Спеціальні потреби

Чи знали республіканці про одержимість Фолі


У США напередодні виборів дедалі сильніше розгоряється скандал, до якого причетна політична еліта країни. Йдеться про конгресмена-республiканця Марка Фолі, якого звинувачують у сексуальному домаганні молодих помічників Конгресу чоловічої статі.

Скандал з конгресменом Фолі уже наніс надзвичайної шкоди Республіканській партії. Якщо раніше оглядачі казали, що великою перемогою для демократів буде отримати 15 додаткових місць у Палаті представників, то тепер прогнозують, що кандидати від Демократичної партії можуть завоювати у двічі більше. А розпочалось усе два тижні тому. ФБР та Конгрес почали проводити розслідування за звинуваченням Марка Фолі у тому, що він надсилав електроннi листи сексуального характеру неповнолітнім хлопцям, якi проходять щось на кшталт стажування в американському законодавчому органi. Конгресмен зразу подав у відставку. Республіканці сподівались, що це зможе приглушити скандал, але виглядає, що ситуація погіршується. Розслідування у справі Фолі викриває все нові і нові факти. Тепер з'ясувалось, що конгресмен не лише посилав листи але, виглядає, що й навіть мав статеві відносини у своєму будинку у Вашингтоні з одним iз конгресових помічників. Про це молодий чоловiк сам розповів в інтерв'ю газеті Лос-Анжелес таймс. Інші свідки стверджують, що Фолі, iнколи у нетверезому стані, намагався потрапити до будинку, де проживали помiчники. Скандал розгорівся до тієї мiри, що у середу на запитання журналістів щодо поведінки законодавців з його партії довелось відповідати і президенту Бушу.

У вівторок головний республiканець у Палатi представників - спікер Деніс Гастерт пообіцяв звільнити будь-кого з своїх працівників, якщо виявиться, що вони прикривали скандал з Фолі. Затиснутий у кут закликами про відставку та звинуваченнями у тому, що він знав про негідну поведінку свого колеги, Гастерт скликав спеціальну прес-конференцію, під час якої заявив, що нічого не знав про неетичну поведінку конгресмена Фолi. «Я не знаю нічого більше про це», - додав він. Гастерт також пообіцяв звільнити будь-кого, хто не доповів йому про існуючий факт: «Якщо знайдеться хто-небудь, хто приховував інформацію, або покривав, вони справді повинні піти».

Скандал, який розпочався з робочого кабінету у Конгресі у ці дні став одним з факторів політичної боротьби. На складні запитання журналістів довелось відповідати у середу і президенту під час його прес-конференції у трояндовому саду Білого дому. Він сказав таке: «Заява спікера дала зрозуміти не лише для членів партії, але й для країни, що він хоче з'ясувати усі факти. Нам усім потрібні факти. Це огидна поведінка, член Конгресу зрадив довіру до Конгресу і родину цього молодого помічника, яка відправила його працювати у Конгресі. Я вдячний за сильну заяву спікера Гастерта і його бажання з'ясувати усе до кінця. І ми мусимо зрозуміти, що знали республіканці і що знали демократи і маю надію, ми це з'ясуємо і краще це буде раніше ніж пізніше».

Це і намагається зараз з'ясувати не лише ФБР, яке відкрило з цього приводу кримінальні справи у декількох штатах, але й спеціальна етична комісія Палати представників, яка провела у вівторок своє засідання за зачиненими дверима. А республіканці, намагаючись оговтатись від скандалу і відбиватись від нападів демократів, таки визнають проблему. Про це в одному теле-інтерв'ю заявив республіканець Рей Лагуд. Зокрема він сказав так: «Це будуть найскладнішi 30 днiв за останні 12 років, від коли ми стали партією більшості». Свою особливу від лінії партії думку з цього приводу висловив і один з лідерів Республіканської партії - сенатор Джон МакКейн. Він закликав до проведення незалежного розслідування скандалу і сказав, що уся ця історія нагадує йому відомий вислів часів Вотергейтського скандалу: «Що вони знали і коли вони це знали».

А поки словесні перепалки політиків та розслідування тривають, опитування громадської думки, проведене журналом Ньюзвік показало, що 53 відсотки опитаних американців хочуть, щоб демократи отримали більшість у Конгресі. Республіканці мають менше місяця, щоб відвоювати свої позиції.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG