Актуально
Проблема ВІЛ/СНІДу викликала занепокоєння громади в Одесі
В Одесі напередодні Міжнародного дня боротьби з ВІЛ/СНІДом було проведено круглий стіл “Відповідь церкви на епідемію ВІЛ/СНІДу, наркоманії та туберкульозу”. У ньому взяли участь священики різних християнських церков.
Лікар-інфекціоніст кабінету довіри міського центру боротьби з ВІЛ/СНІДом Зиновій Пармаклі висловив задоволення з приводу того, що міська влада Одеси робить все можливе для підтримки ВІЛ-інфікованих:
“Уражені хворобою відчувають повсякденну турботу останні два роки. Раніше медики мали можливість запропонувати виключно психологічну підтримку. Наразі ситуація змінилася радикально. Безкоштовне лікування надають всім, хто його потребує. Безкоштовно надається можливість і обстеження на наявність ВІЛ-інфекції”.
За словами лікаря-інфекціоніста міського центру з боротьби з ВІЛ/СНІДом, проблема поширення ВІЛ-інфекції загострюється. Лише у Приморському районі Одеси офіційно виявлено майже дві тисячі інфікованих дотепер смертельною недугою.
Темп поширення ВІЛу набув розмаху пандемії. В Одеській області у всіх 28 районах у місцевих жителів виявлено ВІЛ/СНІД.
Все більше ВІЛ-інфікованих молодих матерів виявляють у пологових будинках Одеси. Стрімко зростає смертність серед важко хворих, яких доглядають на дому (їхній вік коливається від 19 до 30 років).
Особливо негативно впливають на лікування ВІЛ-інфікованих епідемія туберкульозу та венеричних хвороб. До 70% ВІЛ-інфікованих хворіють на туберкульоз.
Зиновій Пармаклі зазначає: “Необхідно терміново робити кроки для проведення якісної діагностики на наявність туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих. Саме не виявлений вчасно туберкульоз ускладнює процес терапії”.
Зиновій Пармаклі підкреслив, що СНІД є перш за все соціальною проблемою:
“Зупинити хворобу можливо лише спільними зусиллями громадськості. Не повинні бути байдужими і церкви. Лише за цих умов ми будемо здатні досягти позитивних результатів, повернемо хворим надію на повне одужання”.
Медиків Одеси хвилює той факт, що на першому місці ризиків зараження ВІЛом є статеві стосунки. Це майже 57% від загальної кількості виявлених випадків. Друге місце посідають наркозалежні, третє – зараження під час переливання крові.
В одеському міському центрі боротьби з ВІЛ-СНІДом вивчають і досвід проведення профілактики поширення хвороби в інших країнах світу. З цією метою проведено семінари за участю медичних фахівців з Італії та Канади.
У круглому столі “Відповідь церкви на епідемію ВІЛ/СНІДу, наркоманії та туберкульозу”, який було проведено з нагоди наближення Міжнародного дня боротьби з ВІЛ/СНІДом, взяли участь священики різних християнських церков (УАПЦ, РКЦ, УГКЦ).
Українська Греко-Католицька Церква вже два роки реалізує в Одесі програму домашнього догляду за ВІЛ-інфікованими. Під опікою соціальних працівників перебувають близько ста осіб.
Директор благодійного фонду “Каритас” в Одесі о.Василь Колодчин зазначив:
“Маємо нині новий шкільний проект. Його реалізують у двох школах Одеси і містечка Південний. Проект спрямований на профілактику СНІДу, пропаганду здорового способу життя”.
Священик УГКЦ о.Володимир Ждан наголосив, що серед найбільших противаг поширенню СНІДу стало б підвищення духовності у суспільстві, зокрема, серед молоді. Капеллан УАПЦ о.Олександр Філіппов висловив жаль з приводу того, що серед ВІЛ- інфікованих стає все більше людей, які не мають відношення до секс-бізнесу і не є наркозалежними:
“Ця проблема подолала всі перешкоди створені на її шляху суспільством. Хвороба увірвалася майже у кожну родину і її розміри вражають”.
Учасники круглого столу вирішили спільно звернутися до міського та обласного управлінь освіти з проханням дозволити проведення у навчальних закладах уроків, на яких молоді будуть розповідати про небезпеку ВІЛ/СНІДу. Представники церков мають намір долучитися до кампанії протидії поширенню смертельної хвороби і за допомоги місцевих засобів масової інформації – це тематичні програми, лекції тощо.
Всі новини дня
- Голос Америки
Столтенберг розповів про успіхи контрнаступу ЗСУ та пообіцяв додаткову підтримку зброєю на 2,5 млрд дол.

Сили оборони України поступово просуваються уперед попри запеклі бої, заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Києва.
"Кожен метр, який здобувають сили України, це метр, який втрачає Росія. І це яскравий контраст: українці воюють за свої родини, майбутнє, свободу. Москва воює за імперські ілюзії", - вказав він.
Столтенберг наголосив, що понад 50 країн світу продовжують підтримувати Київ допомогою, а понад 140 виступили за підтримку суверенітету України на рівні ООН.
Також глава альянсу нагадав, що НАТО продовжує надавати високотехнологічну зброю для України: "У минулі кілька днів і тижнів це включало танки Abrams, передові ракетні системи та ППО, а також підготовка пілотів на F-16".
Що сильнішою стане Україна, то ближче ми підійдемо до припинення російської агресії
Він також розповів, що оборонний блок має рамкові угоди для контрактів на 2,5 мільярда доларів для постачання ключових систем озброєння для України, включаючи 1 мільярд на конкретні замовлення у виробників. Ці контракти допоможуть союзникам НАТО відновити свої власні запаси амуніції й продовжити допомагати Україні.
Столтенберг привітав оголошення про те, що Україна і США планують спільно виготовляти оборонні системи, включаючи ППО, а також сказав, що очікує подальших оголошень під час Форуму оборонних індустрій у Києві, що має зібрати представників міжнародних компаній-виробників зброї. "Що сильнішою стане Україна, то ближче ми підійдемо до припинення російської агресії", - сказав він.
Як повідомляє Офіс президента України, під час зустрічі Столтенберг і Зеленський обговорили подальшу роботу задля зближення України й НАТО. "Спільно з НАТО працюємо над підготовкою нового документа – адаптованої Річної національної програми, яка визначатиме практичні кроки для досягнення Україною відповідності принципам і стандартам альянсу", – заявив український президент.
Нагадаємо, нині у Києві з візитом також перебуває нещодавно призначений міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії.
Другі дебати республіканців у США пройшли за відсутності Трампа, але позначились гострими дискусіями

Сім політиків, які змагаються за право представляти Республіканську партію на президентських виборах США різко сперечалися під час дебатів у середу ввечері. Кожен з них намагався виділитись, щоб стати головним суперником колишнього президента Дональда Трампа, який має найбільші шанси стати єдиним кандидатом від партії на виборах президента 2024 року, попри те, що проти нього висунуто чотири кримінальні обвинувачення.
Трамп, як і минулого місяця, зневажив дебатами, спонсорованими партією, що негайно викликало докори з боку двох його опонентів.
«Дональд Трамп зник безвісти», — сказав губернатор Флориди Рон Десантіс, найбільш рейтинговий суперник Трампа, який займає друге місце в національних опитуваннях. «Він повинен бути на цій сцені, щоб відповісти, чому він додав 7,8 трильйона доларів» до державного боргу.
Колишній губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті сказав, що якщо колишній президент продовжуватиме уникати президентських дебатів республіканців, «ми називатимемо вас не Дональдом Трампом, ми називатимемо вас Дональдом Даком».
У той час як його опоненти дебатували в Президентській бібліотеці Рональда Рейгана в Каліфорнії, Трамп влаштував політичний мітинг у Мічигані, де бастують працівники великих автомобільних підприємств.
Під оплески прихильників колишній президент здебільшого критикував президента-демократа Джо Байдена та ігнорував республіканців, які боролися за те, щоб випередити його в боротьбі за висунення від партії. Він звинуватив «шахрая Джо в тому, що він створив мільйони робочих місць для Китаю», і сказав, що Байден підштовхував американців купувати електромобілі, які є надто дорогими для більшості домогосподарств США.
Повернувшись на сцену дебатів, інші республіканці обмінювались різкою критикою, сподіваючись завдати один одному нокаутуючий удар, який міг би дати їм перевагу, щоб далі битися проти Трампа. Модератори Fox News намагалися, часто марно, відновити контроль над дебатами.
Трамп вважає, що він стратегічно нічого не виграє, якщо з’явиться на тій самій сцені дебатів, що й його опоненти. Національне опитування RealClearPolitics, показує, що він має 56% підтримки серед виборців-республіканців і випереджає Десантіса на 42 бали. Інші республіканці відстають від колишнього президента ще більше.
У якийсь момент Десантіс прокоментував свій відрив від Трампа, сказавши: «Опитування не обирають президентів. Виборці обирають президентів».
Після того, як підприємець Вівек Рамасвамі заявив, що він використовував соцмережу TikTok, що належить Китаю, щоб охопити молоде покоління американців, Ніккі Гейлі, колишня посол США в ООН в адміністрації Трампа, дорікнула Рамасвамі, сказавши: «Щоразу, коли я чую вас, я бачу, що ці слова є ще трохи дурнішими».
Гейлі, колишня губернатор Південної Кароліни, також агресивно критикувала сенатора свого рідного штату Тіма Скотта, критикуючи його роботу в Сенаті США.
Колишній віцепрезидент Майк Пенс, який був другим в адміністрації Трампа, підтвердив свої консервативні погляди та сказав, що за роки роботи в Конгресі та як колишній губернатор Індіани він найбільше кваліфікований, щоб стати президентом.
Перспективний кандидат, губернатор Північної Дакоти Даг Бургум говорив про свої бізнесові здібності.
Після перших дебатів серед опонентів Трампа, загальнонаціональне опитування показало, що Трамп фактично збільшив свій відрив, навіть незважаючи на те, що він може провести тижні в залах судів у першій половині 2024 року за звинуваченнями в тому, що він незаконно намагався компенсувати свою поразку на виборах у 2020 році. Президент Джо Байден незаконно зберігав секретні документи національної безпеки, коли залишив свій пост на початку 2021 року.
Опонентам Трампа було важко переконати виборців, що вони є кращими кандидатами, щоб балотуватися проти Байдена.
Серед учасників дебатів лише Крісті різко критикував Трампа за висунуті йому кримінальні звинувачення.
Колишній губернатор Арканзасу Аса Гатчінсон, ще один кандидат від Республіканської партії, який критикував Трампа, заявив, що він повинен вийти з президентських перегонів, не брав участі в дебатах, бо не виконав критерії Національного комітету Республіканської партії для участі в дебатах.
Критерії передбачали наявність щонайменше 3% підтримки в двох національних опитуваннях громадської думки або 3% в одному загальнонаціональному та двох опитуваннях у штатах, які проводять конкурс на номінацію на початку процесу — Айові, Нью-Гемпширі, Неваді та Південній Кароліні.
Кандидатам також потрібно було мати щонайменше 50 000 унікальних фінансових донорів і підписати зобов’язання підтримувати особу, яка стане єдиним кандидатом від Республіканської партії.
Експерт із дебатів Мічиганського університету Аарон Калл сказав Голосу Америки, що семеро кандидатів у середу повинні були «прямо боротися з Трампом… незважаючи на його відсутність, інакше вони ризикують просто переставити шезлонги на «Титаніку», навіть якщо вони й надалі демонструватимуть хороші результати, вони не матимуть надії змагатись з Трампом, якщо не вступлять з ним у більш прямий контакт».
Однак під час дебатів кандидати спрямовували проти Байдена стільки ж, а то й більше, своєї люті, ніби вони брали участь у загальній виборчій кампанії, зокрема критикуючи його за те, що він з’явився у вівторок на пікеті, щоб підтримати працівників автомобільної промисловості.
Скотт сказав: «Джо Байден не повинен бути на пікеті. Він повинен бути на південному кордоні» з Мексикою, щоб зупинити нелегальних мігрантів від проникнення до США. Інші критикували те, як Байден керує економікою США; висока інфляція під час його перебування на посаді в Білому домі призвела до того, що мільйони домогосподарств у США відчували фінансові обмеження.
Дебати в середу відбулися за 3 з половиною місяці до першого голосування республіканців — партійних осередків у штаті Айова, за якими швидко відбудуться змагання в інших штатах.
Однією з ключових політичних дат є 5 березня, на яку заплановано партійні первинні вибори в більш ніж десятці штатів, через день після того, як у Вашингтоні має розпочатися суд над Трампом за звинуваченнями у втручанні у вибори — судова битва, яка може тривати кілька тижнів. Другий судовий процес за звинуваченнями в неправильному поводженні з документами національної безпеки має розпочатися 20 травня у Флориді.
Республіканці офіційно оберуть свого кандидата в президенти на національному з'їзді в липні.
Британський міністр оборони Шаппс у Києві наголошує на подальшій допомозі Україні

Нещодавно призначений міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс 28 вересня перебував у Києві, де провідною темою переговорів назвали подальшу підтримку України у війні проти російської агресії.
В делегації з Лондона був також чільний британський командувач адмірал Тоні Радакін, який згідно з офіційним повідомленням сказав, що на зустрічах «обговорювали нові зобов’язання щодо військової допомоги, які були заявлені минулого тижня в Рамштайні».
Президент Володимир Зеленський на переговорах окремо згадав потреби протиповітряної оборони на тлі припущень, що Росія може, як і минулої зими, у наступні місяці посилити бомбардування цивільної інфраструктури зокрема енергетичних об’єктів.
«Зосереджуємося на протиповітряній обороні, артилерії і антидронних системах. Зима наближається, але ми готові», - написано сьогодні в мережі Х від імені нового українського міністра оборони Рустема Умерова, який також брав участь у переговорах з британською делегацією.
Українські посадовці наголосили на вдячності Великій Британії, яка стала одним з найпомітніших голосів у широкій міжнародній підтримці України.
Ще під час приготувань Росії до відкритого вторгнення 2022 року британці надали українцям протитанкове озброєння, а згодом ракетну артилерію тощо.
Згодом Британія першою вирішила постачати українській армії сучасні важкі танки західного виробництва і далекобійні крилаті ракети.
Можливий шатдаун у США — що це означає для України? Відео
Вашингтон — на порозі потенційного шатдауну. Напередодні Сенат проголосував за механізм затвердження проєкту короткострокової бюджетної резолюції на 45 днів, в якій передбачені й 6$ млрд на допомогу Україні.
- Голос Америки
Розпочалися другі дебати претендентів від республіканців на виборах 2024 року. Відео
Участь у цьому раунді дебатів претендентів від республіканців на президентських виборах 2024 року візьмуть сім кандидатів, які змогли виконати кваліфікаційні вимоги. Колишній президент США Дональд Трамп участі у цих дебатах, як і в перших, брати не буде.
Форум