Спеціальні потреби

Міністр енергетики України про підготовку до зими, транзит газу і те, як спонукати Росію вивести війська із ЗАЕС. Інтерв'ю


German Galushchenko, Ukraine's Energy Minister
German Galushchenko, Ukraine's Energy Minister

Україна готується до другої зими після початку повномасштабної агресії Росії. Про підготовку тепломережі в умовах війни, про те, як Україна стає потужним гравцем на газовому ринку Європи, а також про те, яким чином спонукати Росію почати перемовини щодо виведення сил із ЗАЕС, - міністр енергетики України Герман Галущенко розповів в інтерв'ю журналістці Української Служби Голосу Америки Оксані Бедратенко.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Наближається зима. Це вже друга зима після повномасштабного вторгнення і ми пам’ятаємо, що минулого разу російські обстріли призвели до руйнування фактично половини енергомережі. Як просувається відновлення енергомережі?

Герман Галущенко, міністр енергетики України: Насправді зараз відбувається наймасштабніша ремонтна кампанія з часів незалежності України.

У нас декілька напрямків. Перше: це ремонти, щоб забезпечити готовність устаткування працювати зимою. Друге: це відновлення зруйнованих росіянами об’єктів, де це можливо, саме до зими.

Третє: це, відповідно, збільшення потужностей генерації в системі, додавання нової генерації, якої не існувало минулого року, і це важливий трек, бо нам важливо збільшити генерацію в Україні, щоб надійніше пройти минулу зиму.

І важливий напрямок: ремонт підстанцій, які теж минулого зимового періоду зазнали суттєвих ударів росіян.

О.Б.: Минулого багато енергообладнання поставили міжнародні партнери. Зараз чи долучається більше українське виробництво до цього процесу?

Г.Г.: Безумовно. Важливо, що ми не зупинялись в постачаннях із нашими партнерами, навіть після закінчення зими. І ми орієнтуємось також на локалізацію виробництва в Україні енергетичного устаткування, тому що в умовах військових дій це найшвидше рішення для нас з точки зору логістики, постачання і монтажу такого устаткування.

О.Б.: В ЗМІ звучала цифра, що ви плануєте на 70% відновити роботу енергомережі до зими. Чи це правильно і наскільки зараз уже відновлено енергомережу?

Було пошкоджено 44 підстанції Укренерго. На сьогодні вже 35 відновлено

Г.Г.: Мережі насправді зазнали дуже суттєвих пошкоджень протягом минулої зими. Зараз відбуваються ремонти. Може сказати, що було пошкоджено 44 підстанції Укренерго. На сьогодні вже 35 відновлено. І ми далі рухаємося в плані відновлення. Так само дуже важливе відновлення генерації, тому що ми орієнтуємося на забезпечення максимальної роботи всієї генерації протягом зимового періоду.

Архівне фото, червень 2023 року. Запорізька АЕС
Архівне фото, червень 2023 року. Запорізька АЕС

О.Б.: Стосовно ядерної енергетики – Запорізька атомна електростанція, найбільша в Європі, зараз перебуває під російською окупацією. Там діє місія МАГАТЕ. Що може зробити міжнародна спільнота, щоб зменшити ризики ядерної катастрофи, щоб убезпечити ЗАЕС від аварій?

Жодні розмови з росіянами не дають ефекту з точки зору того що вони мають залишити ЗАЕС

Г.Г.: Абсолютно очевидно вже сьогодні, що жодні розмови з росіянами не дають ефекту з точки зору того, що вони мають залишити Запорізьку станцію. І ми бачимо, що всі можливі опції, які були використані, не дають результату.

І сьогодні, напевно, найочевидніша відповідь - це якнайшвидше запроваджувати санкції проти російської атомної енергетики для того, щоб спонукати їх до початку перемовин про їхній вихід із Запорізької атомної станції.

О.Б.: Чи правильно зараз діє МАГАТЕ у своїй місії на АЗС?

Ми б хотіли більшого ефекту від самої організації (МАГАТЕ)

Г.Г.: Там постійно перебувають чотири експерти. Безумовно, ми б хотіли більшого ефекту від самої організації, але, з іншого боку, вони діють в межах статуту, вони є більш технічною місією.

Але важливо зараз, що коли технічна місія бачить порушення, - і це є в звіті МАГАТЕ за наслідками їхнього першого візиту на Запорізьку атомну станцію - всіх семи основних стовпів ядерної безпеки, то це питання можна виносити на вищий рівень, і щоб воно постійно обговорювалось, тому що ця ситуація із Запорізькою атомною станцією, на жаль, нічого не додає світу стосовно тих інструментів, до яких світ дійшов в гарантіях ядерної та радіаційної безпеки.

О.Б.: Росія залишається великим постачальником ядерного пального для світу. Україна донедавна закупала багато ядерного палива з Росії. Які зараз є проекти диверсифікації, щоб навіть на довгострокову перспективу не залежати від Росії. І що мусить робити світ, щоб зменшити вплив Росії у цій сфері?

Г.Г.: Ну насправді навіть до великої війни ми диверсифікували постачання ядерного пального: половину пального ми отримували від росіян, половину - від Westinghouse. І це дало нам можливість одразу після великої агресії припинити всі відносини з росіянами у сфері постачання пального. Ми маємо зараз можливість забезпечуватись пальним від наших американських партнерів.

Росіянам нема місця в цивілізованому світі на цивілізованих ринках - державі, яка знищила все до чого дійшов світ в розвитку мирного атому

Стосовно світу, безумовно, є досі монополія певної категорії пального, зокрема коли ми говоримо про пальне для реакторів типу ВВЕР-440, але ми так само працюємо спільно з Westinghouse. Я впевнений: в найближчий перспективі ми спільно з американською стороною будемо виробляти пальне для такої категорії блоків і, відповідно, це дасть можливість позбутися монополії росіян, яку вони на сьогодні, на жаль, ще мають.

А основне - треба знову ж таки санкції, санкції - це відповідь. Росіянам нема місця в цивілізованому світі на цивілізованих ринках - державі, яка знищила все, до чого дійшов світ в розвитку мирного атому.

О.Б.: А коли почнеться реалізація проєкту з Westinghouse щодо виробництва ядерного пального?

Г.Г.: А він вже реалізується. Питання в тому, коли ми вийдемо на промислове виробництво? Сам проєкт реалізується. Я дуже очікую, що наступного року ми зможемо вийти на промислове виробництво.

О.Б.: І це забезпечить всі українські реактори?

Г.Г.: Йдеться про реактори ВВЕР-440. У нас їх два, але це паливо монопольно виробляє тільки Росія. Тобто це знищить монополію Росії в цьому сегменті, тому що для реакторів типу ВВЕР-1000 є паливо американське.

Архівне фото: устаткування газосховища. Стрий. Україна
Архівне фото: устаткування газосховища. Стрий. Україна

О.Б.: Стосовно газу. Попри війну європейські компанії зберігають газ в українських газосховищах. Якою може бути роль України в газовому ринку Європи цієї зими?

Україна - надійний партнер (для європейських компаній на газовому ринку - Г.А,) навіть під час війни і важливо, що Україна здатна забезпечувати безпеку постачання для Європи

Г.Г.: Насправді Україна вже рухається до своєї мети - це енергетичний хаб для Європи. І коли ми говоримо там про Запорізьку атомну станцію, ми говоримо що це найбільша в Європі атомна станція. Так само і про сховища газу: ми говоримо, що це найбільше в Європі сховище газу, більше того, ми провели величезну роботу цього року, ми ухвалили цілий ряд законів, в яких адаптували європейські норми. Тобто сьогодні наші газосховище повністю сертифіковані відповідно до європейського законодавства. І це дає можливість якраз закачувати газ на зрозумілих умовах.

Дійсно, зараз ми спостерігаємо цю тенденцію. Я впевнений, що у найближчий місяць буде тільки збільшення обсягів закачування газу, а це означає, що Україна - надійний партнер навіть під час війни, і те, що Україна здатна забезпечувати безпеку постачання для Європи й це важливо.

О.Б.: Контракт України на газотранзит з Росією завершує свою дію наступного року. Що буде з трубою?

Г.Г.: Насправді зараз мені здається, що трохи передчасно давати прогноз на наступний рік. Ми ж маємо справу з росіянами - вони можуть припинити дію цього контракту в будь-який день. Це абсолютно очевидно і це не пов'язано з якимись юридичними формальностями - це просто буде таке рішення, і питання більше до наших європейських партнерів, чи їм потрібен буде цей газ з Росії.

Чи їм потрібен буде транзит, чи вони будуть в стані забезпечити себе повністю газом без Росії? В мене є відчуття, що це реально, також була відповідна заява єврокомісара Кадри Сімсон з енергетики про те, що основна мета - взагалі позбутися російського газу в Європі.

О.Б.: Тобто існує можливість того, що цей контракт все-таки буде продовжено, якщо буде зацікавленість?

Ми точно не будемо стороною перемовин з росіянами (щодо продовження газотранзитного контракту - Г.А.)

Г.Г.: По-перше, ми точно не будемо стороною перемовин з росіянами, і це абсолютно очевидно. По-друге, я думаю що наступний рік буде показовий з точки зору можливості Європи функціонувати взагалі без російського газу. Я бачу всі передумови для того, щоб це відбулося. Щойно це станеться, я думаю, що це питання взагалі втратить актуальність.

О.Б.: Які ми є основні проєкти зараз України і США. І в чому ви очікуєте американську допомогу найближчим часом?

Г.Г.: Безумовно, це атомна енергетика. Атомна енергетика - від побудови великих блоків і до малих модульних реакторів.

Мені дуже приємно що навіть під час війни керівники великих компаній відвідують Україну ми відвідуємо певні локації де ми вже починаємо щось будувати і маємо великі плани на майбутнє

По-друге, це безумовно відновлювальні джерела енергії: вітер, сонце. І ми говоримо про те, що існує величезний потенціал для співпраці в розвитку розподіленої генерації, децентралізації генерації.

Деякі проєкти ми зможемо реалізувати після нашої перемоги через тимчасову окупацію частини території, особливо на півдні України.

Але знову ж таки є проєкти, які рухаються і зараз. І мені дуже приємно, що навіть під час війни керівники великих компаній відвідують Україну, ми відвідуємо певні локації, де ми вже починаємо щось будувати і маємо великі плани на майбутнє.

Дивіться повну версію на YouTube Голосу Америки Українською:

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG