Спеціальні потреби

Україна проситиме західні літаки - «нам нема куди діватися», каже Зеленський


Найчастіше серед бажаних для України західних бойових літаків називають американський винищувач F16
Найчастіше серед бажаних для України західних бойових літаків називають американський винищувач F16

Українські керівники повторюють заклики до західних партнерів про потрібність додаткових засобів протиповітряної оборони, як наземних систем так і бойових літаків західного виробництва для захисту від бомбардувань, а також для підтримки українського контрнаступу.

Від імені українського головнокомандувача Валерія Залужного повідомлено, що він підкреслював це у телефонній розмові 1 травня з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі, а на передодні також на зустрічі у Києві з Верховним головнокомандувачем Обʼєднаних збройних сил НАТО у Європі - Командувачем ЗС США в Європі генералом Крістофером Каволі.

Ми затягувати не будемо, і тому ми будемо починати ще до того, як у нас з'являться F-16, або щось ще.
Володимир Зеленський

Зокрема сказано, що Залужний «наголосив на необхідності надання Україні широкого спектру озброєння і систем протиповітряної оборони, які суттєво допоможуть вирішити проблемні моменти у протистоянні російській агресії».

«У нас нема сучасної авіації, що там казати. Це правда. Ми не можемо перекрити небо», - зізнався західним журналістам президент Володимир Зеленський 29 квітня.

Він підкреслив, що дієвий захист з повітря повинен бути комплексним і, що частиною цього є авіація.

Східноєвропейські держави, зокрема Польща і Словаччина, передали Україні десятки успадкованих з радянських часів бойових літаків - винищувачів Міг-29.

Президент Зеленський підкреслює вдячність за надану допомогу, але дає зрозуміти, що очікує на зміну позицій урядів стосовно постачання українцям саме західних літаків.

«Тут повинна бути воля лідерів держав, які мають сучасну авіацію. Ми будемо звертатись по авіацію дуже наполегливо найближчим часом. Ми дуже наполегливі. Нам нема куди діватися», - наголосив український президент, підкресливши провідну роль США.

Зеленський при цьому відкинув припущення, що Україна, очікуючи західні літаки, може відкладати свої контрнаступальні операції, хоча визнав, що без дієвої авіації «буде набагато складніше. Ми будемо втрачати більше людей».

«Якщо чесно. Це сильно допомогло б. Ми затягувати не будемо, і тому ми будемо починати ще до того, як у нас з'являться F-16, або щось ще», - заявив Зеленський, підкресливши, щоб будь-які паузи дають Росії можливість зміцнюватися і готувати нові напади на Україну.

«Контрнаступ складатиметься з коштовних битв»

Західні коментатори також вказують, що для успішних дій проти зміцнених російських позицій на сході й півдні українцям потрібно комплексне застосування військ, які включають також авіацію.

Старший співробітник аналітичного центру Європейська рада закордонних відносин Ґустав Ґрессель підкреслює, що Україна перебуває у процесі переходу на західні системи озброєнь, і постачання українцям бойових літаків західного виробництва є логічним кроком та необхідністю.

Ґустав Ґрессель вказує, що російська авіація використовує літаки новіших поколінь і з сучаснішими системами озброєння у порівнянні з виробленими понад 30 років тому літаками, які має Україна - переважно Міг-29, Су-27.

«Укріплення в російському тилу можуть сповільнювати українські просування принаймні настільки, щоб російські літаки могли завдавати ударів по військах, що розчищатимуть перешкоди. А використання тими літаками крилатих бомб дозволяє їм завдавати ударів за межами досяжності Гепардів. Щоб захистити наземні сили від таких ударів українській авіації доведеться вилітати, щоб принаймні перешкоджати російським нападам. Це означає, що контрнаступ складатиметься з коштовних битв на виснаження», - пише аналітик.

«Нам буде набагато складніше. Ми будемо втрачати більше людей. Це може гальмувати процеси визволення нашої держави», - сказав також і український президент Володимир Зеленський, коли його запитали, що означатиме для України відсутність нових західних літаків.

Форум

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG