Спеціальні потреби

Чому Шольц у Давосі не наважився вимовити слів «танк» і «Леопард»?


Олафа Шольца на Світовому економічному форумі у Давосі запитали, чому Німеччина «вагається і вичікує» з наданням Україні танків «Леопард», але німецький канцлер ухилився від прямої відповіді. 18 січня 2023 р.
Олафа Шольца на Світовому економічному форумі у Давосі запитали, чому Німеччина «вагається і вичікує» з наданням Україні танків «Леопард», але німецький канцлер ухилився від прямої відповіді. 18 січня 2023 р.

«Росія веде імперіалістичну агресивну війну на порозі Європи», - нагадав Олаф Шольц на Світовому економічному форумі у Давосі 18 січня.

Німецький канцлер поспішив проголосити в тій же промові, що Росія «вже повністю провалилася у досягненні своїх імперіалістичних цілей», бо, як він висловився, «Україна захищається дуже успішно і з вражаючою відвагою».

Постачання західних танків має випередити вторгнення чергових російських танків.
Володимир Зеленський

Шольц підкреслив, що Берлін буде «підтримувати Україну так довго, як це буде потрібно».

«Щоб ця війна закінчилася, російська агресія повинна зазнати провалу», - проголосив він.

Попри такі заяви навіть ті, хто вражений шольцівським «zeitenwende» - історичним розворотом політики Німеччини проголошеним на третій день лютневого російського вторгнення в Україну, зауважують, що Берлін стримується.

Крістін Ламбрехт, яка, очолюючи німецьке міністерство оборони, серед перших великих досягнень називала постачання українцям кількох тисяч шоломів, пішла у відставку тоді, коли Німеччина вийшла на небувалий рівень збройної допомоги Україні з самохідними гаубицями, сучасними системами протиповітряної оборони і бойовими машинами піхоти Marder.

Але від Німеччини - європейського велетня з незрівнянними на континенті військово-промисловими потужностями очікують більшого.

Олаф Шольц у Давосі мав нагоду сказати, що його країна готова вслід за Британією і Францією та у відповідь на заклики Польщі й натяки Фінляндії та інших перейти до постачання Україні своїх бойових танків, що було б вищим рівнем військової допомоги і посиленням здатності українців контратакувати російських загарбників.

«Навіщо вагатися і навіщо вичікувати» з рішенням про постачання Україні танків «Леопард»? - запитав німецького канцлера український журналіст на форумі у Давосі.

Відповідаючи на це пряме запитання, Шольц перерахував багато видів зброї, яку німці надають українцям, але жодного разу не вимовив ні слова танк, ні «Леопард».

Примітною у його відповіді була згадки про «стратегію» колективності західної допомоги Україні і застереження про небезпеку «розростання російської війни проти України у війну НАТО з Росією».

Німеччина - німці прагнуть за усіляку ціну уникнути відповідальності за ще одну світову війну.

Президент Зеленський, який кількома годинами згодом теж промовляв до форуму у Давосі через відеозв’язок з Києва, заявив, що дії світу у відповідь на російську війну мають бути «рішучіші і швидші».

«Постачання західних танків має випередити вторгнення чергових російських танків», - закликав Зеленський.

Тим часом з Берліна в інтерв’ю пресі неназвані посадовці транслювали натяки, що навіть рішення про надання важких танків Британією і оголошення Польщі та сигнали Фінляндії, Данії й інших про готовність передати «Леопарди» Україні не задовольняють прагнення Німеччини дотримуватися стратегії колективності.

«Німеччина не дозволить союзникам постачати Україні танки німецького виробництва для захисту від Росії, а також не постачатиме свої власні системи, якщо США не погодяться надати танки американського виробництва, сказав чільний німецький представник», - повідомила 18 січня газета The Wall Street Journal і подібне передало також агентство Reuters.

Спростувань цієї інформації з Берліна не надходило, в той час як новопризначений німецький міністр оборони Борис Пісторіус 19 січня готувався до першої зустрічі з американським колегою Ллойдом Остіном.

США досі наполягали, що надання американських танків Abrams Україні було б недоцільним з огляду на потребу величезної і обтяжливої системи підтримки для експлуатації такої техніки.

20 січня на американській військовій базі Рамштайн в Німеччині керівники військових відомств кількох десятків країн обговорюватимуть те, яку зброю далі надавати Україні для допомоги у війні з Росією.

Історичні причини стриманості Німеччини

«Друга Світова війна закінчилася давно - 80 років тому, але вона ще відлунює в українській, російській, польській і німецькій пам’яті... Надсилати німецькі танки Леопард, названі певними тваринами, що стало традицією в Німеччині ще до Другої Світової, це також відлунює історією, яка бентежить Берлін», - пояснював у розмові з «Голосом Америки» лектор з європейської політики в Королівському коледжі Лондона Александер Кларксон.

За його словами «танки - це надто нагадує про Другу Світову… Окрім історичних причин є і прагнення не випереджати американців через небажання виглядати ініціатором войовничої політики щодо Росії».

«Впродовж останніх тижнів і місяців у Німеччині відбуваються величезні дебати довкола того, що Німеччина може виявитися учасницею в цій війні… Відбувається постійний пошук червоних ліній. Ці самонав'язані червоні лінії постійно пересуваються кожного разу, коли Україні надають нові види зброї», - коментує Мінна Аландер з Фінського інституту з міжнародних справ.

Причиною таких болісних шукань Мінна Аландер у дописах в Twitter називає те, що «Німеччина - німці прагнуть за усіляку ціну уникнути відповідальності за ще одну світову війну».

«Це хибна логіка, бо до цього довести можуть також і бездіяльність та потурання. Але для колишнього агресора ці перепони дуже високі», - вважає вона.

Дивіться також:

Україні негайно потрібно більше допомоги – учасники Давоського форуму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:57 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG