Спеціальні потреби

Американський експерт коментує продаж «Криворіжсталі»Відкритий конкурс щодо реприватизації Криворіжсталі став своєрідним індикатором для західних інвесторів. Більшість аналітиків назвали це проривом для нового уряду України. У своїй редакційній статті Вашингтон Таймс назвала продаж Криворіжсталі тріумфом для української економіки, яка, за словами газети, ще знаходиться на початковiй фазi свого розвитку. А Вол Стріт Джорнал написав, «якщо події останніх днів є сигналом майбутнiх дій, то президент Ющенко, можна вважати, подолав свою першу політичну кризу і для 48-ми мільйонної нації це можна вважати доброю новиною».

Голова виконавчого комітету Українсько-американської бізнес-ради Морган Вільямс, який завiтав до нашої студiї, вважає, що продаж «Криворіжсталі» пішла на користь Україні, і показала, що українські підприємства мають справжню вартість на міжнародному ринку. Втiм водночас вiн вказав, що цiна, за яку продано «Криворіжсталь», вказує, що з попереднiм продажем не все було гаразд:

«Цiна була дуже висока, коли порівняти її з прогнозами, якi висловлювалися більшістю аналітиків, i навiть після продажу аналітики говорили, що цiна була дуже висока. І все це вказує, що попереднiй процес не був повністю прозорим, повністю справедливим i що не усіх потенцiйних покупцiв було допущено на аукціон, бо той, хто перемiг цього разу, також хотiв брати участь попереднього разу, однак правила тодi були такими, що їх не було допущено до участi. Отож від уряду залежить, що вони хочуть робити відносно попередніх аукцiонiв i що вони хочуть розслiдувати».

За словами Моргана Вільямса, Україна сьогодні стоїть перед складним вибором:

«Це складний вибiр для уряду України вирiшити, скiльки є крупних об`єктiв, щодо яких необхiдно буде проводити розслiдування i яка кiлькiсть мала б бути реприватизована. Єдине, чим тут занекоєнi ділові кола, це те, що вони б хотіли, щоб це сталось в скорому часi, щоб були виробленi стандарти, за якими працювати, щоб довести цей процес до кiнця. В цьому i проблема, бо цього дотепер не зроблено. Ми донинi не знаємо, скiльки буде об`єктiв i якi саме об`єкти це будуть. I цифри тут коливаються від п`яти-шести, до п`ятнадцяти, двадцяти, двадцяти п`яти, i очевидно їх може бути також набагато більше, однак ви не можете починати з нуля i реприватизовувати кожен об`єкт. Все ж бiльшiсть аналітиків та представників ділових кіл вважають, що процес не повинен зупинитися на одному об`єктi, оскiльки iснують інші крупнi об`єкти, якi були приватизовані у спосіб, який не був прозорим i який суперечив ринковим принципам».

Морган Вільямс каже, що західні аналітики та інвестори вважали, що список об'єктів на реприватизацію мав бути затверджений ще у травні, бо це б поставило чіткі зрозумілі рамки цього процесу. Але вже жовтень, а уряд досі цього не зробив, не зважаючи на успіх продажу Криворіжсталі:

«Я думаю, що президент, новий прем`єр-мiнiстр та новий міністр економіки повиннi створити команду з надiйних, прогресивних молодих людей, щоб зрушити справу з мiсця, щоб визначитися, як має виглядати процес подальшої реприватизацiї. Треба, щоб вони вивчили, наскiльки реальними залишаються шанси для України приєднатися до Світової організації торгiвлi ще цього року, а якщо такої перспективи немає, необхiдно, щоб вони попрацювали над тим, щоб це сталося наступного року. Люди говорять красивi слова, однак словами вони залишаються. Тому ділові кола надiються, що продаж Криворiжсталi створить пiдставу для нового старту».

Можна з доволi великою впевненістю сказати, що Морган Вільямс відобразив настрої, які панують у Вашингтоні щодо економічного майбутнього України. Саме у такій атмосфері до американської столиці вже наступного тижня прибуває прем'єр-міністр України Юрій Єхануров. Слiд відмітити, що цей візит готувався давно і готувався він для Юлії Тимошенко, яка займала цю посаду ще зовсім недавно. Але в Україні все змінюється швидко, часто не завжди прогнозовано і зараз американські урядовці, які з захопленням чекали появи першої жінки прем'єр-міністра побачать на її мiсцi Юрiя Єханурова. Хоча після останнього приватизаційного успіху по Криворіжсталі він буде не менш бажаним гостем в американській столиці ніж вона.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG