Спеціальні потреби

Україна може отримати фінансову допомогу


Україна має шанс стати найбільшим отримувачем допомоги від американської урядової корпорації “Виклик тисячоліття”, яка створена для сприяння економічному зростанню в небагатих країнах. Про це сьогодні у Києві заявив один із кервіників корпорації. За його словами, мова може йти про сотні мільйонів доларів. Для отримання фінансування Україна має представити проекти, на які збирається витратити ці гроші, та продемонструвати, що ефективно витрачає надану минулого року допомогу на боротьбу із корупцією.

Віце-президент корпорації “Виклик тисячоліття”Джон Гевко каже: “Це є гранти, тобто незворотні гроші. Все, що ми хочемо зробити – це щоб ці гроші пішли на благо українського народу і сприяли тривалому економічному розвитку України. Чому? Бо це в наших державних інтересах підтримувати демократичні країни на світі. Країни, які є багатими, з якими можна мати нормальні стосунки”.

На допомогу поки що претендує 25 держав. Чи отримає гроші Україна залежатиме від декількох умов. По-перше, чи зможе вона ефективно розпорядитися вже наданими коштами на боротьбу із корупцією. По-друге, чи зможе Україна запропонувати цікаву ідею, на що спрямувати американську допомогу.

Джон Гевко заявляє: “Це угода не з президентом, не з урядом, а з Україною. Ми не хотіли б, щоб це була пропозиція двох або трьох міністрів, які б за кулісами вирішили, що Україна пропонуватиме Корпорації. Ми б хотіли, щоб ця програма була наслідком широкомасштабної консультації з українськими народом. По областях, по різних містах та селах”.

Сума, на яку може претендувати Україна поки що не визначена. Вона залежатиме від того, на що вирішать витратити гроші. До цього часу найбільшу суму (понад півмільярда доларів) з цього фонду отримала Гана. Україна – найбільша із держав учасниць програми. А тому може претендувати на значно більшу суму.

Посол США в Україні Уільям Тейлор переконаний: “Це буде найбільша програма допомоги американського уряду Україні. А взагалі, “Виклик тисячоліття” – це наймастабніша програма допомоги, яку Сполучені Штати надають іншим країнам світу”.

Багато оглядачів вже зараз нарікають, що американські гроші можуть підти не за призначенням. Адже рівень корупції в Україні залишається одним із найвищих у світі. Джон Гевко попереджає, що для запобігання цьому створять ефективні механізми:

“Хоча Україна відповідає за вибір та реалізацію цих проектів, ми жодних коштів не виділяємо, поки не створимо разом з Україною та іншими партнерами ефективних механізмів для контролю тих грошей. Щоби бути впевненим, що ті кошти підуть на благо українського народу і не будуть неправильно використані”.

Так само фінансування програми можуть в будь-який момент зупинити, якщо вона даватиме незадовільні результати.

Віце-президент корпорації “Виклик тисячоліття” запевняє: “Якщо ми бачимо (і це стосується не тільки України, а й інших 25 країн), що програма не дає бажаних результатів, ми маємо можливість все зупинити, або виключити цю країну з нашої програми”.

Поки що українські урядовці відгукнулися на пропозиції уряду Сполучених Штатів з ентузіазмом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG