Спеціальні потреби

Як українцi реагують на останню кризу


Як останні «політичні землетруси» в Україні можуть вплинути на настрої виборців? На думку політологів, криза, пов`язана з “газовими угодами” та відставкою уряду, лише незначним чином позначиться на електоральних симпатіях українців, які здебільшого вже визначилися у своєму виборі.

Як твердить наука політологія, існує 2 види політичних криз – внутрішні і зовнішні. Причому якщо перші завжди працюють проти влади і на користь опозиції, то кризи на міжнародному рівні зазвичай суттєво підвищуть підтримку громадянами чинної влади. Вважається, що саме на хвилі квазі-міжнародної кризи – боротьби з Чечнею -- прийшов до влади російський президент Путін. Рейтинг американського президента Буша різко підскочив після початку війни в Іраку. Особливість нинішньої передвиборчої ситуації в Україні полягає в тому, що зараз тут розгортаються обидва типи криз, -- каже політолог Сергій Таран:

«Ми зараз бачимо в Україні, що існують міжнародні кризи. Це насамперед газова проблема. І вона, по ідеї, має спрацювати на користь влади. І існують внутрішні кризи – відставка уряду, перебіг конституційної реформи, криза з затвердженням складу Конституційного суду. Ці кризи об`єктивно працюють не на користь влади, вони працюють на користь опозиції. Інша річ, що в нинішньої влади не завжди вистачає ресурсу використовувати міжнародні кризи для підняття свого рейтингу. Якби в інших обставинах владній команді був даний такий подарунок, як газова війна, то влада могла б істотно підняти свій рейтинг – так, як свого часу піднявся рейтинг влади під час кризи з Тузлою».

На думку політологів, нинішні “політичні землетруси” в Україні лише незначним чином вплинуть на настрої виборців, які вже здебільшого визначились у своєму виборі. Відставка уряду і роль у цих подіях Блоку Юлії Тимошенко може дещо зменшити підтримку екс-прем`єрки на Заході України, а настраханий можливістю реваншу помаранчевий електорат мобілізується навколо “Нашої України”, -- припускає політичний експерт Максим Стріха:

«Я ризикну припустити, що останні події призведуть до суттєвих змін в симпатіях саме цих виборців... Надто міцно виборець Галичини звик вважати голосування разом з комуністами, разом з відверто проросійською Партією регіонів непрощенним гріхом, який не може бути виправданий жодними іншими аргументами».

Інші політологи кажуть, що криза ніяк не вплине на підтримку Блоку Юлії Тимошенко. Лідерка блоку наголошує на сенсі цих виборів як на виборах прем`єра. І якщо Тимошенко щось втратила на Західній Україні, то зможе відбити цю втрату голосів у центрі – у тих виборців, які хочуть бачити в ній сильного прем`єра, -- каже Вадим Карасьов:

«З одного боку, Юлія Тимошенко програла в очах помаранчевого електорату, бо виступила проти президента, проти Кабміну. І проходить переорієнтація помаранчевого електорату. Але незахідноукраїнський електорат насторожився, але може проголосувати за неї як за ефективного прем`єра».

Криза, пов`язана з відставкою уряду, може призвести до дискредитації парламентаризму як такого. Таке побоювання висловлює політолог Олесь Доній:
«У нас залишиться одна легітимна політика – політика революції. Є Майдан, як міф, він є легітимний, все решта може бути нелегітимне для суспільства, а відповідно все, що нелегітимне, його рішення можна і не виконувати, тобто в цьому є небезпека. Тобто парламент своїми діями може призвести не до дискредитації самого парламенту, а до дискредитації парламентаризму.
Якщо демократія себе дикредитує, то суспільство заволає сильної руки. Не попросить, а заволає. Скаже – ну його к чорту, всі ці парламенти, які сваряться і не вміють домовлятися між собою – дайте нам сильного президента, чи через референдум, чи ще через щось, і ще добре, якщо цим сильним президентом буде Ющенко, в якого є все-таки поняття демократії», -- вважає Олесь Доній.

XS
SM
MD
LG