Спеціальні потреби

Чи зупинить Саудівська Аравія «нафтову війну», яку почала Росія?


Світові ціни на нафту продовжують падіння. У середу ціни на американську нафту впали до 24,4 долара за баррель - найнижчий показник з 2002 року.

Попит на нафту впав через зменшення авіаперевезень, введення карантинів, скорочення туризму та охолодження економіки в результаті епідемії коронавірусу.

Водночас світові ринки наводнила дешева нафта, після того, як ОПЕК та Росія полишили свою стабілізуючу роль на світовому нафтовому ринку. Нафти настільки багато, що постало питання про те, де її зберігати, пише Reuters з посиланням на дані трейдерів.

Нафтову війну почала Росія, але Саудівська Аравія активно підтримала протистояння, зауважують оглядачі. На початку місяця, Росія відмовилась від пропозиції Ріяда ще більше скоротити продаж нафти на тлі падіння попиту і запропонувала зберегти існуючі обмеження. У відповідь Ріяд заявив, що повністю виходить з домовленості про обмеження.

Принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман, відомий своїми різкими рішеннями у внутірішній економічній політиці, є неоднозначною постаттю для міжнародної спільноти. Його, зокрема пов’язували з вбивством дописувача The Washington Post Джамаля Хашкоджі.

Однак саме до нього звернулись американські сенатори у вівторок з закликом скасувати рішення наводнити світ дешевою нафтою.

«В той час, коли Сполучені Штати та решта світу - включаючи Королівство Саудівська Аравія - зупиняють пандемію COVID-19, проводять заходи зі стримування та запобігання, додатковий дестабілізуючий вплив на світові ринки енергоресурсів не є бажаним, - написали 13 сенаторів-республіканців у листі. - Нас дуже занепокоїла вказівка міністра енергетики Королівства знизити ціни на нафту і збільшити видобуток».

У своєму зверненнями до преси у п‘ятницю президент США Дональд Трамп також заявив, що низькі ціни на нафту дозволяють США закупити більше нафти до своїх резервів.

Аналітики розходяться у міркуваннях про те хто - Саудівська Аравія, чи Росія можуть довше витримати низький рівень цін на нафту.

Саудівська Аравія та інші країни Перської затоки мають одні з найнижчих собівартостей видобутку нафти, тому падіння ціни може дозволити Королівству закріпитись на нових ринках. Росія не здатна настільки швидко наростити родах нафти. Водночас, нафтові надходження складають більшу частину бюджету Королівства, ніж в Росії, до того ж росіяни, які звикли до санкцій, можуть бути здатні більше винести економічних складнощів, ніж саудити.

«Саудити планують виграти у світовій нафтовій грі з високими ставками». З також назвою вийшла стаття про нафтове протистояння у Bloomberg.

Видання зазначає, що в палаці саудівського принца популярна точка зору озвучена Халидом аль-Даббахом, фінансовим директором державної Aramco на конференції з інвесторами 16 березня. «Саудівська Aramco може винести дуже низькі нафтові ціни довгий час, особливо порівняно з іншими у галузі».

Спілкуючись з пресою цього тижня, речник Кремля Дмітрій Песков заявив: «Звичайно, це дуже низька ціна, ми хотіли б щоб вона була вищою». Все ж пропозицій про початок нових переговорів з ОПЕК від нього не прозвучало, пише The New York Times.

Цінова нафтова війна може значно вплинути на структуру світового ринку енергоресурсів та економіку. ОПЕК може і не дожити до свого 60-ліття, йдеться у статті Fortune, бо інші країн-члени ОПЕК можуть розчаруватись в позиції Саудівської Аравії.

Також американські нафтовиробники, які мають достатньо високі витрати на видобуток нафти, можуть постраждати від низьких цін і вже оголосили про скорочення видатків.

Ще одна індустрія, що може зазнати удару від низьких цін на нафту - виробництво елетромобілів, які після зниження цін на бензин можуть стати неконкурентоздатними.

Від низьких цін на бензин виграють споживачі, звичайно, якщо їх не торкнуться карантинні заходи, що обмежують пересування.

Дивіться також: Світові фондові ринки штормить. Один березневий тиждень з життя фінансистів США та України. Відео

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

XS
SM
MD
LG