На Світовому форумі миру в понеділок в Пекіні західні дипломати розкритикували Росію за війну проти України а також закликали Китай не поширювати російську дезінформацію про війну.
Подія, на якій виступили представники держав - п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН, стала рідкісною нагодою для західних дипломатів висловити опозицію до війни в Україні, вказують ЗМІ.
Посол США в Китаї Ніколас Бернс назвав російську агресію "найбільшою загрозою для світового порядку".
"Той факт, що Росія без провокації перетнула кордон збройними силами і розпочала війну, що принесла такі людські страждання, таку кількість загиблих цивільних в Україні, є прямим порушенням Статуту ООН, прямим порушенням того, що підписала Росія, коли набула членства", - вказав Бернс.
У відповідь російський посол в Китаї Андрій Денисов заявив, що провокацією для Росії стали п'ять років розширення НАТО і сказав про "надзвичайні зусилля моєї країни із просування Мінських домовленостей".
Напад Росії та Україну "є неприйнятним і безперечно порушує Статут ООН", додав Лорен Білі, посол Франції в Китаї. Британська посол в Китаї Керолайн Вілсон підтримала західних колег, запитавши риторично у Денисова про розширення НАТО: "Хто напав на Грузію? Хто напав на Україну? Хто розмістив війска в Молдові без їхньої згоди?".
Звертаючись до посла Росії, Бернс заявив, що Росія блокує українські порти, що погіршує проблему голоду в світі. Денисов же вказав, що найшвидшим і найдешевшим шляхом було б доставити зерно через Білорусь до портів Балтії. Питання вивезення зерна з України іншими шляхами розглядають країни під егідою ООН, однак морський шлях, на який припадало до 70% експорту українського зерна, поки не вдалось замінити.
Бернс також звернувся до Міністерства закордонних справ Китаю і висловив сподівання, що відомство "припинить поширювати брехню про американські біолабораторії, яких в Україні не існує". В той же день речниця китайського зовнішньополітичного відомства на брифінгу для преси заявила, що "це американська, а не китайська сторона поширює неправдиву інформацію".
В статті використані матеріали АР, Reuters