Актуально
“Зелений” туризм – шанс Карпат на економічне процвітання
Західна мода – “зелений” туризм – приходить в українські Карпати. В організації цього альтернативного виду туризму природоохоронці вбачають шанс на процвітання краю та збереження Карпат для майбутніх поколінь.
У родині Василя Мартиновича з діда-прадіда займалися конярством. Колись у нього була повна стайня коней, тепер лишилася одна Муха. Зараз це економічно невигідно, – каже господар:
“Зараз все дороге! Одна підкова – 11 гривень!”
Надії на те, що дідівське ремесло не пропаде, а гуцульська порода коней відродиться, Василь Мартинович пов’язує з тим, що в його далеке гірське село прийде туристичний бізнес:
“До нас доріг нема, а гірські стежки. То би й рюкзаки підніс, і покатав би десь. Заробив би якусь копійку”.
Сподівання можуть збутись. І хоч тут під Раховом Закарпатської області немає ні баз відпочинку, ні гірськолижних курортів, – зате є прозорі джерела та букові праліси, корови з вим’ям, повним екологічно чистого молока, і хліб, спечений у печі. Заради цього варто їхати з Голландії, – каже гість Рахова, мешканець Амстердама, еколог Менно Гутстра:
“Найбільш вартісним для західноєвропейців є відчуття автентичності. Їм було б цікаво пожити в карпатському селі, побачити, як люди фермерують, побачити тварин чи навіть їхні сліди. Наприклад, вовків, рисей уже немає в нас у Західній Європі, і все це дуже привабливо для туристів”.
В усьому світі входить в моду “зелений” туризм. Більшає попит на відпочинок серед дикої природи, зростає інтерес до автентичних страв і традиційних ремесел. Як поширити світову моду на українські Карпати – обговорювали на міжнародній науковій конференції, яка нещодавно відбулася в Рахові. У розвитку екологічного туризму тут бачать шлях до економічного процвітання краю. Сьогодні туризм дає лише 10% надходжень до місцевого бюджету, тоді як 90% приносить лісозаготівля, а має бути навпаки, – каже директор Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор:
“Потенціал для розвитку екотуризму в нас надзвичайно великий. Це мальовнича природа, це унікальне біорізноманіття, це прекрасні ландшафти плюс культура і традиції, які тут є, справді є тим “клондайком”, який може привести до бурхливого розвитку туризму”.
Водночас “зелений” туризм – поняття в Україні поки що незвичне. Він хибно асоціюється в багатьох із шашличками на природі, витоптаною травою і купою залишеного сміття. Як застерігали учасники конференції, екологічний туризм відкриває для туристів раніше не доступні місця – заповідники та національні парки. Якщо їх спеціально не облаштувати, тоді замість екотуризму в Карпатах отримаєм екотероризм, – каже професор Львівського національного університету, еколог Юрій Зінько:
“Один із символів України гора Говерла зараз фактично є антирекламою екотуризму. Масові сходження! Вона вся в шрамах від цих неорганізованих стежок”.
У тому, наскільки далекий від досконалості один з небагатьох існуючих в Україні “зелених” маршрутів – на Говерлу – учасники конференції мали змогу переконатися самі. Масові сходження на найвищу вершину України сьогодні порушують усі норми антропогенного навантаження на екосистему, від сотень самочинних стежок довкола прокладеного маршруту деградують гірські грунти, на утворення одного сантиметра яких потрібна тисяча років. На гору, що стала жертвою своєї популярності, попри протести екологів, примудрялися видиратися навіть автомобілями!
Якщо ви підкорите вершину у дощову, туманну погоду, вам навряд чи вдасться помилуватися довколишнім краєвидом. Зате ви побачите порожні пляшки та поліетиленові кульки – сліди перебування тут попередників.
Тим часом основний принцип екологічного туризму – не нашкодити довкіллю. “Зелені” туристи використовують тільки екологічно чистий транспорт – велосипеди чи безмоторні човни, привали організують у строго відведених для цього місцях, ягоди і квіти збирають лише у дозволених зонах. Саме такий туризм, кажуть науковці, потрібен Україні. Організований за міжнародними стандартами, екотуризм дає шанс зберегти Карпати для майбутніх поколінь.
Всі новини дня
Швейцарія продасть танки Німеччині, щоб замінити надані Україні

Німецький уряд привітав компромісне рішення Швейцарії, що дозволяє німецькій компанії Rheinmetall викупити у швейцарців кілька десятків танків Леопард-2 для поповнення арсеналів, з яких надана допомога Україні.
Жорсткі швейцарські закони про нейтральність забороняють пряме і навіть непряме постачання зброї до країн, які ведуть війну.
Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни.Віола Амгерд
Швейцарія, яка не входить ні в НАТО, ні в ЄС дотримується нейтралітету вже сотні років і уникла прямої участі в обидвох світових війнах, які вирували у Європі.
Але після відкритого російського вторгнення в Україну Швейцарія приєдналася до санкцій ЄС проти Росії і заявляє про невійськову підтримку України.
Компромісне рішення з Німеччиною полягає у запевненнях Берліна, що танки з Швейцарії залишатимуться на території Німеччини, або в якійсь з країн НАТО чи ЄС.
Йдеться про частину з 96 танків Леопард-2, які Швейцарія раніше придбала в Німеччині.
26 вересня швейцарський парламент схвалив виведення з експлуатації 25 танків Леопард-2, щоб надалі продати їх Німеччині.
«Ми дуже задоволені і вдячні за це рішення, - цитує агенція Reuters німецького посла Міхаеля Флюґґера з інтерв'ю швейцарському телебаченню. - Нам ті танки потрібні. Вони заповнять порожнини у нас і в наших європейських партнерів».
Посол також натякнув, що Швейцарія, як провідний експортер зброї, мала б удосконалити свої закони.
«Ми разом з партнерами в НАТО закупили у Швейцарії багато зброї, устаткування, частин та боєприпасів і тепер ми хотіли б передати частину того Україні», - сказав посол.
Раніше Швейцарія заблокувала низку пропозицій постачання виробленої у Швейцарії зброї, яку українцям були готові надати Німеччина, Данія та Іспанія.
Міністерка оборони Швейцарії Віола Амгерд натякнула на бажання шукати компроміси.
«Ми в такий спосіб можемо робити внесок у безпеку Європи, а також в безпеку нашої країни», - сказала Віола Амгерд швейцарському мовнику SRF.
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
Форум