Спеціальні потреби

Україна ліквідувала список персон нон-грата з Росії


Україна скасувала списки нев’їзних росіян і очікує того ж від Російської Федерації. Про це повідомило українське Міністерство закордонних справ. А втім, дехто з аналітиків висловлює сумнів, чи зробить Росія крок у відповідь.

Україна, що ліквідувала списки персон нон-грата, чекає від Росії такого ж кроку. Про це заявив сьогодні речник Міністерства закордонних справ України Андрій Дещиця. Він назвав “жестом доброї волі” вчорашню спільну заяву СБУ та МЗС про скасування списків “нев’їзних росіян”. Як нагадав Дещиця, це зроблено для розвитку добросусідських відносин з Російською Федерацією та на виконання домовленостей, досягнутих президентами обох держав.

Тепер українське зовнішньополітичне відомство очікує, що й Росія зробить взаємний “жест доброї волі”. Хоч речник міністерства зазначив:

“Коли буде відповідь російської сторони, нам поки що невідомо, і про якісь гарантії тут говорити не можна. Ми виходимо з того, що якщо російська сторона виступила з такою ініціативою, то вона зробить це також”.

Втім, більшість аналітиків не поділяє оптимізму української дипломатії. Відомий публіцист і культуролог Микола Рябчук такими діями здивований. На його думку, якщо українське МЗС робить такий важливий і відповідальний крок, як скасування “чорних списків”, то це мало б бути заздалегідь погоджено з російським МЗС і робитися синхронно в обох країнах. В інтерв’ю “Голосу Америки” Микола Рябчук зазначив, що Україна вкотре демонструє непослідовність зовнішньої політики:

“Із такими партнерами мало хто рахується. Я боюсь, що це дискредитує нашу країну в світі і в очах власних громадян. Слабких не поважають, і Росія, яка звикла розмовляти з позиції сили, має бути цим дуже задоволена.

Взагалі існує міжнародна практика, яка забороняє іноземцям втручатися в політичні події всередині країни. Тобто якщо хтось приїжджає будь-куди – ось я поїду в Америку і буду агітувати за республіканського кандидата чи за демократичного, я думаю, що мене попросять з країни. Ну, може, попередять спочатку, а потім попросять геть. І це є нормальна міжнародна практика.

Я вважаю, що український уряд, оголошуючи певних осіб персонами нон-грата, діяв абсолютно правильно і в рамках міжнародних законів. Російський уряд діяв асиметрично – тобто він оголошував персонами нон-грата людей, які нічим таким на території Росії не займалися. Так що вже тут, на самому початку, ситуація була нерівноправною, нерівноцінною, і поступка з українського боку тут була нічим не виправдана. Тут треба було апелювати до міжнародних інституцій, міжнародного права, а не іти на якісь односторонні поступки. Ну, а тепер ми маємо те, що маємо. Я думаю, ми і далі будемо пожинати плоди власного безголів’я, безвольності, безвідповідальності”.

Нагадаємо: Раніше Україна заборонила в’їзд на свою територію Володимиру Жириновському, Констянтину Затуліну, Олександру Дугіну та деяким іншим громадянам Російської Федерації, у діях яких вбачалося нехтування законами України. У відповідь Росія, не наводячи жодних причин, не пустила на свою територію українських громадян Петра Порошенка та Миколу Жулинського.

А тим часом на скасування Україною “чорних списків”, яке відбулося 9 липня, уже встиг відреагувати скандально відомий депутат російської Держдуми Костянтин Затулін. Він заявив, що не збирається вибачатися перед Україною за свої висловлювання. А навпаки, вимагає від неї вибачень за колишню заборону йому в’їжджати на її територію. Як пригрозив Затулін, свій позов він направив до Європейського суду з прав людини.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG