Актуально
Уряд турбується про енергетичну безпеку
Питання енергетичної безпеки були в центрі уваги українського уряду цього тижня. Президент і прем`єр-міністр домовлялися про теперішні та майбутні проекти постачання нафти та газу.
Докладніше про це в розмові Володимира Звіглянича з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком.
ВЗ: Питання добудови та використання українського нафтопроводу Одеса-Броди обговорювали днями і у Польщі, і в Азербайджані. Чи прояснилася доля цього проекту?
РД: Про нафтопровід Одеса-Броди говорили цього тижня і у Києві і у Варшаві і у Баку. При чому і глава держави і глава Кабінету Міністрів. Під час першого візиту на Захід, до Польщі, прем`єр Янукович публічно підтвердив – його уряд планує використовувати нафтогін Одеса-Броди в європейському напрямку. Тобто, нині затримка лише за польською стороною. Саме це хотіли почути поляки. Оскільки багато з них мали сумніви, що уряд пана Януковича готовий підтримувати цей проект.
ВЗ: Але експерти кажуть, що для запуску нафтопроводу в європейському напрямку не досить добудувати нафтопровід Одеса-Броди до Плоцька. Для його рентабельної роботи треба знайти ще достатні обсяги нафти, яку можна перекачувати. Президент Ющенко щойно повернувся з Баку, де обговорював це питання із президентом Азебрайджану. Чи вдалося досягти із ним якихось домовленостей?
РД: Повідомляється, що Азербайджан нібито погодився транспортувати до Європи через Україну до двох мільйонів тонн сирої нафти на рік. Але тільки після того, як буде добудована польська ділянка нафтопроводу Одеса-Броди. Однак, на думку екпертів, цього буде мало. Для рентабельної роботи магістралі потрібно прокачувати принаймні 5 мільйонів тонн на рік. Саме стільки просив Віктор Ющенко. Отже, додаткові обсяги сировини доведеться шукати в Казахстані, який також добуває нафту на каспійському шельфі. І до того ж планує в найближчі роки значно збільшити обсяги видобування. Але основний поток сировини йтиме на європейський ринок через трубу Баку-Тбілісі-Джейхан. Її ввели в експлуатацію цього року і цей проект і фінансово і політично активно підтримували Сполучені Штати.
ВЗ: Руслане, днями також відбулася низка подій, пов`язаних із постачанням в Україну газу. Зокрема вчора міністр палива і енергетики Юрій Бойко зустрічався у Москві із керівництвом Газпрому. Чи вдалося йому знайти додаткові обсяги газу, яких, начебто не вистачає в балансі країни цього року?
РД: Дійсно, міністру палива довелося вчора терміново їхати в Москву, і зустрічатися із керівництвом Газпрому. Така необхідність виникла після того, як російська газова монополія повідомила про укладення трирічної угоди з Туркменістаном. Згідно з контрактом, Газпром буде купувати практично весь газ, який добуває ця середньоазійська країна за ціною 100 доларів за тисячу кубометрів. Справа в тому, що на це ж паливо розраховувала Україна в четвертому кварталі нинішнього року. Причому за значно нижчою ціною. І начебто мала відповідний контракт. Але тепер стало очевидно, що Туркменістан не збирається виконувати попередні домовленості. А це означає, що до кінця року Україні не вистачає близько 8 мільярдів кубометрів газу. Саме про їх закупівлю говорили напередодні у Москві. В офіційних повідомленнях про результати переговрів – лише дуже загальна інформація. Мовляв, Газпром знайде необхідні Україні обсяги газу. Але його ціна схоже ще не визначена. Зараз росіяни стверджують, що свій газ вони продають Нафтогазу за 230 доларів за тисячу кубів. Скільки коштуватиме додатково закуплений газ залежатиме від поступливості української сторони в питаннях «стратегічної співпраці». Що в перекладі з дипломатичної мови, очевидно, означає –готовність уряду йти на якісь поступки, скажімо, в питанні допуску Газпрому до управління українською газотранспортною системою.
ВЗ: Чи означає це, що Україна втратила єдине альтернативне джерело постачання газу – Туркменістан і надалі зможе закуповувати паливо лише в Росії або у компанії посередника РосУкрЕнерго?
РД: Поки що виглядає саме так. Туркменський газ за прямими контрактами з початку року в Україну не надходив і навряд чи буде в найближчі роки. Але вже сьогодні Юрій Бойко висловив ідею в перспективі відновити постачання в Україну туркменського газу. Але для цього треба збільшити його видобуток в цій країні. Бойко вважає, що це могли б зробити українські газовидобувні компанії. Звичайно, якщо президент Туркменістану Сапармурат Ніязов дозволить їм проводити розвідку і буріння на території своєї країни. Українська урядова делегація найближчим часом планує обговорити з ним цю ідею.
Всі новини дня
Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео
«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.
- Голос Америки
Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.
Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.
Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.
“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.
Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.
“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.
Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять
За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.
Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.
“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.
Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.
Хаос серед республіканців у Палаті представників
Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.
“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.
Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.
“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.
Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.
“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.
Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.
Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.
Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.
- Голос Америки
МЗС Словаччини звинувачує Росію у втручанні у вибори

За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється.Карін Жан-П'єр
МЗС Словаччини звинуватило Росію у втручанні у вибори, відповідну заяву відомство оприлюднило у понеділок, 2 жовтня, після того, як партія Smer-SD здобула перемогу на парламентських виборах в країні. Лідер цієї партії Роберт Фіцо, якого критики вважають проросійськи налаштованим, був запрошений сформувати уряд.
МЗС Словаччини заявило про втручання у вибори, реагуючи на коментарі голови російської служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна. Ще до виборів Наришкін заявив про те, що центристська партія “Прогресивна Словаччина” є “довіреними особами США”.
“Прогресивна Словаччина” підтримує Україну, і на виборах прийшла другою, отримавши 18% голосів, тоді як Smer-SD посіла першість, її підтримали 23% виборців.
“Ми вважаємо таку навмисно поширену дезінформацію неприпустимим втручанням Російської Федерації у виборчий процес у Словацькій Республіці”, – йдеться у заяві МЗС Словаччини, яку цитує мережа AFP.
МЗС Словаччини також викликало співробітника російського посольства і зажадало від Росії “припинити дезінформаційну діяльність, спрямовану проти Словаччини”.
Москва відкинула звинувачення словацького уряду, заявивши, що “ми не втручаємося у внутрішні справи інших країн і не беремо участь у зміні режиму”.
Коментуючи вибори у Словаччині, американські посадовці заявили, що продовжать працювати з партнерами по НАТО задля забезпечення тривалої підтримки для України, яка протистоїть російській агресії.
Речниця Білого дому Карін Жан-П’єр також зауважила, що США створили коаліцію з понад 50 країн, куди входить і Словаччина, для допомоги Україні, а також згуртували понад 140 країн в ООН, щоб засудити вторгнення Росії в Україну.
“За Україною стоїть сильна, дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе пережити нас, то він помиляється. Він помиляється. І тому незабаром ми оголосимо ще один пакет допомоги для України, щоб засвідчити нашу постійну підтримку хороброго народу України”, - додала Жан-П’єр.
Своєю чергою, речник Державного департаменту США Метью Міллер зазначив, що США ознайомлені з повідомленнями про російське втручання у вибори у Словаччині.
“Ми тісно спілкуємося з нашими словацькими колегами щодо [повідомлень про втручання]. Загалом щодо виборів, я скажу, що Словаччина, звичайно, є ключовим союзником НАТО, партнером і другом Сполучених Штатів. Ми продовжуватимемо співпрацювати з урядом, обраним словацьким народом, для просування наших спільних цілей і взаємних інтересів. І, як я вже говорив про низку країн на цій трибуні, Сполучені Штати не приймають жодної сторони в іноземних виборах. Єдиний наш інтерес – у вільному та чесному виборчому процесі”, - заявив Міллер.
На виборах у Словаччині партія Роберта Фіцо отримала 42 місця зі 150 у парламенті. Тепер вона шукатиме партнерів для створення урядової коаліції. Потенційним партнером Smer-SD може виступити партія Hlas-SD, яка отримала 27 місць, як повідомляє AFP. Hlas-SD виникла у 2020 році, відколовшись від Smer-SD.
Третім членом коаліції може стати націоналістична проросійська Словацька національна партія, яка набрала 5,6% голосів, зазначає британське видання The Guardian. В такому складі коаліція може мати 79 місць у 150-місному парламенті.
Форум