Спеціальні потреби

Клінтон лідирує в Кентуккі, а Обама - в Орегоні


Боротьба за право представляти Демократичну партію на виборах президента Сполучних Штатах, виходить на фінішну пряму. У вівторок сенатори Гілларі Клінтон і Барак Обама змагалися у штатах Орегон і Кентуккі. Загальні опитування показують, що Обама більш популярний в Орегоні, тоді як Клінтон підтрумує більшість виборців у Кентуккі. Існує ймовірність, що після цього етапу, Обама набере кількість голосів, яка у сукупності з голосами суперделегатів, дасть йому можливість стати кандидатом від демократів. Однак Гілларі Клінтон, переконана, що боротьба ще не закінчена.

Останні опитування громадської думки свідчать про те, що все більше демократів підтримують Барака Обаму, як єдиного кандидата на посаду президента, а Гілларі Клінтон у ролі його віце-президента. І якщо ще декілька місяців тому Гілларі пропонувала цю роль Обамі, то тепер їй доведеться задуматися над зворотним сценарієм.

Багато представників демократичної партії хотіли б бачити Барака Обаму і Гілларі Клінтон в одній команді. Інші вважають такий політичний тандем майже неможливим. Це була довга і запекла боротьба, тому ідея, що обидва суперники об`єднають свої зусилля, може здаватися мало ймовірною. Але політологи, серед яких експерт Американського інституту підприємництва Джон Фортьєр кажуть, що такий крок об`єднав би партію під час загальнонаціональних виборів у боротьбі проти єдиного кандидата від республіканців – Джона МакКейна:

“Якщо Обама вирішить, що йому необхідна підтримка політика, який має досвід і може апелювати до білого робочого класу, тоді він мусить знехтувати своїми застереженнями і протиріччями, які він мав із Гілларі Клінтон”.

Обама вже заручився підтримкою молоді та афро-американців. А в разі об`єднання, Клінтон допомогла б схилити на його бік жінок та білий робочий клас. Однак існує багато причин, чому план об`єднання двох кандидатів може не спрацювати. Насамперед, після довгої кампанії відносини між кандидатами залишаються дещо напруженими. Окрім того, каже експерт Інституту Брукінгса Стефан Гесс, Клінтон прагне бути домінуючою фігурою:

“Багато людей недолюблюють Гілларі Клінтон. У разі об`єднання, вони, ймовірно, не будуть голосувати проти Обами, через те що вона йде з ним у парі. Але, однозначно, вони більше не матимуть попереднього ентузіазму і можливо, просто залишаться вдома, і не підуть голосувати взагалі”.

Підтримка Клінтон може також поставити під загрозу головне виборче гасло Обами – “Зміни”, – каже Джон Портьєр:

“Він перший, хто найбільше хотів сказати: Я нова постать в політиці, я кандидат, який принесе зміни. Я сам переміг у цих перегонах і мені не потрібна підтримка Клінтон”.

В американській історії є два приклади, коли колишні суперники об’єдналися і в результаті перемогли на виборах. Сенатор-демократ Джон Кеннеді і Линдон Джонсон перемогли у 1960-му році. Через двадцять років таке ж об`єднання принесло перемогу республіканцям Рональду Рейгану і Джорджу Бушу.

Рішення Кеннеді обрати Джонсона своїм віце-президентом було вирішальним для його перемоги.

Команда Джонсон-Кеннеді мабуть єдиний приклад в американській історії, коли визначення кандидатури віце-президента принесло перемогу самому кандидату у президенти.

Політологи очікують, що Обама, сподіваючись здобути номінацію єдиного кандидата, визначиться щодо кандидатури віце-президента напередодні Національної конвенції демократів у серпні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG