Спеціальні потреби

Угорщина починає ратифікацію членства Фінляндії і Швеції в НАТО із застереженнями Орбана


Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Угорський парламент 1 березня розпочав обговорення ратифікації вступу Фінляндії і Швеції в НАТО на тлі застережень, що затягування Угорщини, а також заперечення Туреччини погано відбиваються на згуртованості й принциповості організації.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

В теперішніх умовах вступ Швеції і Фінляндії виправданий.

Фінляндія і Швеція подали заявки на вступ в НАТО 18 травня 2022 року, проголосивши, що вимушені переглянути свою позаблоковість через зростання загрози з Росії, яка в лютому почала вторгнення в Україну.

Тридцять країн альянсу на саміті у Мадриді 29 червня офіційно запросили Фінляндію і Швецію в організацію, і 5 липня 2022 року всі підписали протоколи про вступ нових членів.

Більшість країн НАТО ще влітку і на початку осені минулого року ратифікували документи, окрім Туреччини і Угорщини, хоча генеральний секретар Єнс Столтенберґ постійно закликає завершити процес якнайшвидше.

Туреччина висунула передумови Фінляндії та Швеції, зокрема, щоб ті країни змінили політику надання політичного притулку втікачам - опонентам турецької влади, яких уряд в Анкарі називає терористами.

Уряди в Стокгольмі і в Гельсінкі пішли на переговори з Анкарою для владнання розбіжностей.

Угорщина - член НАТО з 1999 року, не оголошувала заперечень, але урядова партія прем’єр-міністра Віктора Орбана понад пів року відмовлялася виносити питання на порядок денний парламенту.

А нещодавно Орбан виступив із застереженнями про, як він сказав, проблемність розширення НАТО з огляду на загрозу ширшого конфлікту з Росією в умовах російської війни в Україні.

«Депутати не дуже охочі. Дехто каже, що вступ Фінляндії означатиме появу 1000 кілометрів безпосереднього кордону НАТО між Фінляндією і Росією. А з огляду на українську ситуацію, це висока загроза війни. Нумо, подумаймо, чи це гарна ідея», - сказав прем’єр-міністр угорському радіо 24 лютого.

Також Орбан натякав, що його уряд виступає проти заявки України на вступ в альянс, оголошеної Києвом 30 вересня 2022 року.

Попри це президентка Угорщини Каталін Новак 1 березня закликала парламент ратифікувати членство Фінляндії та Швеції.

Вона також сказала депутатам, що йдеться про «складне рішення з серйозними наслідками, яке вимагає серйозного розгляду».

«Моя позиція чітка. В теперішніх умовах вступ Швеції і Фінляндії виправданий. Я вірю, що Національна асамблея схвалить мудре рішення якнайшвидше», - сказала президентка.

Фінський уряд повідомив, що очікує 9 березня делегацію угорських парламентарів для обговорення членства Фінляндії в НАТО.

Санна Марін, прем’єр-міністерка Фінляндії на зустрічі з генеральним секретарем НАТО цього тижня натякнула, що затягування процесу вступу її країни і Швеції шкодить довірі до організації, зокрема коли йдеться про дотримання проголошеного договором НАТО принципу «відкритих дверей» альянсу.

Дивіться також:

Форум

XS
SM
MD
LG