Спеціальні потреби

Актуально

Україна стала заручницею боротьби за владу

Зовнішня політика України стала заручницею боротьби за владу всередині країни. На цьому наголошує заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.

День у день в Україні зростає напруження між прем’єром і президентом щодо розподілу повноважень у зовнішньополітичній сфері. На думку Валерія Чалого з Центру Разумкова, сьогодні ситуація набрала загрозливих форм, коли зовнішня політика стає розмінною картою у внутрішньополітичній боротьбі. Про це свідчить безпрецедентний випадок з міністром закордонних справ, якого не пускають на засідання уряду.

За словами експерта: “Суть питання у тому, що одна з політичних сил намагається домінувати у всіх сферах розвитку України, в тому числі у тих сферах, які є компетенцією президента. Ви знаєте, згідно з Конституцією України саме президент керує зовнішньою політикою. Сьогодні незрозуміло, чи є міністр закордонних справ посадою коаліційною, чи позакоаліційною. З одного боку, він входить в уряд, з і ншого боку, його призначення відбувається за безпосередньої участі президента. І фактично тільки президент може визначити кандидатуру міністра закордонних справ.

Маємо дуже складну ситуацію з погляду конституційного права, але дивує, що політики в цих умовах зайняли позицію правового нігілізму. Замість того, щоб дочекатися рішень і висновків Конституційного Суду, фактично відбувається свавілля, безвідповідальність нових високих посадовців”.

Пан Чалий вважає, що стан зовнішньої політики тривожний – Україна втрачає рештки свого позитивного міжнародного іміджу:

“Відбувається небезпечна річ. Тепер фактично роблять деякі спроби підмінити зовнішню політику країни, держави різними сурогатами. Тобто нема такого поняття, як зовнішня політика коаліції, не може бути зовнішньої політики Кабінету Міністрів чи прем’єр-міністра, навіть не може бути зовнішньої політики президента. Є зовнішня політика України. І поки наші високопосадовці цього не зрозуміють, вони будуть втрачати з обох сторін, і втрачати на тих ключових пріоритетних напрямах, від яких залежить добробут наших громадян. Це є напрям європейської інтеграції, відносин з Росією, відносин із Сполученими Штатами”.

Як підкреслює аналітик, коли Президент і прем’єр-міністр не мають консолідованої лінії у зовнішній політиці, це робить країну вразливою на міжнародній арені.

На думку Чалого, зараз не найкращий момент для приїзду президента Росії в Україну. Під час візиту російського лідера, що починається 22 грудня, може бути спроба скористатися з цієї невизначеності.

Валерій Чалий: “Використовувати будуть те, що деякі питання, які не відповідають стратегії національної безпеки, може приймати парламент. Я думаю, що Путін порушуватиме проблему про створення Єдиного економічного простору. Здається, що це буде остання спроба. Тому що після вступу України до СОТ митний союз із Росією за умовами, які вона ставить вже буде неможливий”.

Говорячи про “західний вектор” зовнішньої політики, аналітик називає недавній візит прем’єра Януковича до Сполучених Штатів успішним піаром:

“Піар Януковича в Америці був досить успішний. Успіхи його, як прем’єра, у цьому напрямі виявить тільки реалізація тих декларацій, які він щедро роздав у Вашингтоні. Починаючи від підтримки демократії в Білорусі і закінчуючи вступом до Євросоюзу. Якщо він буде йти таким шляхом і зможе переконати насамперед нас в Україні, що це щиро і дійсно є так, то тоді ставлення зміниться не тільки у Сполучених Штатах, ставлення зміниться і всередині країни. Тобто я думаю, що в США дуже прагматичні політики і будуть стежити дуже уважно за реалізацією того, про що говорилося.

Якщо казати про спільну заяву Ющенка і Буша, то вона практично вже на 80 % виконана. Тобто як би ми не критикували інколи президента, але він у зовнішній політиці демонструє більш реалістичну і результативну лінію, ніж прем’єр”.

Всі новини дня

“Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео

“Нам потрібна українська перемога” — міністр закордоннихсправ Литви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

"Треба визнати, що нам потрібна українська перемога. Інакше ми віддамо перемогу Путіну, що, у свою чергу, є кошмаром не лише для України, а й для всього регіону, для нас, для Латвії, для Литви, для інших – країн наших сусідів" — Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви.

Американські сенатори Шагін і Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи про підтримку України Сполученими Штатами

Фото для ілюстрації: Будівля Капітолію

Американські сенатори – демократка Джин Шагін і республіканець Роджер Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи на користь підтримки України Сполученими Штатами у серії інтерв’ю Центру аналізу європейської політики (CEPA) “Виграти війну. Виграти мир”.

“Тим людям, які думають, що нам не потрібно турбуватися про Росію, я можу сказати … є причина, чому Фінляндія та Швеція вирішили, що хочуть приєднатися до НАТО зараз. Це тому, що є загроза з боку [президента РФ] Володимира Путіна… Китай, Іран і Північна Корея також спостерігають”, – сказала сенаторка Шагін.

Щодо війни вона також наголосила: “Йдеться не лише про територіальну цілісність України. Йдеться про те, чи збираємося ми в демократичному світі стати і сказати, що авторитарні режими не можуть просто атакувати іншу країну”.

“Те, що відбувається у Європі, впливає не лише на Європу. Це впливає на весь інший світ, зокрема, на те, що вони [лідери країн, - ред.] роблять в Азії”, – сказала Шагін.

Однією з найскладніших для подолання проблем сенаторка вважає дезінформацію, наводячи у приклад ситуацію довкола розслідування збитого російською ракетою літака MH17 у 2014 році над Україною.

Шагін також зауважила про наростаючу небезпеку у Чорноморському регіоні та розповіла про участь у підготовці законопроєкту про безпеку в Чорному морі (Black Sea Security Act).

“Підтримка [Сполученими Штатами, - ред.] України допомагає нам у боротьбі з одним із наших головних противників у всьому світі, а це Росія”, – сказав своєю чергою під час конференції “Виграти війну. Завоювання миру” сенатор-республіканець Роджер Вікер.

Він наголосив, що підтримка України насправді відповідає інтересам національної безпеки США та глобальної стабільності. А своїм колегам-політикам, які заявляють, що “розподіл тягаря є важливим” і Європі, Канаді, Австралії “потрібно робити більше” нагадав, що у за обсягами допомоги Україні відповідно до свого ВВП інші країни зробили більше, ніж Сполучені Штати. “І це добре, – каже Вікер. – Ми раді допомогти, але ми взяли з собою наших друзів. І наші союзники разом зробили внесок більше ніж ми”.

Обоє сенаторів отримали нагороду від Центру аналізу європейської політики (CEPA) Freedom Fighter Awards 2023, зокрема за активну підтримку України. Як повідомляв Голос Америки, CEPA вручила нагороду і лідеру республіканців у Сенаті Мітчу Макконнеллу, відзначивши його стійке лідерство та підтримку України.

Макконнелл також навів аргументи на користь допомоги США Україні, а щодо її співвідношення із ВВП країни наголосив: “Це справді мала частка, яку ми надаємо для цих зусиль в Україні. Якщо Путін виграє, наступною буде країна НАТО. І я думаю, що набагато розумніше зупинити це вторгнення, виштовхнути його, і єдині, хто готовий брати участь у цьому, – це самі українці”.

Брифінг. У Сенаті закликають погодити нову підтримку для України
please wait

No media source currently available

0:00 0:31:09 0:00

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Яка ситуація в Україні з виробництвом власних боєприпасів та іншого обладнання для армії? Що працює добре, а які процеси варто вдосконалювати? Розповідає директор фонду “Повернись живим” Тарас Чмут.

Оборонний бюджет США удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни — заступник міністра оборони США.

Через російську війну проти України Сполучені Штати наростили власне виробництво боєприпасів, однак воно все ще на недостатньому рівні. Про це розповів заступник міністра оборони США Вільям Лаплант.

Держсекретар США Ентоні Блінкен започаткував Ініціативу глобальної музичної дипломатії… і зіграв на гітарі. Відео

Держсекретар США Ентоні Блінкен започаткував Ініціативу глобальної музичної дипломатії, щоб піднести музику як дипломатичний інструмент для просування миру та демократії та підтримки ширших зовнішньополітичних цілей Сполучених Штатів.

Більше

XS
SM
MD
LG