Спеціальні потреби

КВУ занепокоєний участю посадовців в агітаційних заходах


Комітет виборців висловлює занепокоєння участю посадових осіб у передвиборчій агітації. Перший камінець – у город глави держави. На думку експертів КВУ, передвиборчою агітацією з використанням службового становища Віктор Ющенко грішив під час з’їзду блоку “Наша Україна – Народна самооборона” та учорашнього телезвернення з приводу скасування депутатської недоторканності. Голова правління Комітету Ігор Попов зазначає:

“Ми досить негативно оцінюємо вчорашній виступ Президента України, коли він у своєму телезверненні, яке транслювали безкоштовно для партії і транслювали за рахунок платників податків, говорив про те гасло, яке є ключовим для однієї політичної сили. В тому числі негативно, що він називав цю політичну силу. Тобто ми такі виступи оцінюємо як політичну агітацію і просили б радників президента не використовувати главу держави для агітації за одну політичну силу”.

Що ж до опонентів “Нашої України” – Партії регіонів, то КВУ відзначає: з’їзд регіоналів, на якому були присутні міністри й інші посадовці, відбувся у неробочий час – в суботу. Однак документи на реєстрацію Партія регіонів подала у понеділок, і міністр Шуфрич, замість займатися своїми посадовими обов’язками, півдня носив коробки до ЦВК.

Комітет виборців закликає усіх посадових осіб, задіяних у передвиборчій кампанії, або піти у відпустку, або ж займатися виборчими справами після роботи.

Загалом же підсумками спостереження за першим тижнем кампанії КВУ залишився задоволений. Усі партії та блоки мали змогу вільно провести з’їзди та висунути кандидатів, – каже Попов:

“Висування кандидатів пройшло вільно, прозоро і демократично. Для нас це вже стає звичним, жодна політична партія чи блок не мали перешкод у проведенні своїх з’їздів, нікому не замінували залу”.

Так само усі суб’єкти виборчого процесу мали рівні шанси встановлювати біг-борди, проводити масові акції, збирати підписи:

“Нічиї намети не розганяють, нікого міліція не заарештовує”.

Як наголошують в КВУ, ці добрі традиції більше заслуговують на відзначення ще й тому, що з’явилися в Україні зовсім недавно.

Водночас загрозу чесним виборам експерти вбачають у “голосуванні на дому”. Говорить речник Комітету Олександр Черненко:

“Ми вважаємо, що голосування на дому завжди було інструментом для впливу на результат, для можливих фальсифікацій. Дуже часто ці заяви писалися під копірку в одному кабінеті, і ми бачили в цілих областях “епідемії”, коли вдома голосували від 20 до 30% виборців”.

Щоб цього не допустити, КВУ закликає Центрвиборчком прийняти норму, згідно з якою виборець повинен буде вказати підстави для голосування вдома.

Перший тиждень виборів був примітний також збором підписів за конституційний референдум, ініційований БЮТ. Як вважають експерти КВУ, провести референдум одночасно з виборами неможливо. Хоча б з тієї причини, що за той короткий час, який лишився до 30 вересня, неможливо перевірити три мільйони зібраних підписів. Ігор Попов каже:

“Саме тому, я думаю, не буде в нас проведено референдум 30 вересня. Якщо ж він буде проведений, то це буде дуже сумно. Тому що два таких різних процеси, які регулюються настільки різними законами, поєднати буде неможливо. І якщо хтось оголосить референдум на 30 вересня, це буде вести однозначно до зриву і виборів, і референдуму”.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG