Спеціальні потреби

Зростає напруження мiж двома Вiкторами


В Україні наростає протистояння президента і прем`єра. Свідченням цього стала суперечка навколо забракованих Кабінетом Міністрів президентських указів. Останні епізоди “указної війни” жваво коментують політологи.

Взаємопоборювання двох Вікторів. Саме така політична реальність закроюється в Україні замість обіцяної ідилії “два Віктори – одна Україна”.

Перебуваючи у Миколаївській області, президент спробував поставити прем`єра на місце. Відповідаючи на запитання журналістів стосовно затіяної Кабміном “указної війни”, Віктор Ющенко нагадав, що всі президентські укази чинні, щойно він їх підпише і оприлюднить. Решта, у тому числі й скріплення підписом прем`єра – “технічна процедура”, “врегулювання на рівні клерків”, заявив глава держави. “Я думаю, в уряді досить людей, які повинні забезпечити виконання цієї процедури, а не робити з неї національне шоу”, -- сказав Ющенко.

Янукович, своєю чергою, закликає не робити з цієї процедури сенсацій. Скріплення президентських указів своїм підписом він планує впроваджувати й надалі і вважає це “робочим моментом”, про що заявив журналістам, перебуваючи у Москві.

“Вакханалія, що попахує державним переворотом” – так бачить ситуацію представник президента у Верховній Раді Юрій Ключковський. Як він підкреслив, візування прем`єром президентських указів означає лиш те, що він знає про ці укази і бере їх до виконання. Іншого тлумачення немає”, -- наголосив народний депутат.

Укази президента є обов`язковими до виконання на території України. Права повертати їх не надано жодній посадовій особі. Про це сказано в заяві міністра юстиції Романа Зварича.

Проте Янукович, як виглядає, не збирається зупинятися на досягнутому. Завернувши сiм указів Ющенка – через буцімто порушену конституційну процедуру їх оприлюднення, прем`єр завдав по повноваженнях президента новий пробний удар – 21 вересня у Брюсселі заявив, що сьогодні в Україні і внутрішню, і зовнішню політику визначає Верховна Рада.

Коментуючи ситуацію з поверненням указів, навіть лояльні до прем`єра політологи вважають крок недоречним. Директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський називає це піар-ходом, до того ж невдалим, що не налаштовує на пошук компромісу:

«Хоча формально Лавринович правий, але російською мовою це звучить так: формально правильно, а по существу издевательство», тобто “формально правильно, а по суті знущання”. А втім, на думку Погребинського, про свідому конфронтацію не йдеться:

«Тобто я це сприймаю не як бажання іти на конфронтацію, а просто як відсутність досвіду і правильного розуміння так званої політики сигналів».

Що ж до претензій на вироблення зовнішньої політики, то тут Янукович має рацію, вважає політолог:

«А стосовно зовнішньої політики, тут питання принципове. Оскільки з команди президента неодноразово лунали слова, що немає значення, що у вас там більшість в парламенті, ви там утворили уряд, ... у нас є президент, який все визначає в зовнішній політиці, а всі мають виконувати. Це неправда. І в цьому питанні просто неможливо було запобігти певної конфронтації. Щоб розставити всі крапки над і. Поки, я думаю, вони не розставлені ще... Але є абсолютно чітка заявка на те, що уряд буде брати участь в реалізації зовнішньої політики, також враховуючи свою позицію, а не тільки позицію президента. І це повністю відповідає нинішнім реаліям конституційним».

А тим часом інший експерт, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко переконаний – Янукович випробовує межі, до яких готовий відступати Ющенко в ім`я проголошеної єдності:

«Це звичайна макіавелістська політика... Це боротьба за владу в тих умовах, коли існує певний вакуум. Зрозуміло, що там, де не вистачає лідерства, там завжди виникає конкуренція».

На думку Олександра Сушка, суперечка за першість триває і в питомо президентській сфері -- зовнішній політиці:

«Зрозуміло, що Конституція фіксує за президентом право керувати зовнішньополітичною діяльністю держави, однак всі прекрасно розуміють, що без підтримки уряду жоден зовнішньополітичний курс не може бути реалізований. А для Януковича це, власне, спосіб позиціонуватися на міжнародній арені. Він розуміє, що за інших обставин він міг би просто опинитися завхозом, який займається виключно економічними питаннями і грошовими потоками. Це дуже важливо, так, але він хоче мати обличчя на міжнародній арені і буде намагатися витіснити президента з багатьох тих ніш, принаймні тих ніш, де президент це дозволить зробити».

Якщо президент і прем”єр і далі взаємопобрюватимуть одне одного, жодної зрозумілої державної політики не буде, прогнозує Сушко:

«На сьогоднішній день абсолютно не існує можливості визначити позицію держави Україна у багатьох питаннях. Тобто взагалі не існує можливості. Якщо президент і прем`єр висловлюють різні позиції, якщо вони не знаходять консенсусу, то в даному випадку жоден дипломат, жоден зарубіжний партнер не може визначити, яка ж є позиція України», - пiдкреслив директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG