Спеціальні потреби

Без повноцінної мирної угоди відбудова України затягнеться - президентка ЄБРР


Президентка Європейського банку реконструкції та розвитку Оділь Рено-Бассо
Президентка Європейського банку реконструкції та розвитку Оділь Рено-Бассо

За допомогою міжнародних донорів в Україні вже відбудовують дороги, мости, ремонтують енергомережі. Що більше відбудувати зараз, то швидше країна відновиться після війни, кажуть в Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). ЄБРР був і залишається найбільшим інституційним інвестором в Україні. Ми поговорили з президенткою банку Оділь Рено-Бассо про її враження від подорожі до України наприкінці квітня, пріоритети допомоги, те, звідки банк отримує ресурси на допомогу Україні, якими будуть відбудовані міста, а також про те, як допомогти бізнесу працювати і підтримувати економіку в часи війни.

Інтерв'ю перекладене та відредаговане для ясності та плинності

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Ви двічі відвідували Україну в час війни, останній раз – цими тижнями. Що вас вразило?

Оділь Рено-Бассо, президентка Європейського банку реконструкції та розвитку: Мої враження від теперішньої поїздки дуже відрізняються від візиту в жовтні. Тоді Росія лише почала обстріли цивільної інфраструктури. Було багато обстрілів енергомережі тощо. На той час було невідомо, як мине зима, чи зможе країна забезпечити людей електроенергією, теплом. Була велика напруженість та непевність.

Архівне фото: 15 листопада 2022 року, пожежа в житловому будинку в Києві після ракетного обстрілу РФ. REUTERS/Gleb Garanich
Архівне фото: 15 листопада 2022 року, пожежа в житловому будинку в Києві після ракетного обстрілу РФ. REUTERS/Gleb Garanich

В місті, знаєте, було дуже тихо. Це було за кілька днів до бомбувань міст, дитсадків. Тепер ситуація більше нормалізувалась, значно більше машин, людей на вулицях. Політичні лідери, з якими я зустрічалась, готуються і до напруження, і до наступної зими, але також і думають на перспективу.

О.Б.: ЄБРР багато допомагав Україні взимку з ремонтом енергоінфраструктури та теплопостачання. Які зараз у вас пріоритети щодо України?

О.Р.Б.: Ми продовжимо підтримувати інфраструктуру, бо вона має бути міцною для наступної зими, якими б не були обставини. Країна має бути готовою, якщо виникне новий дефіцит енергії. Ми працюватимемо над тим, але також, наприклад, ми маємо проект із Укрзалізницею, щоб розвивати залізничне сполучення із Заходом, з Польщею, Румунією, ми відновлюємо деякі пошкоджені дороги. Потреби дуже залежать від конкретної ситуації.

ЄБРР в 2022 році надало Укрзалізниці екстрене фінансування обсягом 150 мільйонів євро, щоб потяги продовжували ходити. Покриття ризиків фінансування частково забезпечили Франція та ЄС. Фото: Потяг з Києва прибув до Краматорська, лютий 2023 року (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
ЄБРР в 2022 році надало Укрзалізниці екстрене фінансування обсягом 150 мільйонів євро, щоб потяги продовжували ходити. Покриття ризиків фінансування частково забезпечили Франція та ЄС. Фото: Потяг з Києва прибув до Краматорська, лютий 2023 року (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)

Ми також працюємо з шістьома–вісьмома містами. І останнє дуже важливе: ми працюємо із приватним сектором і надали більше як 460 мільйонів доларів торгового фінансування. Ми розподіляємо ризик з банківською системою і хочемо це розвивати – надавати пряме фінансування компаніям, які готові інвестувати в Україну, розширюватись або відновлювати.

О.Б.: Стосовно приватного сектору, ЄБРР вже десятиліття працює в Україні, ви знаєте багато компаній і співпрацювали з ними. Що вам кажуть компанії, які їхні основні проблеми?

Мене це насправді вразило: в приватному секторі є готовність до відновлення. Є проблеми, все нелегко, але є рішучість продовжувати, щоб країна перемогла у війні

О.Р.Б.: По-перше, дуже вражає стійкість, рішучість, навіть перед обличчям руйнувань вони готові починати наново, відбудовувати. Наприклад, ми зустрілись з нашим клієнтом, компанією "Фармак". У них зруйнували сховища, і тепер вони хочуть відбудовувати, розвиватись і зростати, розвивати експорт. Аграрні компанії – "Астарта" та інші компанії – вони дивляться на перспективу, хочуть відбудувати зруйновані виробництва і продовжити бізнес. Мене це насправді вразило: в приватному секторі є готовність до відновлення. Є проблеми, все нелегко, але є рішучість продовжувати, щоб країна перемогла у війні.

О.Б.: Ви сказали про проекти з муніципалітетами. Ви співпрацюєте з Хмельницьким, який прийняв багато переселенців. Яким буде майбутнє цих міст?

О.Р.Б.: У країни й в усіх, з ким я зустрічалась, мета - відбудувати на краще. Виклик відбудови – це можливість створити більш "зелені", енергоефективні міста. З деякими містами ми працюємо щодо більш екологічного транспорту. Але є і пріоритетність. Для декого – це житло, якщо місто постраждало від руйнувань. Уряд хоче відбудувати житло, щоб люди могли повернутись. Але у всій нашій підтримці є принципи "зелених" технологій, ефективності, якості будівництва.

О.Б.: Хто зараз ваші основні донори? Україна прагне вступити в Євросоюз, чи є програми підтримки від Європи, якою є участь Америки?

О.Р.Б.: Ми отримали більше як 1,4 мільярда доларів підтримки, це надзвичайно – більше ніж будь-коли, і ми намагаємось розподіляти навантаження з донорами. Тобто ми половину забезпечуємо з нашого балансу, а половину забезпечують донори у вигляді гарантій або грантів. США надали найбільше підтримки – гранти на 500 мільйонів. Єврокомісія та країни ЄС надали здебільшого гарантії. Це Велика Британія, Німеччина, Франція, Іспанія, такі країни як Канада. Також були гранти від Норвегії та Нідерландів. Загалом – значна підтримка акціонерів та донорів.

О.Б.: Щодо відбудови, скільки часу, на вашу думку, потрібно, щоб Україна вийшла на довоєнні рівні?

Швидкість відбудови залежатиме від війни та політичної ситуації. Звичайно, все затягнеться, якщо ситуація з війною не матиме визначеності, якщо будуть тривати бойові дії, якщо буде припинення вогню, але не буде повноцінної мирової угоди

О.Р.Б.: Дуже важко сказати. Ви бачили оцінку Світового банку, Єврокомісії та ООН – йдеться про 411 мільярдів доларів за десять років [на відбудову - ред.]. Однак, швидкість відбудови залежатиме від війни та політичної ситуації. Звичайно, все затягнеться, якщо ситуація з війною не матиме визначеності, якщо триватимуть бойові дії, якщо буде припинення вогню, але не буде повноцінної мирової угоди, бо тоді залишиться невизначеність, і для міжнародних інвесторів, наприклад, буде важко ризикнути й прийти в Україну, вони вагатимуться, побоюючись, що війна повернеться.

Тобто все залежатиме від геополітичної ситуації. Загалом знадобиться час, але важливо – що більше Україна отримає підтримки зараз, то більше економіка зможе відновитись. Тепер - надзвичайний рівень підтримки бюджету через МВФ та економічної допомоги. Завдяки цьому країна працює, бізнес постраждав, але багато компаній вижили. Це дуже важливо, бо зменшує ціну відбудови.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG