Спеціальні потреби

Знайдено найбільший затонулий скарб


Історії про піратів та загиблі кораблі, виявляється, можна побачити не лише на великому екрані. Наразі одна американська компанія проводить оцінку справжнього знайденого на океанському дні скарбу – найбільшого за всю історію мисливства за затонулими дорогоцінностями. Базованій у штаті Флорида компанії “Одіссея” вдалося витягти на сушу понад півмільйона стародавніх монет, знайдених у залишках загиблого в океанських водах старовинного вітрильника. Улов, вартість якого може скласти якнайменш половину мільярда доларів, наразі викликала неабиякий інтерес широкого загалу до цього, на думку деяких, сумнівного бізнесу – мисливства за затонулими скарбами.

Схоже, що цей улов – найбільший скарб, знайдений за всю історію підводного плавання. Уламки цього судна були витягнуті під час експедиції “Чорний лебідь”. Компанія “Одіссея” не розкриває ні справжнього імені корабля, ні місцевості, де він затонув, адже право власності на знайдені скарби поки що є предметом міжнародної правової суперечки. У ящиках 17 тонн срібних та золотих монет та інших дорогоцінностей.

Виконавчий віце-президент “Одіссеї” Марк Ґордон каже, що за оцінкою вартості знахідки його компанія звернулась до експерта з монетної справи ХVII століття:

“Він подивився на кілька монет, які ми представили на експертизу, та визначив їхню вартість від 400 до тисячі доларів за кожну”.

Так, ці ящики зберігають скарб загальною вартістю близько половини мільярда доларів. На виставці в музеї у місті Тампа Марк Ґордон розповідає про роботу своєї компанії. У США результати експедиції “Чорний лебідь” викликали справжній ажіотаж у ЗМІ та пожвавили зацікавленість громадськості у піратських кораблях та затонулих скарбах.

Представники компанії “Одіссея” кажуть, що на дні океанів по всьому світі наразі покояться три мільйони кораблів. У своїх пошукових експедиціях компанія використовує човен, що обходиться їй у 35 тисяч доларів на день. У разі вдачі “Одіссея” перш за все намагається визначити, чи має скарб законного власника – ситуація майже нереальна, коли йдеться про затонулі піратські кораблi. Після відповідної процедури, у судовому порядку, “Одіссея” стає законним власником знайденого. Віце-президент компанії Роджер Курц каже, що після відповідного судового рішення, “Одіссея” отримує повне право розпоряджатися уловом:

“Ми висилаємо нашого “Зевса”, наш підводний апарат на дистанційному управлінні, дослідити затонулий корабель. Якщо ми знаходимо небагато цікавих предметів, вони потрапляють у нашу постійну колекцію. Якщо улов великий – ми продаємо знайдене, так що кожен має змогу купити частинку історії”.

“Одіссея” – єдина компанія відкритого акціонерного типу у США, яка займається пошуком скарбів. Попри відсутність конкурентів працювати у цьому бізнесі нелегко, кажуть мисливці за скарбами. У першому кварталі цього року компанія витратила майже чотири мільйони доларів і не заробила нічого. Однак, Марк Ґордон не втрачає оптимiзму:

“Ми створюємо нову індустрію. І можливо, зараз ми на тому самому місці, де була нафтова галузь на початку століття. Стан наших фінансових справ є публічною інформацією відкритою для всіх. I природа нашого бізнесу дуже непередбачувана. Але якщо все ж щось знайдемо – це небувалі прибутки”.

Деякі організації, на зразок Інституту археологів, кажуть, що “Одіссея” та подібні приватні компанії грабують історичні знахідки. Тим часом “Одіссея” сперечається з урядом Іспанії за право власності на улов “Чорного Лебедя”. Іспанці твердять, що затонулий скарб, можливо, належав одному з вітрильників ХVII століття, який затонув у їхніх територіальних водах. Представники “Одіссеї” кажуть, що попри перешкоди не облишить свого бізнесу. Крім того, нещодавно компанія почала співпрацю з Корпорацією “Волт Дісней”, щоб пробудити у широкого загалу апетит до затонулих скарбів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG