Спеціальні потреби

Експерти коментують шанси України приєднатися до ПДЧ


У вівторок завершився візит до України делегації Північноантлантичної Ради на чолі з Генсеком НАТО Яапом де Гооп Схеффером. Під час зустрічей з керівництвом України Генеральний секретар НАТО намагався визначити готовність України до приєднання до Плану дій щодо набуття члентсва у НАТО. За словами Яапа де Гооп Схеффера вступ до НАТО допоможе Україні зміцнити суверенітет, збільшить попит на військову продукцію України та сприятиме ефективнішому проведенню реформ.

Генсек також назвав міфом, те що НАТО планує розмістити військові бази на території України. Українці ж досі залишаються розділені у питанні членства України у НАТО. Під час візиту високопосадовців НАТО в українській столиці проходили антинатовські протести.

Перебуваючи у Києві, Генеральний секретар НАТО заявив, що буде сприяти позитивному рішенню питання щодо приєднання до ПДЧ, але не дав жодних обіцянок щодо дати позитивного вирішення цього питання.

Колишній посол США в Україні, тепер експерт інституту Брукінгса у Вашингтоні Стівен Пайфер висловлює сумнів у тому, що Україна уже в грудні отримає право на приєднання до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Більш вірогідно це може відбутися у квітні наступного року, – вважає він:

«Проблема, яку я бачу у грудні – це незначний вплив, який буде мати Президент Буш на своїх європейських колег, оскільки це буде останній місяць Адміністрації Буша при владі. У той час як у квітні при владі у США буде Президент Обама, чи Президент МакКейн, і обидва, як ми знаємо, підтримують приєднання України до ПДЧ. У квітні також буде трохи легше, ніж це було на саміті у Бухаресті коли Президент Буш намагався вирішити одразу три-чотири проблеми. У квітні ж програма саміту не буде такою складною, і зможе сфокусуватись на питанні приєднання України до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. У цьому контексті перспектива позитивного вирішення цього питання є кращою у квітні».

Стівен Пайфер переконаний, що визначальним у процесі приєднання України до ПДЧ все ж залишатиметься внутрішньополітична ситуація в Україні. Особливо це важливо для європейських лідерів, які досі використовують внутрішньополітичну нестабільність в Україні як аргумент проти приєднання до ПДЧ.

З цим погоджується експерт німецького Фонду Маршала у Вашингтоні Ян Нойце. За його словами Україна на 95% виконала вимоги для приєднання до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Але країни-члени НАТО, для ухвалення позитивного рішення у цьому питанні хочуть бачити ефективніші реформи та політичну стабільність в Україні. Експерт не заперечує, що позиція Росії, яка виступає проти натовських перспектив України, є важливою для Німеччини та Франції, але визначальним за словами експерта усе ж для цих країн є внутрішньополітичні процеси в Україні:

«Я думаю, що негативна реакція Росії на приєднання України до ПДЧ є у зоні уваги Німеччини. Але я не думаю, що Німеччина чи Франція, у цьому контексті, дала б якійсь третій країні, чи це Росія, чи якась інша країна, право вето у питанні натовських перспектив України. Росія відіграє певну роль у позиції Німеччини, але як заявила під час саміту в Будапешті канцлер Німеччини Анґела Меркель, найбільше Німеччину турбує швидкість та якість провадження внутрішніх реформ в Україні: демократичних, правових, економічних».

Хоча за словами Яна Нойце приєднання України до ПДЧ може позитивно вплинути на внутрішньополітичні процеси в Україні, ПДЧ не є панацеєю у вирішенні усіх українських проблем.

Своїми думками щодо натовських перспектив України поділився i Адрiян Каратницький, старший науковий спiвробiтник Атлантичної Ради США – недержавної структури, яка сприяє розвитку трансатлантичних вiдносин.

Коментуюи росiйську позицiю щодо членства України в НАТО, вiн зауважив, що вона жорстка і що російські діячі мають вплив, але Росія не матиме жодного вето на приєднання України до ПДЧ, яке не можна вважати приєднаннм до НАТО. Це просто один із кроків на шляху до НАТО, а остаточне рішення має прийняти український народ на всенародному референдумі. Тому слід відмежувати питання ПДЧ від російського вето і російського впливу, - зазначив експерт.

Щодо прямого членства у перспективі, продовжив пан Каратницький, російська позиція впливатиме на позицію європейських країн: «Якщо існують територіальні невизначені питання, і Росія може піднімати питання щодо Криму, то я думаю, що це може ускладнити ситуацію».

Експерт також уважає, що якщо Україна навiть приєднається до ПДЧ, то процес її вступу до НАТО, може розтягнутися на кiлька рокiв. Також вiн думає, що Росія буде вживати усі доступнi їй важелі впливу, як внутрішні так і зовнішні, щоб загальмувати цей процес. А це, у свою чергу, може стати спонукою для України прямувати до НАТО бiльш рiшуче, - каже Адрiян Каратницький.

Свiй ефект на громадську думку в Українi щодо приєднання до НАТО, на думку американського експерта українського походження, може мати i змiна влади у США, яка могла б створити новий клiмат вiдносин мiж країнами. Проте, на вiдмiну від своїх колег, Адрiян Каратницький вважає, що ПДЧ Україна може отримати ще в груднi нинiшнього року, оскiльки це пiдтримує не лише дiюча Адмiнiстрацiя Буша, але i обидва кандидати на президентську посаду у США Джон МакКейн та Барак Обама.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG