Спеціальні потреби

Україна пропонує вихiд з газової дилеми


Тема україносько-російських газових перемовин досі не втрачає своєї актуальності. Сьогодні міністр енеретики України Іван Плачков оприлюднив українські пропозиції для врегулювання пробелми. Вже на них вiдреагувала Москва.

Україна ніколи не купувала газу в Росії. Так каже президент Ющенко. Вона його отримувала як плату за транзит російського газу до Європи. Фактично здійснювався перерахунок: газ в обмін на безоплатний транзит. Низькі ціни на транзит дорівнювали низьким цінам на газ. Бартер, тобто взаємозалік, дозволяв зробити це простіше. Тепер Росія хоче ринкових грошових взаємин, і каже, що готова платити за транзит грішми. Від України вона за це вимагає грошової оплати газу, до того ж за дуже високою ціною, яку наприклад платить Німеччина, і практично вдвічі вищу від тієї, що її сплачують прибалтійські країни.

Український міністр енергетики Іван Плачков сьогодні переконував, що попри заяви керманичів Газпрому про можливість ціни від 220 доларів за тисячу кубометрів, цифра 160 доларів таки досі фігурує у переговорах. Міністр закликав не панікувати, мовляв, більша ціна за транзит дозволить фактично не відчути зростання ціни за газ.

А президент Ющенко переконаний, що бюджетники та комунальна сфера не відчують росту ціни, адже їх потреби – майже 20 мільярдів кубометрів газу -- Україна покриває з власного видобутку.

Для того, аби все ж без проблем отримати у Росії інші 50 мільярди кубів для промисловості за прийнятною ціною, Київ пропонує створити спільне українсько-російське підприємство з поставок газу до України. Однак офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов заявив, що ця пропозиція Росію не зацікавила, мовляв, йдеться про непорівнянні за масштабами питання - перехід на ринкові принципи і спільний продаж газу українським споживачам.

В Україні все більше починають говорити про політичну мотивацію таких дій Газпрому, що, як кажуть, жорстко залежить від російської влади. Українські медіа сьогодні цитують Павла Бородіна, держсекретаря Росії і Білорусі, який вважає, що пострадянські країни та навiть країни Європи будуть змушені ввійти до складу союзної держави.

"Я переконаний, до складу союзної держави ввійде і Європа. Газ вона одержує від нас. Нафту вона одержує від нас. У них сніг випав - національна революція. Пропадуть вони без нас", - заявив Бородін в інтерв'ю, опублікованому в четвер у газеті "Новые известия".

"Союзне будівництво - це модель, з якої має розвиватися весь пострадянський простір", - додав Бородін.

Натомість четвер не приніс новин з переговорів, які досі тривають у Москві. Певних результатів урядовці чекають у п`ятницю.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG