідників, уже в цьому році система корупції може дати тріщину. Вони сподіваються, що друга хвиля національного опитування, запланована на листопад-грудень, покаже інші, втішніші цифри та діаграми.

А щоб було з чим порівнювати, Київський міжнародний інститут соціології разом із проектом «Гідна Україна» презентував базу даних про стан корупції. У ній зібрані всі дослідження з проблем корупції в Україні за останні 10 років. Унікальний ресурс, розташований в Інтернеті за адресою http://www.kiis.com.ua/cordb/index.php, служитиме джерелом надійної інформації про стан корупції в Україні для вітчизняної та міжнародної громадськості.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG