Спеціальні потреби

Україна нагадує Росії про виведення флоту з Криму


Чорноморський флот знову став причиною посилення тертя між Росією та Україною. Російська Федерація отримала від України меморандум про початок консультацій щодо виведення флоту, однак не поспішає його підписувати.

Якщо Росія далі вдаватиметься до провокаційних антиукраїнських заяв, Україна може зажадати дострокового виведення Чорноморського російського флоту зі своєї території. Про це заявив на брифінгу в четвер лідер Народного Руху України Борис Тарасюк:

“Я особисто як депутат не виключаю, що ініціюватиму питання про дострокове виведення флоту, якщо вони продовжуватимуть антиукраїнські заяви”.

Як він нагадав, Російська Федерація зобов’язана вивести свій флот із Севастополя до 2017-го року. “Не після 2017-го, а до 2017-го”, – наголосив лідер НРУ. Політик заявив, що обурений небажанням російської сторони розпочинати консультації щодо виведення флоту з української території.

Напередодні, 15 квітня, Україна вручила Росії Меморандум про етапи та порядок виведення Чорноморського флоту з місць його тимчасової дислокації в Криму. Меморандум передав на зустрічі в Москві міністр закордонних справ України Володимир Огризко своєму російському колезі Сергію Лаврову. Як передбачає документ, консультації про порядок та етапи виведення флоту мають розпочатися 1 червня цього року, а весь процес виведення має повністю завершитись до 28 травня 2017-го року.

Втім, Росія не поспішає підписувати меморандум. “Твердження про початок консультацій з питань виведення флоту з території України не відповідають дійсності”, – таку заяву оприлюднило в середу увечері Міністерство закордонних справ Російської Федерації. Російське МЗС не заперечує, що проект меморандуму переданий, і обіцяє розглянути документ. “Проте обговорення цієї теми не є для нас актуальним”, – сказано у повідомленні, вміщеному на офіційному сайті відомства.

Які шанси, що російський флот буде виведений з України вчасно, як це передбачено двостороннім договором? На думку експерта Інституту зовнішньої політики при МЗС України Олександра Палія позиції України у цьому питанні є сильними:

“Сьогодні ситуація досить неоднозначна, насамперед виходячи з внутрішньополітичної ситуації в Україні. Росія все ще сподівається, що до влади в Києві прийдуть ті сили, які не будуть наполягати на цьому питанні. Швидше за все, вона марно на це сподівається. Але, тим не менш, такі надії є. І у зв’язку з цим Росія намагається відтягнути початок офіційних переговорів про виведення російського флоту із Севастополя і Криму загалом.

Але ми можемо сказати, що без того, щоб позиція України приймалася до уваги, це питання вирішено бути не може, оскільки варто наголосити, що все-таки Україна має достатньо важелів, щоб впливати на Росію. Адже саме на нашій території розташований цей флот, саме з території України він забезпечується. Крім того, кордони України визнані всім світом. І тому, звичайно, позиція України в цьому питанні буде найважливішою. І якщо ця позиція не буде змінюватися з часом, то Росії доведеться вивести свій флот з території Криму до 2017-го року, а можливо, й раніше. В разі, якщо Україна вступить до НАТО, то сенс існування цього флоту буде втрачений”.

Як пояснює Палій, сьогодні російський флот у Криму не виконує ні стратегічних, ані військових цілей, а є лише інструментом впливу Росії на Україну і саме в такому статусі підтримується Російською Федерацією. Якщо ж Україна вступить до НАТО, зникне й сенс його існування як важеля впливу на Україну.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG