Спеціальні потреби

Боротьба з ТБ в Українi: міфи та реалiї


Боротьба з туберкульозом в Україні не ведеться належним чином, стверджують представники Міжнародної коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом!». За їх словами, щороку в країні від цієї хвороби помирає близько 10 тисяч громадян.

За останні десять років захворювання на туберкульоз в Україні збільшилось майже удвічі і становить 76 випадків на 100 тисяч населення. Це в 10-12 разів перевищує відповідні показники у розвинених країнах.

З 1995 року поширення ВІЛ-інфекцій та туберкульозу в Україні відбувається паралельно, при чому епідемія ВІЛ/СНІДу посилює перебіг епідемії туберкульозу. Президент України нещодавно видав наказ «Про вдосконалення державного управління у сфері протидії епідемії ВІЛ/СНIДу та туберкульозу». Проте за словами голови правління Міжнародної асоціації «Здоров`я без кордонів» Ігоря Горбасенка, слово туберкульоз в Указі згадується лише тричі, в тому числі і у назві документа, натомість про епідемію ВІЛ/СНIДу мова йде мало не в кожному абзаці:

«Шановний Віктор Андрійович, у вас же батько хворів на туберкульоз! Зробіть так, щоб туберкульозу, боротьбі з ним у нашій країні приділялась велика увага, та, яка належить до цього питання», -- закликав президента Горбасенко.

Експерти відзначають, що кількість загиблих від туберкульозу в Україні набагато більша, ніж від СНIДу. Згiдно з даними, соціально-економічні збитки країни від цього захворювання складають більше ніж 1,5 мільярди гривень щорічно. В той же час Рахункова палата констатує, що Міністерство охорони здоров`я протягом кількох останніх років не забезпечує ефективне виконання Національної програми боротьби із захворюванням на туберкульоз. Народний депутат Анатолій Мороз відзначає, що в країні вже виникають проблеми із постачанням протитуберкульозних препаратів:

«В Україні припинилось регулярне постачання протитуберкульозними препаратами, в регіонах їх майже немає. Повірте, у мене округ сільський у Запорізький області і я з цими проблемами стикаюсь щоденно. І особливо, коли працюєш в окрузі, зустрічаєшся з виборцями, зустрічаєшся з представниками місцевих органів самоврядування, лікарями...».

Мороз додає, що цього року Україна мала отримати грант на 50 мільйонів євро для боротьби з туберкульозом, однак ці кошти так і не надійшли. Розглянути ефективність Національної програми боротьби з туберкульозом депутати та представники громадських організацій планують у березні наступного року під час Дня уряду. Саме тоді мине рік відтоді, як в Україні було оголошено початок боротьби з епідемією.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG