Спеціальні потреби

“Газпром” погрожує обмежити поставки газу в Україну


В Україні знову замаячив привид газового конфлікту. Другого жовтня російський “Газпром” заявив про заборгованість за газ, яку буцімто має Україна. Борг становить один мільярд триста мільйонів доларів, і якщо найближчим часом його не буде погашено, Росія обмежить постачання блакитного палива в Україну. Ультиматум прозвучав одразу ж після перемоги на виборах демократичних сил, які в сумі набрали більше, ніж регіонали і комуністи.

Втім, представники “Газпрому” запевняють, що оголошення боргу до українських виборів не має жодного стосунку. Заперечує будь-який зв’язок і нинішній український уряд.

“З Тимошенко це не пов’язано”, – заявив сьогодні на прес-конференції після засідання Кабміну перший віце-прем’єр-міністр фінансів Микола Азаров. Водночас головний фінансист категорично заперечив наявність боргу України перед “Газпромом”. Азаров наголосив, що “Україна не винна жодного цента” і, очевидно, йдеться лише про розрахунки між господарюючими суб’єктами.

Роз’яснити проблему взявся нинішній Прем’єр-міністр Віктор Янукович. На засіданні уряду лідер регіоналів заявив, що має намір особисто вилетіти в Москву для вирішення газових суперечок. Як повідомив Янукович, він порадиться з президентом і поїде працювати над цим питанням. Прем’єр підкреслив, що хоч завдання і непросте, однак уряд сподівається зберегти газові ціни для України на існуючому рівні. Своєю чергою, міністр палива та енергетики Юрій Бойко сьогодні вже відбув зустріч у російській столиці з першим віце-прем’єром Дмитром Медведєвим. Домовились, що український уряд забезпечить домовленості з “Газпромом”, проконтролювавши діяльність його приватних партнерів.

А тим часом, попри запевнення російських урядовців про відсутність зв’язку між газом і політикою, експерти в Україні проводять тут паралель. За словами директора інституту імені Горшеніна Костя Бондаренка “Газовий ультиматум” – прямий наслідок виборів:

“Я думаю, що це вітальна телеграма від Путіна, вітальна телеграма від Росії – вітаємо зі створенням помаранчевої коаліції і оплатіть, будь ласка, банкет... Тобто Росія дає зрозуміти Україні, що ціни на газ переглядатимуть. Україна має шанс залишитися слухняною, і відповідно – це тест на слухняність”.

На думку аналітика, газ може стати вагомим аргументом проросійських сил при створенні урядової коаліції:

“Я думаю, що це може бути пов’язано, оскільки для політиків помаранчевих сил позиція Росії виявилася до деякої міри шоком. І тому якщо зараз буде виключно помаранчева коаліція, то газова тематика може бути вразливим моментом у функціонуванні цієї коаліції”.

Професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань також вважає невипадковим, що газовий борг з’явився після перемоги демсил:

“На мою думку, це певною мірою таки пов’язано з результатами виборів, і, власне, про це недвозначно натякав свого часу посол Чорномирдін, який казав, що ціна на газ буде пов’язана з діяльністю майбутнього уряду. Можливо (це моє припущення), що таким чином Москва прагне підштовхнути до формування широкої коаліції. Або якимось чином посилити позиції Партії регіонів у переговорному процесі загалом. Але мені здається, що в даному випадку це навряд чи спрацює. Тому що, якщо помаранчеві сили матимуть більшість, то, виконуючи передвиборчі обіцянки, буде сформована саме помаранчева коаліція, і Президент Ющенко не зможе виступити на користь широкої коаліції”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG