Спеціальні потреби

Країна все ще очікує рішення президента


І знову сьогодні вся увага зосереджена на секретаріаті президента. Вирішується питання – чи підпишуть лідери фракцій універсал, запропонований Ющенком, чи буде розпущено парламент. Верховна Рада зібралася на екстрене засідання ввечері, але остаточного рішення президента повідомлено ще не було. Детальніше про політичну ситуацію в Україні йдеться в розмові Володимира Звіглянича з нашою київською кореспонденткою Вікторією Сюмар.

ВЗ: Вікторіє, дуже стисло, які основні підсумки сьогоднішньої політичної ситуації?

ВС: Складно сказати про основні підсумки, тому що підсумків є тут два – або розпуск парламенту, або підписання універсалу та знаходження компромісу. Зрозуміло стало вже сьогодні до обіду, що універсал не підпишуть. Сторони зайшли в глухий кут і, очевидно, як повернутися до цієї ініціативи президента, наразі невідомою. Тепер залишається варіант розпуску парламенту і довкола цього циркулювало дуже багато чуток і в секретаріаті президента, і у Верховній раді. Більше того, ці чутки посилювалися тим, що президент офіційно запросив всіх лідерів фракцій на консультацію з приводу розпуску. Це призвело до скликання екстреного засідання парламенту і це засідання почало свою роботу, але там була оголошена перерва до того часу, поки не стане відомим остаточне рішення президента. Як це вже стало традиційним, ось це остаточне рішення затягується на багато годин. Багато годин тривають консультації, а вже після цього, коли вже досить серйозно почали говорити про можливий розпуск, коли всі чекали звернення президента, до нього приїхав Віктор Янукович і Олександр Мороз. Вже досить довгий час тривають переговори із цими політиками. Тобто, якогось однозначного підсумку підвести не можна, але можна знову ж таки казати, що сьогодні Україна була досить близькою до нових парламентських виборів.

ВЗ: Мене така, навіть, психологічна картина всього цього цікавить. Скажімо, Ющенко ніяк не може прийняти рішення, радиться зі своїми радниками. Чи це вагання, на Вашу думку? Чи дійсно Україна стоїть перед таким доленосним рішенням?

ВС: Прес-секретарка президента сказала, що президент радився з приводу історичного рішення. Я думаю, що в тій ситуації є різні точки зору: одні політики кажуть, що рішення про розпуск парламенту може призвести до досить серйозних наслідків – зокрема, до розпалювання ворожнечі, до серйозної політичної кризи, і, навіть, до фізичного протистояння. Сьогодні Євген Кушнарьов з трибуни Верховної Ради на цьому позачерговому засіданнi закликав Ющенка цього не робити, тому що може початися протистояння поміж українцями. Але є й інша позиція, що нічого страшного не станеться, президент просто хоче запитати свою країну знову чи довіряє вона ось цій новій коаліції, яка, очевидно, тепер буде корегувати свої дії. Президент має право це зробити, тому що це визначено Конституцією України. Саме про це говорить Юлія Тимошенко. Вона каже, що це нормально, що перевибори трапляються у багатьох країнах і, фактично, це є шанс зрозуміти після виходу з помаранчевої коаліції соціалістів, чи підтримуватимуть їх виборці чи їхні виборці, все ж таки, давали їм мандат на щось інше.

ВЗ: Вікторіє, а як депутати коментують цю ситуацію?

ВС: Треба сказати, що депутати з різних таборів – і з коаліційного табору, і з опозиційного табору – коментують дуже стримано і, навіть, компліментарно щодо президента. Зараз вже практично зникли різкі заяви. Вдень говорили про імпічмент, це була своєрідна форма залякування, але зараз все це стихло, зараз навпаки всі закликають Ющенко прийняти мудре рішення. Очевидно, що президент зараз вагається і будь-які гострі висловлювання на його адресу можуть підштовхнути його до рішення в той чи інший бік. Тому, в принципі, як бютівці досить стримано заявляють, що президент не зрадить українців, які підтримали його на президентських виборах, так і партія регіонів заявляє, що президент не поставить країну на межу розколу. Всі чекають, власне кажучи, на рішення і стали значно стриманіші у своїх висловлюваннях.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG