Спеціальні потреби

Актуально

Зростає напруження мiж двома Вiкторами

В Україні наростає протистояння президента і прем`єра. Свідченням цього стала суперечка навколо забракованих Кабінетом Міністрів президентських указів. Останні епізоди “указної війни” жваво коментують політологи.

Взаємопоборювання двох Вікторів. Саме така політична реальність закроюється в Україні замість обіцяної ідилії “два Віктори – одна Україна”.

Перебуваючи у Миколаївській області, президент спробував поставити прем`єра на місце. Відповідаючи на запитання журналістів стосовно затіяної Кабміном “указної війни”, Віктор Ющенко нагадав, що всі президентські укази чинні, щойно він їх підпише і оприлюднить. Решта, у тому числі й скріплення підписом прем`єра – “технічна процедура”, “врегулювання на рівні клерків”, заявив глава держави. “Я думаю, в уряді досить людей, які повинні забезпечити виконання цієї процедури, а не робити з неї національне шоу”, -- сказав Ющенко.

Янукович, своєю чергою, закликає не робити з цієї процедури сенсацій. Скріплення президентських указів своїм підписом він планує впроваджувати й надалі і вважає це “робочим моментом”, про що заявив журналістам, перебуваючи у Москві.

“Вакханалія, що попахує державним переворотом” – так бачить ситуацію представник президента у Верховній Раді Юрій Ключковський. Як він підкреслив, візування прем`єром президентських указів означає лиш те, що він знає про ці укази і бере їх до виконання. Іншого тлумачення немає”, -- наголосив народний депутат.

Укази президента є обов`язковими до виконання на території України. Права повертати їх не надано жодній посадовій особі. Про це сказано в заяві міністра юстиції Романа Зварича.

Проте Янукович, як виглядає, не збирається зупинятися на досягнутому. Завернувши сiм указів Ющенка – через буцімто порушену конституційну процедуру їх оприлюднення, прем`єр завдав по повноваженнях президента новий пробний удар – 21 вересня у Брюсселі заявив, що сьогодні в Україні і внутрішню, і зовнішню політику визначає Верховна Рада.

Коментуючи ситуацію з поверненням указів, навіть лояльні до прем`єра політологи вважають крок недоречним. Директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський називає це піар-ходом, до того ж невдалим, що не налаштовує на пошук компромісу:

«Хоча формально Лавринович правий, але російською мовою це звучить так: формально правильно, а по существу издевательство», тобто “формально правильно, а по суті знущання”. А втім, на думку Погребинського, про свідому конфронтацію не йдеться:

«Тобто я це сприймаю не як бажання іти на конфронтацію, а просто як відсутність досвіду і правильного розуміння так званої політики сигналів».

Що ж до претензій на вироблення зовнішньої політики, то тут Янукович має рацію, вважає політолог:

«А стосовно зовнішньої політики, тут питання принципове. Оскільки з команди президента неодноразово лунали слова, що немає значення, що у вас там більшість в парламенті, ви там утворили уряд, ... у нас є президент, який все визначає в зовнішній політиці, а всі мають виконувати. Це неправда. І в цьому питанні просто неможливо було запобігти певної конфронтації. Щоб розставити всі крапки над і. Поки, я думаю, вони не розставлені ще... Але є абсолютно чітка заявка на те, що уряд буде брати участь в реалізації зовнішньої політики, також враховуючи свою позицію, а не тільки позицію президента. І це повністю відповідає нинішнім реаліям конституційним».

А тим часом інший експерт, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко переконаний – Янукович випробовує межі, до яких готовий відступати Ющенко в ім`я проголошеної єдності:

«Це звичайна макіавелістська політика... Це боротьба за владу в тих умовах, коли існує певний вакуум. Зрозуміло, що там, де не вистачає лідерства, там завжди виникає конкуренція».

На думку Олександра Сушка, суперечка за першість триває і в питомо президентській сфері -- зовнішній політиці:

«Зрозуміло, що Конституція фіксує за президентом право керувати зовнішньополітичною діяльністю держави, однак всі прекрасно розуміють, що без підтримки уряду жоден зовнішньополітичний курс не може бути реалізований. А для Януковича це, власне, спосіб позиціонуватися на міжнародній арені. Він розуміє, що за інших обставин він міг би просто опинитися завхозом, який займається виключно економічними питаннями і грошовими потоками. Це дуже важливо, так, але він хоче мати обличчя на міжнародній арені і буде намагатися витіснити президента з багатьох тих ніш, принаймні тих ніш, де президент це дозволить зробити».

Якщо президент і прем”єр і далі взаємопобрюватимуть одне одного, жодної зрозумілої державної політики не буде, прогнозує Сушко:

«На сьогоднішній день абсолютно не існує можливості визначити позицію держави Україна у багатьох питаннях. Тобто взагалі не існує можливості. Якщо президент і прем`єр висловлюють різні позиції, якщо вони не знаходять консенсусу, то в даному випадку жоден дипломат, жоден зарубіжний партнер не може визначити, яка ж є позиція України», - пiдкреслив директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко.

Всі новини дня

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.

Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Biden Signs Bill to Fund US Government, Avoid Shutdown

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.

Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.

Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.

Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.

"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.

Дипмісії країн світу привітали Україну із Днем захисників та захисниць і вшанували пам'ять загиблих героїв

Личаківський військовий цвинтар, Львів, 1 жовтня 2023. REUTERS/Thomas Peter

Україна відзначає День захисників і захисниць. Президент Володимир Зеленський у привітанні подякував "всім, хто зміцнює нову й величну історію свободи для України та українців, волі на покоління", й додав: "Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи".

Участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України взяв і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. "Сьогоднішній День захисника України є свідченням героїчної боротьби українського народу за свою свободу проти варварської загарбницької війни Росії", - написав він.

До привітань приєднались дипломатичні місії країн світу у Києві.

"Ми вшановуємо героїв, які принесли найбільшу жертву, ветеранів, які служили вашій країні, і тих, хто продовжує боротися", - написала у мережі Х посолка США Бріджит Брінк.

Британський посол у Києві Мартін Гарріс сказав, що "Велика Британія пишається дружбою з Україною" і додав, що героїчна боротьба українців "є натхненням для британців і для всього світу".

Німецька дипмісія у Києві твітує: "Слава кожному і кожній, хто захищає Україну, бореться за наші спільні цінності, спільне майбутнє, за безпеку світу. Світла пам'ять загиблим героям. Дякуємо за захист і збережені життя! твердо стоїть разом з вами і продовжить надавати необхідну підтримку".

Канадські військовики, залучені у програму Operation Unifier для підготовки українських сил, також віддали честь захисникам України.

"Ми стали свідками їхньої відданості навчанню. Їхня здатність засвоювати величезний обсяг інформації за короткий час вражає. Захисники України, ви маєте нашу підтримку та повагу", - сказали представники армії Канади.

"Слава і честь відважним захисникам України, завдяки яким ми можемо бути тут увесь цей час, - твітує посольство Естонії в Україні. -
Вічна вдячність тим, хто пожертвував своїм життям, захищаючи суверенітет України, та щирі співчуття тим, хто втратив своїх близьких через російську війну в Україні".

Кубраков: 3 суховантажі вийшли з портів Одещини, ще 5 готуються до завантаження зерном

Завантаження кукурудзи на Хмельниччині, 19 квітня 2023. REUTERS/Gleb Garanich

З портів Чорноморськ і Південний вийшли три судна з зерном і залізною рудою, а ще п'ять суховантажів очікують швартування в портах для завантаження, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

"Балкери Azara, Ying Hao 01, Eneida (під прапорами Ліберії та Палау) за допомогою тимчасового коридору, встановленого ВМС України, експортували 127 тисяч тонн агропродукції та залізної руди", - написав він у мережі Х і додав: "Балкери Olga, Ida, Danny Boy, Forza Doria, New Legacy збираються експортувати майже 120 тисяч тонн українського зерна до Африки та Європи".

Водночас у ніч проти 1 жовтня Повітряні сили ЗСУ повідомили, що група ударних безпілотників РФ прямувала в напрямку Білгород-Дністровського району Одеської області. Також російська армія масовано атакувала дронами-камікадзе Черкаську область, внаслідок чого загорівся склад із зерном.

Масово атакувати зернову й портову інфраструктуру України Росія почала із середини липня після одностороннього виходу із Чорноморської зернової угоди, що дозволяла експортувати українське збіжжя морем.

У серпні Україна оголосила про так звані тимчасові гуманітарні коридори до заблокованих РФ українських чорноморських портів, й відтоді окремі суховантажі почали вивозити збіжжя та іншу продукцію із портів Одещини.

Як повідомляв Голос Америки, в ООН заявляли, що хоча організація не бере участі в переміщенні цих суден, але вітає "всі зусилля щодо відновлення нормальної торгівлі, особливо життєво важливими продовольчими товарами, які допомагають... стабілізувати глобальні продовольчі ринки".

Делегація МВФ розпочинає зустрічі з представниками влади України

Від 1 жовтня команда Міжнародного валютного фонду розпочинає зустрічі з представниками української влади, йдеться в заяві постійного представника МВФ в Україні Ваграма Степаняна.

Команду очолюватиме заступниця директора Європейського департаменту МВФ Ума Рамакрішнан.

«Діалог високого рівня фокусуватиметься на перспективних заходах та викликах у контексті програми розширеного фінансування (EFF), що її реалізує Україна за підтримки МВФ», – додав постійний представник МВФ.

Міжнародний валютний фонд схвалив 31 березня чотирирічну програму розширеного фінансування для України на суму 15,6 млрд доларів. Програма становить частину пакета міжнародної підтримки з загальною вартістю 115 млрд доларів. Влада України, зі свого боку, має реалізувати 19 структурних маяків для продовження фінансування.

У рамках програми МВФ виділив перший транш у розмірі 2,7 млрд доларів у квітні. Ще один транш у розмірі 890 млн доларів було виділено вже в червні. Наступний очікується восени, після другого перегляду програми місією МВФ.

Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерка фінансів США Дженет Єллен назвала програму МВФ «критично важливою для впровадження реформ та стабілізації економіки» України.

Раніше в українському уряді заявляли, що очікують від МВФ у 2024 році траншів на суму 5,4 мільярда доларів.

Влітку Рада директорів МВФ завершила перший перегляд програми розширеного фінансування для України і схвалила негайне виділення їй другого траншу в близько 890 мільйонів доларів. Повідомлялося, що кошти направлять на підтримку бюджету. Другий перегляд програми очікується у жовтні.

Як раніше повідомляв Голос Америки, боротьба з корупцією залишається одним із пріоритетів українського уряду, і МВФ очікував у вересні законодавчих кроків з боротьби з відмиванням коштів, а також заходів із зміцнення незалежності антикорупційної прокуратури.

Більше

XS
SM
MD
LG