Спеціальні потреби

Конгрес хоче знати більше про прослуховування американців


Американські законодавці вважають, що Білий Дім не достатньо ознайомив Конгрес із заходами у боротьбі з тероризмом, в рамках яких і відбувається прослуховування телефонних розмов.

Про це в інтерв'ю телеканалу СВs у неділю заявив впливовий сенатор-республіканець Арлен Спектор. За його словами, законодавцям необхідно отримати більше інформації про масштаби та законність цієї програми. Правозахисні організації піддали гострій критиці Агентство Національної безпеки США яке, згідно з повідомленнями, зібрало величезну базу даних телефонних розмов американців. Серед ініціаторів створення ціїє програми був і директор цього агентства генерал Майкл Гейден. А днями саме його кандидатуру президент Буш висунув на вакантну посаду директора Центрального розвідувального управління.

Мало хто може закинути генералу Майклу Гейдену відсутність досвіду в ділянці безпеки. За понад 2 десятиліття служби, останні 6 років він очолював Національне Агентство Розвідки – підпорядковане Пентагону агентство, що спеціалізується на технічних засобах стеження. Однак ЦРУ – цивільне управління, і хоча його вже неодноразово очолювали військові, сьогодні, кажуть критики, призначати військовика не слід. Конгресмен Піт Гекстра – голова комітету з розвідки американської законодавчої Палати Представників каже, що між ЦРУ та Міністерством оборони є значне тертя, і призначення кадрового військового його керівником свідчитиме про перемогу Пентагону і про те, що розвідка перейшла під вплив Міністерства Оборони.

ЦРУ координує цивільними і військовими розвідданими в інтересах безпеки країни. Натомість оборонна розвідка служить потребам військовим. За словами експерта Крістофера Пребла з Інституту Катона у Вашингтоні, не всі урядові агентства контролюються Конгресом. «Ііснує деяке занепокоєння з приводу зростаючої діяльності служб розвідки, яка можливо вже не настільки ретельно перевіряється Конгресом, як колись перевірялося ЦРУ», - говорить він. За його словами, напруженість між цивільною та військовою сферами існувала від самих початків заснування США понад 2 століття тому, зокрема тертя загострювалося у воєнний час, коли відбувався конфлікт між громадянськими свободами і безпекою.

Сьогодні Сполучені Штати ведуть війну з тероризмом. Частиною цієї боротьби є програма адміністрації Буша з прослуховування розмов підозрюваних у тероризмі осіб всередині країни, без відповідної на це санкції суду. Багато хто вбачає в цьому порушення Конституції. Однак на захист програми виступає генерал Гейден. Саме це, вважає експерт Крістофер Пребл, одна з причин опозиційності, яку проявляють до нього у Конгресі. «Безумовно, це програма в якій він був активно задіяний. З цього що ми знаємо, а знаємо ми небагато, він брав участь у ній з самого початку. То ж можливо опозиція стосується більше його особисто, аніж його військового чину», - говорить Пребл.

Інформація стосовно програми прослуховування вперше з'явилася торік в грудні в газеті «Нью-Йорк Таймс» і наробила багато галасу. Історик Стівен Гес вважає, що цього можна було уникнути, якби президент Буш попросив Конгрес внести поправку до закону. Тепер у разі схвалення Сенатом кандидатури Гейдена на посаді директора ЦРУ, він буде підпорядкований Директору Національної розвідки Джону Негропонте. Останній, до речі, свого часу працював заступником Гейдена, і підтримує його номінацію, а також вважає програму прослуховування важливим інструментом у боротьбі з тероризмом.

XS
SM
MD
LG